Brytfanna - dlaczego warto ją mieć w kuchni? 

Jeżeli doceniamy funkcjonalność w kuchni, warto abyśmy przemyśleli zakup brytfanny do pieczenia. Może ona równocześnie spełniać funkcję patelni, garnka, jak i formy do pieczenia, dzięki czemu będzie nam służyć w kuchni celem przygotowania różnorodnych dań - nie tylko w piekarniku, ale również na kuchence. Możemy w niej gotować oraz piec, przygotowywać dania rybne i mięsne, zapiekanki, gulasze czy zupy, a nawet i wytrawne oraz słodkie wypieki i wiele różnych, innych potraw. Brytfanny za sprawą swoich rozmiarów, ułatwiają zdecydowanie przygotowywanie posiłków dla dużej rodziny albo przykładowo na parę dni. Chociaż mogłoby się nam wydawać, iż nie jest to taki niezbędny kuchenny sprzęt, już po pierwszym zastosowaniu, sporo osób jest w stanie docenić jego funkcjonalność. Ponadto zajmuje o wiele mniej miejsca, aniżeli kolekcja patelni i garnków. 

Nie zapominajmy także, iż używanie brytfanny, pozwala na łączone gotowanie, które stosowane jest przykładowo w czasie przygotowania omletów. W takiej sytuacji, danie najpierw jest smażone albo gotowane, zaś później umieszczane w piekarniku, aby przypiekła się wierzchnia jego warstwa. 

Innymi zaletami wykorzystania brytfann w kuchni, będą: 

  • możliwość przygotowania w nich dań dietetycznych bez zastosowania większych ilości tłuszczu,
  • jakość dan jest bardzo wysoka - zdobione w brytfannie mięso, będzie soczyste, nie wysycha, zaś warzywa zachowają pełnię smaku oraz żywe barwy, 
  • odżywcze wartości mięsa oraz warzyw, pozostają zachowane,
  • temperatura danej potrawy, jest utrzymywana przez dłuższy czas - po upieczeniu możemy zostawić danie w nagrzanym piekarniku, żeby nie wystygło. W brytfannach, potrawy stygną dużo wolniej, aniżeli przykładowo na patelniach. 

Brytfanna na indukcję - jak ją rozpoznać? 

Wykorzystywanie brytfanny na elektrycznej albo gazowej kuchence czy też w piekarniku, jest dosyć powszechne. Stosowanie jej do gotowania na indukcyjnej płycie, to jednakże ciągle nowość. Indukcja wymaga właściwie wybranych akcesoriów, które będą dostosowane do gotowania na urządzeniach tego rodzaju. Na płytach indukcyjnych, możemy stosować tylko brytfanny ze stali albo żeliwne. Niemniej jednak, całe naczynie nie musi być wykonane z tychże surowców. Wystarczy, iż w jego dnie wbudowana będzie płyta stalowa albo żeliwna. 

Dlatego, nie powinniśmy zdyskwalifikować brytfanny, jeżeli będzie przykładowo wykonana z ceramicznej gliny. Może się bowiem okazać, iż została ona przystosowana do gotowania na indukcyjnej płycie.   

Podczas wybierania brytfanny do kuchenki indukcyjnej, warto zwrócić uwagę, czy znajduje się na niej właściwe oznaczenie. Możemy znaleźć je także na patelniach czy też garnkach, które przystosowane są do gotowania na indukcyjnych płytach. Warto też poddać sprawdzeniu specyfikację danego produktu, dzięki której rozwiejemy swoje wątpliwości. 

Brytfanna do piekarnika – na co należy zwracać podczas jej doboru? 

Dla tych, którzy poszukują praktycznej oraz wszechstronnej brytfanny, która pozwoli dodatkowo na przygotowanie smakowitych dań i to bez większych trudności, wymieniamy najistotniejsze kwestie, na które trzeba zwracać uwagę: 

  • uchwyty,
  • typ powłoki,
  • forma; z pokrywą albo bez, głębokość, wymiary,
  • surowiec wykonania.