- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 230 odwiedzin
Jak przygotować wielkanocny pasztet?
Na czas świąt wielkanocnych przygotowujemy wiele dań. To nie tylko tradycyjny żurek, ale również ciasta czy pasztet wielkanocny. Pomimo iż w sklepach dostępnych jest wiele pasztetów, warto wykonać swój własny, który zachwyci smakiem i aromatem. Do przygotowania pasztetu potrzebnych będzie kilka składników, a także formy do pieczenia. Jak wykonać pasztet wielkanocny? O tym będzie nasz artykuł.
Pasztet wielkanocny przepis pierwszy
Przepisy na pasztety wielkanocne cieszą się ogromną popularnością. Są proste i szybkie w wykonaniu, a smak domowego pasztetu sprawia, że mogą być wykonywane nie tylko na święta.
Składniki na pasztet
- 1 kg mięsa wieprzowego;
- 1 kg mięsa wołowego;
- 0,5 kg wątróbki drobiowej;
- 0,5 kg mięsa drobiowego;
- 200 gram słoniny lub podgardla wieprzowego;
- 8 jajek;
- 2 bułki kajzerki;
- główka czosnku;
- 5 małych cebul;
- czarny pieprz w ziarnach - około 10 sztuk;
- gałka muszkatołowa;
- jałowiec - 8 ziaren;
- liście laurowe - 3 sztuki;
- ziele angielskie -10 ziaren;
- imbir mielony - szczypta;
- sól;
- pieprz;
- masło do posmarowania formy.
Dodatkowo potrzebne będą półmiski i formy do pieczenia.
Wykonanie
Na początek należy umyć mięso i pokroić je na niewielkie kawałki. Słoninę pokrojoną w paski, powinno się ułożyć na dnie garnka, a następnie mięso wieprzowe, wołowe i drobiowe. Do garnka powinno się również dorzucić cebule pokrojone kostkę i czosnek przeciśnięty przez praskę oraz sól i wszystkie inne przyprawy. To wszystko należy dusić pod przykryciem około godziny. Bułki należy namoczyć, a wątróbkę obsmażyć na patelni. Ugotowane mięso, obsmażoną wątróbkę i bułki, należy zmielić maszynką do mięsa. Pamiętajmy, aby naszykować półmiski czy jeden półmisek, do którego trafi mięso i możliwe będzie jego wymieszanie z solą, pieprzem i żółtkami. Białka należy ubić i dodać do naszykowanej masy mięsnej na pasztet. W zależności od pożądanej konsystencji, należy dodać wywaru mięsnego. Następnie powinno się naszykować formy do pieczenia i wyłożyć masę. Tak naszykowane formy, trzeba się piec w piekarniku przez około godzinę, w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Pasztet wielkanocny przepis drugi
Idealny pasztet wielkanocny oprócz mięsa i aromatycznych przypraw może zawierać także warzywa. Do jego przygotowania potrzebne będą:
- 0,5 kg udźca z indyka;
- 40 dag podgardla surowego;
- 40 dag piersi z indyka;
- 70 dag mięsa wieprzowego np. łopatki;
- 40 dag wołowiny;
- 40 dag wątroby drobiowej;
- 3 marchewki;
- 1 pietruszka;
- 1/2 selera;
- 1 cebula;
- 2 kajzerki;
- 6 ziaren ziela angielskiego;
- 3 liście laurowe;
- 5 małych jajek lub 4 duże;
- szczypta gałki muszkatołowej;
- sól i pieprz do smaku.
Wykonanie
Mięso należy umyć, pokroić na mniejsze kawałki i włożyć do garnka. Warzywa obrać i włożyć do garnka z mięsem. Należy nalać wody, tak, aby przykryć składniki i dodać przyprawy. Ugotować do miękkości około 1 godziny, a pod koniec gotowania dodać wątróbkę drobiową. Całość gotować około 7 minut. Tak ugotowane składniki, należy przełożyć na półmiski i zostawić do ostygnięcia. W wywarze mięsnym, warto namoczyć bułki, a kiedy mięso i warzywa przestygną, należy zmielić wszystko maszynką do mięsa. Jeśli chcemy, warzywa można zetrzeć na tarce. Do całej masy, należy dodać żółtka i ubite na pianę białka. Aby farsz nie był suchy, powinno się dodać wywaru według uznania, około 2 szklanek. Wszystko wymieszać i dodać sól oraz pieprz do smaku. W tym momencie warto naszykować formy do pieczenia, do których należy przełożyć przygotowaną masę na pasztet wielkanocny. Aby pieczenie mogło przebiegać bez problemu, można posmarować je tłuszczem i obsypać bułką tartą. Kiedy pasztet jest już w foremkach, powinno się piec go przez około 1 godzinę w temperaturze około 180 stopni Celsjusza.
Dlaczego warto zrobić domowy pasztet wielkanocny?
Pasztet wielkanocny idealnie nadaje się na kanapki, dlatego już od dawna cieszy się ogromną popularnością. Jego przygotowanie jest proste i szybkie, a smak zachwyca, nawet najbardziej wymagających. Jest zdrowy, smaczny, miękki i aromatyczny, dlatego kochają go nie tylko dorośli, ale również dzieci. Szykując go na święta można mieć pewność, że zniknie ze stołu szybciej, niż się pojawił.