Pojemniki szklane zestaw 10 sztuk lunchbox GierekHoff Corio żaroodporne hermetyczne
Najniższa cena:
Estetyczne, grube i miękkie w dotyku ręczniki mogą być ozdobą każdej łazienki. Dlatego warto postarać się, aby dokonać dobrego wyboru ręczników, właściwy sposób dbania o nie umożliwi zachowanie ich właściwości na dłużej. Ręczniki różnią się między sobą puszystością, miękkością oraz stopniem pochłaniania wilgoci. Nie wszystkie są wytrzymałe i trwałe. Ładne i grube ręczniki, dobrane odpowiednio kolorem są ozdobą i podkreślą charakter aranżacji każdej łazienki.
Ręczniki do łazienki - tkanina i wzornictwo
Dokonując wyboru ręczników, warto dokładnie poznać skład surowcowy. Bardzo dobrym surowcem jest bawełna, która charakteryzuje się najwyższą chłonnością. Czarne ręczniki wykonane z bawełny egipskiej będą nie tylko wyjątkową ozdobą łazienki, ale są także bezpieczne w użytkowaniu dla alergików. Jest to materiał, który nie pyli, nie pozostawia żadnych paprochów, a po każdym następnym praniu robi się coraz bardziej miękki. Ręczniki kąpielowe mogą być najprostszym rozwiązaniem na zmianę dekoracji łazienkowej, Aby przełamać monotonię w łazience, warto zastosować kontrastowe elementy, np. czarne ręczniki ułożone na przemian z białymi. Ozdobą może być również forma tłoczenia, np.haft, albo zastosowanie specjalnie tkanego wzoru w tkaninie podstawowej.
Z kolei w łazienkach, które mają intensywne kolory ścian, czy są dekorowane jakimś dużym wzorem, najlepiej sprawdzą się ręczniki łazienkowe jednokolorowe, utrzymane w harmonijnej tonacji. Do barwy ręczników można dopasować resztę akcesoriów łazienkowych, mydelniczki albo świece zapachowe. W dobrze zaaranżowanej łazience ręczniki powinny być dopasowane do stylistyki i zastosowanych kolorów we wnętrzu.
Gramatura ręczników
Dokładny ciężar gatunkowy tkaniny, z której szyte są ręczniki, określa współczynnik GSM, charakteryzuje on liczbę gramów surowca na metr kwadratowy materiału. Ręcznik, który cechuje się dobra wchłanialnością, powinien być ciężki, nie należy sugerować się jego rozmiarem. Im jest cięższy, tym więcej materiału zużyto do jego produkcji. Trzeba jednak pamiętać, że grube ręczniki wysokiej jakości zajmują sporo miejsca i dłużej schną, co w sprawia, że koszt ich prania i suszenia jest wyższy.
Obowiązujące normy zakładają, że do 5% tolerowane są różnice wagowe między ręcznikami łazienkowymi. Najbardziej rozpowszechniona gramatura ręczników wynosi 400 - 500 gramów, są one miłe w dotyku i dosyć szybko schną. Ręczniki kąpielowe, które ważą 300 - 400 gramów schną bardzo szybko i są lekkie. Ręczniki do łazienki o gramaturze 550 - 720 są najcięższe, co sprawia, że wyjątkowo długo schną, ale są bardzo miękkie i najlepiej wchłaniają wodę. Rozmiar i kolor ręczników należy dopasować do ich przeznaczenia, do wycierania rąk, stóp czy włosów najlepsze będą czarne ręczniki w mniejszych rozmiarach, do wycierania całego ciała sprawdzą się ręczniki kąpielowe w większych rozmiarach.
Optymalny ręcznik do łazienki powinien być odpowiedniej gramatury i wielkości, miękki, chłonny i pasujący kolorem do wystroju łazienki. Najlepiej, jeśli każdy z mieszkańców ma ręcznik w innym kolorze.
W jaki sposób prać ręczniki łazienkowe?
Właściwy sposób prania umożliwia zachowanie koloru i miękkości ręczników na dłużej. Nieodpowiednia temperatura i używanie niewłaściwych środków chemicznych może spowodować, że czarne ręczniki bardzo szybko wyblakną oraz zrobią się twarde i nieelastyczne w dotyku. Panuje przekonanie, że ręczniki powinny być prane w 60 albo 90 stopniach C. Jednak produkowane współcześnie płyny i proszki do prania są z reguły przeznaczone do niższych temperatur, wyższe temperatury w połączeniu z nimi mogą zniszczyć strukturę tkaniny, z której wykonane są ręczniki. Poza tym pranie w wysokich temperaturach jest nieekologiczne. Pranie w temperaturach powyżej 60 stopni C jest zalecane jedynie raz na jakiś czas, a także w sytuacji, kiedy ręczniki wysokiej jakości służą osobom z alergiami czy z atopowym zapaleniem skóry.
Przed przystąpieniem do prania ręczniki łazienkowe trzeba posegregować, nie wolno łączyć czarnych ręczników z białymi, ponieważ wyblakną i stracą kolor, a białe poszarzeją. Ręczników nie należy także prać razem z innymi rzeczami, ponieważ gubią one często drobne kłaczki, które będą osiadać na innych ubraniach. Wybierając środki chemiczne do prania, trzeba zwrócić uwagę, aby były one dedykowane do kolorów albo białych rzeczy. Stosowanie płynów do prania sprawia, że ręczniki robią się sztywne, dlatego zalecane jest używanie proszków do prania. W celu przywrócenia miękkości zalecane jest dodawanie do prania szklanki zwykłego octu albo sody oczyszczonej.
Zazwyczaj pranie ręczników powinno się odbywać raz na dwa tygodnie, ale jeśli w domu są osoby z alergiami lub chorobami skóry, powinny być one prane nawet dwa razy w tygodniu. Trzeb również pamiętać, aby nie suszyć i nie przechowywać w łazience wilgotnych ręczników łazienkowych, dlatego że wilgotne powietrze wyjątkowo sprzyja rozwojowi grzybów oraz bakterii. Nowe ręczniki do kąpieli przed użyciem trzeba uprać, aby zniwelować działanie substancji chemicznych użytych w trakcie produkcji.
check_circle
check_circle