Ostrzałka do noży MG Home Satoku podwójna osełka do noża
Najniższa cena:
Każdy, od domowej gospodyni po szefa kuchni renomowanej restauracji, powie dokładnie to samo: nie można gotować bez użycia ostrych noży. Do utrzymania ostrzy w dobrej kondycji nie jest potrzebny profesjonalny sprzęt. Oferowane przez nas osełki do ostrzenia noży są łatwe w użyciu i doskonale sprawdzą się w każdej kuchni.
Jak prawidłowo je ostrzyć, aby móc zawsze precyzyjnie nimi kroić? Przeczytaj i sprawdź.
#1 Noże ostrz regularnie
Swoje noże, których używasz codziennie do krojenia różnego rodzaju mięs, czy warzyw, ostrz przynajmniej raz w miesiącu. Warto, mimo tej reguły, zachować zdrowy rozsądek. Jeśli nóż po danym czasie dalej spełnia się bardzo dobrze w swojej roli, nie musisz go ostrzyć jeszcze raz. Gdy jednak czujesz, że musisz o wiele więcej siły wkładać nawet w krojenie miękkich produktów spożywczych, wtedy sięgnij po ostrzałkę.
Zobacz również:
#2 Ostrzałka – najważniejszy gadżet przeznaczony do ostrzenia noży
Na rynku znajdziesz wiele modeli ostrzałek, które bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Warto podczas zakupu kierować się przede wszystkim własną wygodą. Jedne z nich przymocowuje się do blatu kuchennego, inne trzyma się w ręce podczas ostrzenia. Niektóre mają miejsce na dwa, kolejne na trzy noże. Wybór odpowiedniej zależy głównie od twoich własnych preferencji.
#3 Przygotuj nóż do ostrzenia
Umyj i dokładnie osusz nóż oraz jego rączkę. Jeśli tego nie zrobisz, resztki jedzenia, czy inne zanieczyszczenia mogą zapchać ostrzałkę, która stanie się bezużyteczna.
#4 Każdy nóż ma swój fabryczny kąt ostrzenia
Duże, stalowe noże kuchenne ostrzy się zazwyczaj pod kątem 20 stopni, a mniejsze pod kątem 15 stopni. Dlaczego jest to aż tak istotne?
Zmieniając kąt ostrzenia możesz naruszyć jednolitą strukturę ostrza, a to właśnie ona pozwala na precyzyjne i szybkie krojenie różnego rodzaju produktów.
#5 Podczas ostrzenia zachowaj umiar
Warto również podkreślić, że podczas ostrzenia noża warto najpierw pomyśleć, a potem coś zrobić. Nie przesadzaj ze zbyt częstym lub zbyt długim ostrzeniem. Paradoksalnie, przesada może doprowadzić do szybszego wyszczerbienia oraz stępienia tych sztućców.
Czym jest osełka do noży?
Jest to narzędzie stosowane do ostrzenia różnego rodzaju noży. Wygląda jak podłużny pilnik, a kształtem przypomina prostokąt. Osełka może również przyjmować kształt konkretnego przedmiotu, który na niej się ostrzy. Wyróżnia się więc pilniki soczewkowate, okrągłe, czy trójkątne. Stosują ją najczęściej kucharze lub pasjonaci gotowania, wprawieni w sztukę ostrzenia noży.
Aby prawidłowo ocenić, czy należy ostrzyć noże, czy też nie, warto przeprowadzić mały, nieskomplikowany eksperyment. Dzięki niemu jesteś w stanie sprawdzić ostrość każdego noża, niezależnie od tego, z jakiego materiału został zrobiony.
Do przeprowadzenia testu przyda ci się biała kartka papieru. Połóż ją na suchej desce do krojenia, a następnie postaraj się bez użycia siły przekroić kartkę. Jeśli w efekcie otrzymasz dwie mniejsze części papieru, to znaczy, że nie potrzebujesz jeszcze ostrzyć noża. Jeśli jednak okaże się, że materiał został lekko postrzępiony, ale nie przekrojony, to znaczy, że czas najwyższy naostrzyć swój nóż.
check_circle
check_circle