Stek wołowy z patelni grillowej

Stek wołowy z patelni grillowej

Przygotowanie steku dla wielu osób jest skomplikowane. Jednak trzymając się kilku zasad, każdy rodzaj steku, w tym stopień jego wysmażenia, wyjdzie idealnie. Podstawą przygotowania mięsa jest wybór kawałka najwyższej jakości. Jednak drugą ważną podstawą jest sama patelnia, na jakiej będziemy je smażyć. Obecnie bardzo popularne stały się patelnie grillowe, które również świetnie sprawdzą się do smażenia steków.

Rodzaje steków

W Polsce dość trudno jest kupić tradycyjne, dojrzewające mięso stekowe. Dlatego warto pokusić się po prostu o wołowinę dobrej jakości, która wcześniej zostanie odpowiednio przygotowana. Oprócz stopnia wysmażenia steków, można je podzielić wedle części z jakiej pochodzi mięso. Popularny stek Tomahawk to nic innego jak antrykot z dłuższą kością. Z antrykotu smaży się również Rib Eye, ale jest to kawałek mięsa z tłuszczem, które nazywa się tłustym oczkiem. Mniej popularny New York to stek z rostbefu z polędwicy i kością. Z łatwy wołowej pochodzi stek Bavette, który jest najchudszy, ale może być też najtwardszy. Steki Hanger i Onglet są wyciętym kawałkiem mięsa z wołowej przepony i dzięki temu są dość delikatne. Popularny T-bone to z kolei stek z rostbefu połączony z kością z kawałkiem polędwicy. Dla osób, które lubią steki krwiste lub mniej wysmażone najlepszym przysmakiem będzie Filet Mignon, który jest stekiem ze środkowej części polędwicy.

Jak smażyć stek na patelni grillowej?

Podstawą jest rozgrzanie patelni do temperatury minimum 150 stopni Celsjusza. Patelnię przed smażeniem można posmarować tłuszczem, jednak musi to być tłuszcz, który spala się w wysokiej temperaturze. Zwykłe masło się do tego nie nadaje. Można je zastąpić masłem klarowanym lub olejem słonecznikowym. Na patelnię grillową nie trzeba wlewać dużych ilości tłuszczu do smażenia! Wystarczy ją tylko natłuścić, aby mięso podczas smażenia nie przywierało, a jednocześnie nie było po usmażeniu tłuste.

Warto pamiętać, że steków nie smaży się od razu po wyjęciu z lodówki. Należy wyjąć mięso co najmniej pół godziny przed smażeniem, aby nabrało temperatury pokojowej. Wtedy mięso nie dozna szoku termicznego i równo się usmaży. Mitem jest również nie solenie. Wołowinę przed grillowaniem można posolić. Dzięki temu zachowa swoje wartości. Natomiast inne przyprawy jak pieprz dodajemy na koniec, aby uniknąć ich przypalenia na desce. Podczas smażenia nie należy dotykać mięsa. Trzeba je położyć na patelni grillowej i poczekać aż upłynie czas smażenia z jednej strony, a potem szczypcami przewrócić je na drugą.

Przepis na udany stek

Dzieląc się przepisem na udany stek, trzeba podzielić się również czasem jego smażenia. Właśnie przez stopień wysmażenia dzielimy steki na:

  • Stek krwisty
  • Stek średnio wysmażony
  • Stek mocno wysmażony

Stek krwisty grubość 3 - 5 cm

Stopień wysmażenia blue - 60 sekund z każdej strony, temperatura w środku mięsa 28-38 stopni C. Lub mięso krwiste - 1 minuta z każdej strony, temperatura w środku 30-51 stopni C.

Stek średnio wysmażony grubość 3 - 5 cm

Stopień wysmażenia średni - 3-4 minuty z każdej strony, temperatura w środku mięsa 57-63 stopnie.

Stek mocno wysmażony grubość 3 - 5 cm

Stek mocno wysmażony smażymy 5-6 minut z każdej strony, powinien uzyskać temperaturę 77+ stopni C.

Jeżeli nie posiadamy termometru kuchennego, można sugerować się przedziałem czasowym. Warto też pamiętać, że stopień wysmażenia zależy od rozgrzania patelni oraz samej kuchenki. Kuchnie indukcyjne różnią się od kuchenek gazowych, dlatego jeśli za pierwszym razem nie wyjdzie nam idealny stek, warto próbować dalej i wyznaczyć dla swojej kuchenki idealne przedziały czasowe smażenia.

ładuję....