- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 202 odwiedzin
Tradycyjne potrawy na Wielkanoc - co powinno być na świątecznym stole?
Święta Wielkiej Nocy zbliżają się do nas wielkimi krokami, trzeba więc zacząć myśleć o tym, co w tych dniach znajdzie się na świątecznym stole. Oczywiście każdy z nas ma jakieś swoje upodobania i ulubione smaki, ale Wielkanoc w Polsce to również tradycja, która kryje się za tym świętem. Warto więc menu na święta przygotować w oparciu o tradycyjne dania na święta i najpopularniejsze wielkanocne ciasta, które osłodzą świąteczne dni. Poniżej znajdziecie informacje na temat tradycyjnych potraw, które powinny znaleźć się na świątecznym stole.
Tradycyjne potrawy na Wielkanoc - o czym pamiętać?
Polska tradycja wielkanocna to setki lat doświadczeń z tym świętem i tradycja wypracowana przez pokolenia. Na stołach będzie się więc znajdować tradycyjny żur, wielkanocne potrawy to oczywiście różne sałatki, w których wiodącą rolę będą odgrywały jajka - symbol życia. Wśród popularnych słodkości znajdzie się wielkanocna babka i tradycyjny mazurek. Zapoznajcie się z tym jakie dania wielkanocne są najbardziej popularne i zawczasu układajcie swoje świąteczne menu.
Żur wielkanocny - czyli jak rozpocząć świętowanie
Tradycyjną potrawą, z którą rozpoczynamy święta w trakcie uroczystego śniadania będzie rzecz jasna tradycyjny żur wielkanocny. To zupa, której w święta nie powinno zabraknąć. Dawniej w postnej wersji dla biedniejszych warstw społecznych zabielana mlekiem spożywana z chlebem albo ziemniakami. Obecnie jednak przepis na tradycyjny wielkanocny żurek ma charakter niepostny, wersja taka opiera się na doskonałym zakwasie, który uzupełniony jest o gotowany na wędzonce i mięsie bulion. Tradycyjnym uzupełnieniem żuru będzie rzecz jasna biała kiełbasa. Najlepiej przygotować się do niego wcześniej i samemu zadbać o stworzenie zakwasu, na którym żur powstanie. Przygotowując się do Wielkanocy warto oczywiście zadbać o dobry zestaw garnków, by przed świętami nie okazało się, że nie ma gdzie nastawić zakwasu albo ugotować wielkanocnej zupy.
Jajka na Wielkanoc - symbol świąt w naszym domu
Malowane przed świętami jajka, pisanki to dla wielu z nas najbardziej rozpoznawalny obok baranka znak świąt Wielkiej Nocy. Jajko, symbol nowego życia, odradzającego się zmartwychwstałego Chrystusa to element niezbędny na Wielkanocnym stole. Występować mogą w wielu różnych formach. Tradycyjnie gotowane na twardo z majonezem, podawane ze szczypiorkiem. Chcąc jedna nieco urozmaicić swój wielkanocny stół warto postawić na zdobiony świąteczny talerz do jajek, na nim zaś będzie można umieścić jajka faszerowane. To doskonały sposób na to, by monotonie gotowanych jajek nieco urozmaicić. Farsz do jajek może mieć różną formę, najbardziej popularne opcje to połączenie żółtka z majonezem, szczypiorkiem pietruszką i papryką w proszku. Można także zdecydować się na połączenie żółtek z pieczarkami i cebulką, wybrać można opcję z łososiem, z szybką i porem czy z tuńczykiem. Pomysłów nie brakuje, warto więc próbować różnych smaków i przygotować kilka wersji, tak by każdy z rodziny znalazł dla siebie coś atrakcyjnego, coś co będzie mu najbardziej odpowiadało.
Biała Kiełbasa - nie tylko w żurku
Przygotowywana z wieprzowiny, charakterystyczna biała kiełbasa nie musi się pojawić tylko w wielkanocnym żurku. To tradycyjny dodatek jeśli chodzi o stół wielkanocny, warto więc mieć to na uwadze i zaplanować również podanie jej w formie pieczonej. Świetną opcją będzie podawanie jej pieczonej z dodatkiem jabłek, cebulki i czosnku. Najlepsza będzie na ciepło, można ja podawać z charakterystycznym świątecznym dodatkiem, jakim bez wątpienia jest chrzan.
Domowy pasztet na Wielkanoc - na co się zdecydować?
Wielkanoc będzie doskonałym momentem na to, by przygotować swój domowy pasztet. Jeśli zastanawiacie się jak przygotować wielkanocny pasztet możecie w sieci znaleźć wiele ciekawych inspiracji i podpowiedzi. Decyzja o wypieku domowego pasztetu na pewno będzie bardzo dobra, to świetny dodatek do chleba, pasuje także zestawiony ze świeżym jajkiem. Możliwości wypieku pasztetu są ogromne, można wybrać różne rodzaje mięsa połączyć wołowinę, łopatkę wieprzową, drób, wątróbkę drobiową uzupełnić wszystko o dodatki warzywne i solidnie przyprawić w tym ziołami, które wydobędą z mięsa smak. Cała masa powinna być przemielona w maszynce z dodatkiem namoczonej bułki. Pasztet powinno się wyrobić z przyprawami i jakiem i wypiekać aż ładnie się przyrumieni, zwieńczyć go można dodając pieczarki czy śliwkę. Może być także podawany na ciepło z dodatkiem konfitury z borówki albo żurawiny.
Domowy schab ze śliwką i inne pieczone
Na Wielkanoc warto pomyśleć o tym, by wykorzystać przepisy wielkanocne, które zakładają przygotowanie własnych wędlin pieczystych. Bez wątpienia prawdziwą klasyką będzie tutaj schab ze śliwką, który zarówno stanowi dodatek do chleba jaki i podawany z delikatnym sosem może stanowić świetne danie obiadowe. Przygotowanie schabu wymaga wybrania dobrego gatunkowo mięsa i uzupełnienie go w wydrążonym tunelu śliwkami. To jednak nie wszystko, ponieważ kluczem do sukcesu będzie właściwe pieczenie schabu, tak by ten nie był zbyt suchy. W trakcie pieczenia można wykorzystać dwie możliwości, postawić można albo na owinięcie schabu plastrami boczku, albo też w trakcie pieczenia mięso można podlewać bulionem bądź winem. W ten sposób uchroni się mięso przed wysuszeniem. Poza schabem można także zdecydować się na przygotowanie własnej pieczonej karkówki czy zwijanego boczku, które po odpowiednim przyprawieniu będą stanowić świetny dodatek do chleba.
Sałatki na wielkanocny stół
Wśród zimnych dodatków jakie możemy przygotować jeśli chodzi o dania wielkanocne znajdziemy wiele ciekawych inspiracji, natomiast najczęściej wybieramy różnego rodzaju sałatki. Możliwości jest co nie miara, w sieci znaleźć można wiele inspiracji pod tym kątem. Natomiast niezmiennie najbardziej popularnym wyborem jeśli chodzi o świąteczne sałatki będzie sałatka jarzynowa. Najbardziej tradycyjna forma, przygotowana z gotowanych jarzyn, z dodatkiem symbolicznego na wielkanocnym stole jajka i majonezu, uzupełniona o jabłko, musztardę i przyprawy. Prosty skład sprawia, że to sałatka powszechnie akceptowana i przez wiele osób traktowana jako najlepsza ze względu na swoją prostotę.
Babka wielkanocna - ciasto drożdżowe
Jednak Wielkanoc to nie tylko mięsa, jajka, wytrawne dodatki. Przepisy na Wielkanoc to również desery, słodkości, po które będziemy sięgać. Jeśli chodzi o słodkie wypieki bez wątpienia klasycznym przykładem będzie babka wielkanocna przygotowywana tradycyjnie na drożdżach. Charakterystyczna powstaje z użyciem formy do ciasta, która ma ścięty stożek i karbowaną powierzchnię, znajduje się także wśród święconych w Wielką Sobotę potraw. Oczywiście drożdżowa babka to klasyka, niektórzy jednak różnicują świąteczne wypieki i przygotowują także inne babki, można tutaj zwrócić uwagę na piaskowe, cytrynowe, kokosowe czy z dodatkiem maku albo bakali. Inspiracji nie brakuje, słodkości na święta mogą być zróżnicowane.
Mazurek z kruchego ciasta
Jednak na babce nie kończą się świąteczne słodkości, kupując przed świętami blachy do ciast, należy się również przygotować do sięgnięcia po płaską blachę do tarty, albo blachę prostokątną, na której wypieczone zostaną kruche mazurki. To jeden z flagowych przepisów jeśli chodzi o stół wielkanocny. Kruchy mazurek może być dowolnie uzupełniony dodatkami, najbardziej popularne to te z masą kajmakową albo czekoladową. Na tych masach zaś pojawić się mogą bakalie i dekoracje nawiązujące do świąt Wielkiej Nocy. W sieci jednak nie brak inspiracji na różne inne mazurki, brać można pod uwagę czy to orzechowe propozycje, chałwowe czy nawet pomarańczowe. Inspiracji nie brakuje a mazurek w różnej formie na pewno swoim smakiem przypadnie biesiadnikom do gustu.
Sięgając po tych kilka tradycyjnych przykładów dań wielkanocnych będzie można przygotować swój świąteczny stół mając faktycznie gwarancje, że świętowanie będzie się odbywać w tradycyjnych polskich warunkach i wszyscy uczestnicy rodzinnych spotkań chętnie będą po dania polskiej kuchni na Wielkanoc sięgać.