- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 848 odwiedzin
Tradycyjny wielkanocny żurek - przepis
Wielkanoc to święta, które wielu osobom kojarzą się z wiosną, pięknym słońcem i zielenią. Nieodłącznym elementem są wielkanocne zające, babki, jajka i kiełbasa. Każdy z nas na Wielkanoc gotuje także tradycyjny wielkanocny żurek, bez którego trudno się obejść podczas świątecznego wielkanocnego śniadania. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda żurek wielkanocny przepis i jego wykonanie. Zapraszamy do lektury.
Żurek wielkanocny przepis
Żur wielkanocny to tradycyjna potrawa, której nie może zabraknąć podczas świąt. Akurat tego dnia, jego smak jest tak wyjątkowy, że trudno jest zachwycić się nim, w takim samym stopniu, w pozostałe dni roku. Do przygotowania żurku potrzebne będą:
- Bulion warzywny, około 1 litra;
- Zakwas żytni 0,5 litra;
- kiełbasa wiejska około 120 gram;
- kiełbasa biała parzona lub surowa około 250 gram;
- boczek wędzony surowy lub inna dowolna wędzonka 150 gram;
- ziele angielskie,
- liść laurowy,
- czosnek -1 ząbek;
- sól;
- majeranek
- śmietanka 30% - 2 łyżki.
Wykonanie
Do wykonania żurku potrzebny jest bulion, który można przygotować wcześniej. Jeśli jednak nie mamy bulionu, należy zetrzeć na tarce kilka marchwi, kawałek selera, pietruszkę i pokroić pora. To wszystko zalać wodą i ugotować prawie do miękkości. Po wykonaniu bulion należy przecedzić i tak powstały, będzie idealną bazą do żurku wielkanocnego. Do wykonania żurku weźmy odpowiednie garnki na indukcje czy kuchenkę gazową, tak, aby ich wielkość pozwoliła na swobodne gotowanie. Potrzebne będą też patelnie nieprzywierające, które pozwolą na szybkie i proste podsmażanie składników. Na początek kroimy boczek w drobną kostkę, a kiełbasy w plasterki. Kiedy nasza kiełbasa biała jest surowa, należy ją podgotować, a następnie pokroić w plastry. Używajmy ostrych noży, tak, aby uniknąć efektu poszarpania składników. Warto zaopatrzyć się w osełki do noży, dzięki którym w prosty i bezpieczny sposób można naostrzyć noże kuchenne. Kiedy nasze składniki będą pokrojone, należy podsmażyć je na patelni, a do garnka wlać wywar i podgrzać do momentu zagotowania. Następnie należy przełożyć kiełbasy i boczek, zagotować całość około 5 minut. Kolejny etap to dodanie zakwasu do żurku. Należy go wymieszać i wlać odpowiednią ilość, według uznania. W tym czasie powinno się dodać przyprawy i doprowadzić żurek do wrzenia, po czym gotować jeszcze 6 minut.
W zależności od gustu, do żurku wielkanocnego można dodać słodką śmietankę 30% lub kwaśną 18%.
Tradycyjny żurek wielkanocny podaje się z jajkiem na twardo. Dla wielbicieli chrzanu możliwe jest również dodanie tartego chrzanu, który wzbogaci jego smak.
Żurek wielkanocny przepisy - dlaczego są tak różne?
Żurek wielkanocny to tradycyjne danie podawane w wielu regionach Polski. Okazuje się, że ile regionów, tyle przepisów na żurek wielkanocny. Jedni podają go z chlebem, inni z ziemniakami czy puree ziemniaczanym. Są osoby, które gotują żurek na wywarze mięsnym, a jeszcze inni na warzywnym. Nieodłącznym elementem żurku wielkanocnego są jajka gotowane na twardo, które wzbogacają jego smak i sprawiają, że kojarzy się ze świętami wielkanocnymi. Dodatkowo kiełbasa, chrzan i wędzonka są idealnym dopełnieniem jego smaku. Trudno wyobrazić sobie tradycyjny żur wielkanocny bez majeranku, dlatego jest to przyprawa, która musi znaleźć się w tej potrawie.
Jakie akcesoria będą potrzebne do przygotowania żurku i innych potraw wielkanocnych?
Żurek wielkanocny to potrawa prosta, jednak wymaga gotowania, smażenia i krojenia. Do tego celu, warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria kuchenne. Przydatne będą garnki na indukcje czy garnki na kuchenki gazowe, które pozwolą na sprawne gotowanie, a także zmieszczenie wszystkich składników żurku. Warto zaopatrzyć się w patelnie nieprzywierające, dzięki którym szybko i bez stresu można podsmażyć wędzonkę i kiełbasy. Takie patelnie idealnie smażą i nie powodują przywierania składników do patelni. Kiedy mamy problem z tępymi nożami w naszej kuchni, można szybko rozwiązać ten problem, kupując osełki do noży. W końcu ostre noże to szybkie, bezpieczne i bezproblemowe krojenie.