- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1256 odwiedzin
Jak zrobić dobry sok z sokownika?
Każdy z nas wie, że woda często nie wystarcza do ugaszenia pragnienia. Alternatywą w takiej sytuacji mogą być pyszne i orzeźwiające soki. Szczególnie podczas ciepłych miesięcy dobrze jest korzystać z dobrodziejstw sezonowych owoców i warzyw. Przygotowanie domowych soków może być bardzo proste – w tym celu dobrze jest skorzystać z sokownika, czyli urządzenia działającego w podobny sposób co garnki do gotowania na parze. Jak przyrządzić taki sok i jakie są jego zalety?
Zalety soków przygotowywanych w domu
Coraz więcej osób pragnie powracać do naturalnych potraw i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego – to rozwiązanie ma zdecydowanie więcej zalet niż kupowanie gotowych produktów w sklepach. Po pierwsze można mieć całkowitą kontrolę nad składem przyrządzanych potraw i napojów. Do domowego soku można dodać świeże owoce o wiadomym pochodzeniu. W wielu sklepowych produktach znajdują się także niezdrowe dodatki i słodziki, które mogą dobrze smakować, lecz nie są odpowiednie dla organizmu. Świeży, domowy sok będzie miał niepowtarzalny smak. Można go przygotować w każdym momencie, gdy tylko poczuje się ochotę i pragnienie. W dodatku ten napój przynosi niesamowite korzyści dla zdrowia. Może stanowić jedną z dziennych porcji warzyw i owoców, oczyszczać organizm, uzupełnić braki witamin i minerałów. Picie codziennie szklanki świeżo przygotowanego soku wzmacnia odporność i może zapobiec przeziębieniom. W zależności od dodanych składników, sok wpływa korzystnie na funkcjonowanie różnych narządów. Ponadto przyrządzenie tego napoju w domu z pewnością może dać niemałą satysfakcję. Większość osób lubi odkrywać nowe smaki i możliwości, a własnoręczne zrobienie czegoś, co posmakuje całej rodzinie, sprawia jeszcze większą frajdę. Ponadto rozwiązanie to daje możliwość kontrolowania smaku napoju, w dowolnym momencie można go np. dosłodzić – kupując gotowe produkty nie ma się na to wpływu. Cały proces przygotowania soku w sokowniku jest bardzo prosty i, co najważniejsze, przebiega w naturalny sposób.
Czym jest sokownik?
Sokownik działa w sposób podobny do garnków do gotowania na parze. Można w nim przygotować zarówno soki owocowe, jak i warzywne. Gorąca para przenika przez owoce w urządzeniu i sprawia, że wydziela się z nich sok. Istnieje oczywiście wiele modeli sprzętu, jednak każdy działa w podobny sposób. Sokownik składa się z czterech elementów: naczynia na wodę, pojemników – na sok i na owoce oraz górnej pokrywy. Sok może zostać z łatwością przelany do dowolnego naczynia za pomocą silikonowego wężyka. Wytrzymałość i trwałość zapewniają urządzeniu materiały, z których zostało wykonane – tworzywo i stal nierdzewna. Sokownik może mieć różne pojemności. Przed wyborem należy zastanowić się, jak często będzie użytkowany oraz ilu osobom posłuży. Popularne są modele o pojemności 5l. Można także zdecydować się na większe o pojemności 8l – przydadzą się podczas produkcji większej ilości soków. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie zajmie w kuchni więcej miejsca, dlatego w małych mieszkaniach może być problem z przechowywaniem go. Większość sokowników nadaje się do wszystkich typów kuchenek: gazowych, ceramicznych, elektrycznych, halogenowych i indukcyjnych. Przed zakupem trzeba jednak przeczytać dokładnie informację o parametrach i zaleceniach producenta, by sprzęt nie okazał się bezużyteczny i nie został szybko uszkodzony.
Jak zrobić sok w sokowniku?
Każda osoba ma inne preferencje dotyczące smaku i proporcji użytych do wyprodukowania soku. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od stopnia dojrzałości warzyw i owoców. Mało dojrzałe składniki sprawią, że napój nie będzie miał takiego aromatu jak ten z owoców dojrzałych. Ponadto powstanie z nich zdecydowanie mniejsza ilość soku. Dlatego najlepiej jest wybierać owoce i warzywa miękkie i dojrzałe. Najczęściej wybierane są jabłka, maliny, truskawki, wiśnie, dzika róża, gruszki, agrest, czarny bez, jagody, czarna i czerwona porzeczka, a także aronia. Do niektórych soków warto jest dodać również zioła. Przed wrzuceniem do sokownika składniki należy dokładnie opłukać w zimnej wodzie i odcedzić na durszlaku. Trzeba także odrzucić spleśniałe owoce, usunąć szypułki i ogonki. W usunięciu gniazd nasiennych z gruszek i jabłek pomoże drylownica. Większe owoce można pokroić. Garnek na wodę należy ustawić na kuchence i napełnić wodą do około 1/3 wysokości. Na niego należy nałożyć pojemnik do zbierania soku oraz pojemnik na owoce. Do tego ostatniego wsyp przygotowane owoce i/lub warzywa, zasyp odpowiednią dla danego produktu ilością cukru. Przyjmuje się, że na 1 kg słodkich owoców powinno przypadać 100-150 gram cukru, a na taką samą ilość owoców kwaśnych – 200-250 gram cukru. Następnie na sokownik należy nałożyć pokrywkę i zacisnąć klamrę wężyka. Po włączeniu kuchenki poczekaj aż woda zacznie wrzeć. Po kilkunastu minutach składniki zaczną mięknąć i wydzielać sok – dokładny czas jest zależny od ich twardości i dojrzałości. Sok powinien zacząć spływać do niższego garnka. Wtedy należy otworzyć zacisk wężyka. Sok można przelać początkowo do dużego pojemnika lub bezpośrednio do wyparzonych butelek albo słoików. Cały proces gotowania może potrwać nawet do dwóch godzin. Jednak czas potrzebny na produkcję soku w sokowniku wynosi najczęściej od 30 do 60 minut. Wypełnione napojem naczynia pasteryzuj w garnku lub wypraż w piekarniku. Pasteryzacja powinna trwać około 20-30 minut w zależności od wielkości naczynia. Dodatkowo z pozostałych w pojemniku na owoce składników można przygotować dżem. Sokownik pomimo swej nazwy ma bowiem również inne zastosowania. Nada się także do przygotowania galaretek i likierów owocowych.
Podsumowanie
Przygotowanie soków w domu nie jest trudnym zadaniem, a przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Wybierając urządzenie do produkcji napoju, dobrze jest zastanowić się nad sokownikiem. To urządzenie pozwoli na szybkie przyrządzenie pysznego i wartościowego soku oraz innych przetworów. Jego obsługa jest prosta, dlatego poradzi sobie z nią każdy. Domowe soki mają bardzo dużo zalet i są alternatywą dla często kupowanych w sklepach napojów. Taki sok można przygotować kiedy tylko ma się na to ochotę i kontrolować jego smak, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać napój idealny. Smak przypadnie z pewnością do gustu wszystkim członkom rodziny. W sokowniku można produkować soki z różnych owoców i warzyw, dlatego można wybrać swoje ulubione składniki lub przyrządzić napoje przynoszące konkretne korzyści dla zdrowia organizmu.