- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 257 odwiedzin
Jak używać woka? Sposób na orientalną kuchnie w swoim domu.
Kuchnia azjatycka od wielu lat cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Coraz częściej jednak sami próbujemy swoich sił w przyrządzaniu orientalnych potraw, czemu sprzyjają liczne programy kulinarne czy blogi prowadzone przez doświadczonych szefów kuchni. Umiejętność przyrządzania egzotycznej potrawy to niewątpliwy atut, którym możemy zaimponować rodzinie i przyjaciołom. Jeśli używamy do tego woka - symbolu kuchni orientalnej, możemy z powodzeniem nazywać siebie profesjonalistami. Dziś na naszym blogu opowiemy, jak używać wok, aby potrawy były nie tylko smaczne i zdrowe, ale również zyskały prawdziwego azjatyckiego charakteru.
Na początek - czym jest wok?
Wok to nazwa chińskiej patelni, która powstała setki lat temu i od tamtego czasu jest niezastąpionym naczyniem do gotowania w kuchni Wschodu. Warto wiedzieć, że dla Azjatów wok to nie tylko naczynie o kształcie misy. Uważają oni bowiem, że dzięki swemu charakterystycznemu półkolistemu kształtowi, ciepło w przyrządzanej w nim potrawie rozchodzi się równomiernie, co zapewnia równowagę przenikania energii życiowej “Chia”.
Tradycyjny wok wykonany jest ręcznie ze stali żeliwnej i opalany węglem, natomiast te współczesne wytwarza się z żelaza lub stali węglowej, dzięki czemu są one lżejsze.
Woki różnią się między sobą nie tylko ze względu na materiał, z którego są wykonane, lecz także z uwagi na region pochodzenia:
- Wok kantoński - charakteryzuje się tym, że posiada parę dodatkowych uchwytów po przeciwległych stronach, co umożliwia wygodne podrzucanie potrawy. Możemy je spotkać w orientalnych restauracjach.
- Wok mandaryński - zamiast uszu posiada on drewnianą lub metalową rączkę, dzięki której można łatwo kontrolować smażenie. Tego rodzaju woki najczęściej wybierają osoby , które rozpoczynają swoją przygodę z przyrządzaniem potraw w tym naczyniu
- Wok pekiński - jest naczyniem bardzo głębokim i podobnie jak ten mandaryński - posiada rączkę do trzymania. Wybierany jest przez specjalistów, którzy przyrządzając potrawy zgodnie z tradycyjną sztuką kulinarną.
W ofercie https://europ24.pl/woki można znaleźć woki, które idealnie sprawdzą się w codziennym przyrządzaniu potraw.
Jak używać wok, czyli orientalna kuchnia w twoim domu.
Gdy już wiemy, czym charakteryzuje się wok, pora na zgłębienie tajemnicy przyrządzania w nim potraw. Niewątpliwym atutem tego naczynia jest fakt, że umożliwia gotowanie przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu. Podsmażone na dnie kawałki warzyw czy mięsa odsuwa się bowiem na boczną pochyłą ściankę, która utrzymuje ich ciepło, lecz już bez dodatku tłuszczu. Metodę przyrządzania potraw w ten sposób nazywa się stir fry.
Wok będzie zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na redukowaniu tłuszczu z diety
Przede wszystkim warto wiedzieć, że w woku możemy zarówno smażyć, jak i dusić czy nawet przyrządzać potrawy na parze. Może więc z powodzeniem zastąpić w naszej kuchni patelnie i garnki.
Smażenie w woku.
Podstawową zasadą smażenia potraw w woku jest mocne rozgrzanie naczynia. Jeśli przyrządzamy mięso i warzywa, na rozgrzaną patelnię wlewamy 5 łyżek oleju. Następnie dodajemy mięsne kawałki, które smażymy przez około 1,5 minuty cały czas mieszając lub podrzucając. Po tym czasie wyciągamy mięso układając je na sitku lub kracie, a z woka wylewamy olej, pozostawiając w nim jedynie łyżkę tłuszczu. Wrzucamy warzywa zaczynając od tych najtwardszych i smażymy aż uzyskają pożądaną miękkość. Na koniec łączymy warzywa z wcześniej przygotowanym mięsem i całość dusimy ok. 5 minut z dodatkiem ulubionych przypraw.
Jak widać smażenie w woku trwa bardzo krótko, a wszystko to dzięki utrzymaniu stałej, bardzo wysokiej temperatury.
Duszenie w woku.
Przyrządzenie w woku potrawy duszonej rozpoczynamy od szybkiego podsmażenia mięsa, które następnie odkładamy na kratkę lub sitko. Odlewamy nadmiar tłuszczu i dodajemy same warzywa na ok. 0,5 minuty i z powrotem wrzucamy mięso. Wok przykrywamy szczelną pokrywką i zmniejszamy temperaturę palnika. Czas duszenia zależny jest od użytych składników. W przypadku drobiu będzie to ok. 10 minut, natomiast wołowina będzie potrzebowała ok. 30 minut.
Gotowanie na parze w woku.
Aby przyrządzać w woku potrawy na parze, będziemy potrzebowali użyć specjalnego koszyczka. Do woka wlewamy szklankę wody, ustawiamy na nim koszyczek, którego dno wykładamy na przykład liśćmi kapusty, gałązkami ziół lub plastrami cebuli. Na tak przygotowane podłoże układamy składniki potrawy. Całość przykrywamy pokrywką i gotujemy przez ok. 10 do 20 minut.
Pamiętaj!
Smaż poszczególne składniki zaczynając od najtwardszych, następnie dodaj produkty miękkie, a na koniec zioła i przyprawy.
Przyrządzoną potrawę cały czas mieszaj za pomocą łopatki lub podrzucaj naczynie za pomocą rączki lub uszek.
Wiedząc już, jak używać wok, orientalna kuchnia zagości na stałe w twoim domu. Ty natomiast będziesz mógł cieszyć się wyjątkowym smakiem każdej przyrządzonej w nim potrawy.