- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 237 odwiedzin
Chleb domowy z brytfanny - sprawdzony przepis
Domowy chleb to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim pewność, że jemy zdrowo i smacznie. Chleb, który upieczemy sami da nam ogromną satysfakcję, a także wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Bardzo często pieczywo z piekarni jest nafaszerowane składnikami chemicznymi, spulchniaczami, konserwantami, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.
Upieczenie domowego chleba wydaje się dość czasochłonne, dlatego wiele osób rezygnuje z tego pomysłu. Niepotrzebnie! Pokażemy jak w prosty, szybko i przyjemny sposób upiec własny, pyszny chleb, który możemy jeść przez kilka dni, będzie długo świeży i miękki. A zapach jaki będzie unosił się w naszym domu, przywoła najlepsze wspomnienia z dzieciństwa.
Prezentujemy przepis na chrupiący, pyszny domowy chleb na zakwasie pieczony w brytfannie, który sprawi, że przestaniesz kupować pieczywo w sklepie!
Co potrzebujemy, aby upiec domowy chleb w brytfannie?
- 100 gram mąki pszennej – idealny do pieczywa jest typ 750, 1400 czy 1850
- 400 g mąki chlebowej
- 1 szklanka wody
- 200 g zakwasu żytniego (zakwas możemy zrobić sami lub kupić w sklepie)
- 1 łyżeczka drożdży instant, łyżeczka soli i łyżeczka cukru lub miodu
- opcjonalnie, jeśli chcemy możemy również dodać pestki słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, czarnuszkę, rodzynki, nasiona chia, a nawet suszone pomidory czy oliwki- co kto lubi. Ważne tylko, aby dodatki nie przekraczały 200g.
- Brytfannę z pokrywką
Jakie są zalety pieczenia chleba w brytfannie?
- Przede wszystkim brytfanna jest spora, więc możemy za jednym podejściem upiec dość duży bochenek, to, czego nie zjemy możemy na przykład zamrozić.
- Chleb do brytfanny nie przywiera, łatwo jest go wyciągnąć.
- To naczynie jest idealne do zrobienia chleba z chrupiącą skórką.
Jak przygotować krok po kroku domowy chleb?
Zakwas wyciągamy z lodówki, odstawiamy w ciepłe i suche miejsce do ocieplenia, czekamy około 1 godziny. W tym czasie przygotowujemy resztę: przesiewamy dokładnie mąkę przez sito, aby chleb wyszedł nam miękki i puszysty, dodajemy wodę, drożdże, sól, cukier i zakwas oraz pozostałe składniki.
Wyrabiamy ciasto. Możemy użyć maszyny do wyrabiania ciasta lub ręcznie, na gładką masę. Wyrobione ciasto wkładamy do miski i przykrywamy czystą ściereczką, i odstawiamy w ciepłe, suche miejsce na około 2 godziny, aby zakwas i drożdże zadziałały i ciasto ładnie urosło.
Po tym czasie lekko wyrabiamy ciasto ponownie, ale delikatnie, aby nie opadło, posypujemy lekko mąką, formujemy w bochenki i odstawiamy ponownie do wyrośnięcia na około godzinę. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do około 250 stopni lub 220, jeśli używamy termo-obiegu.
Po tym czasie wkładamy uformowane chlebki do brytfanny. Możemy wysmarować ją najpierw tłuszczem- masłem lub olejem, lub wykładamy spód papierem. Wkładamy delikatnie uformowane bochenki, górę możemy posypać makiem, pestkami, otrębami lub zrobić wzorki nacięciami nożem.
Wkładamy brytfannę z przykrytym pokrywką ciastem do piekarnika, pieczemy około 20 minut. Po upływie tego czasu, ściągamy pokrywkę i pieczemy jeszcze około 20 minut, aby skórka się ładnie przyrumieniła. Co ważne nie otwieramy piekarnika przez pierwsze 20 minut, aby nasz chleb nie opadł.
Po całkowitym upieczeniu wyciągamy nasze dzieło z piekarnika, uważając przy tym, aby się nie poparzyć. Naczynie będzie bardzo gorące, dlatego najlepiej użyć rękawic. Po kilku minutach wyciągamy chleb z formy, możemy podważyć chleb nożem i wyjąć go z naczynia. Odstawiamy do ostudzenia. Kroić możemy dopiero po całkowitym ostudzeniu, ciepły chleb będzie się kruszył.
Gdy chleb będzie już ostudzony, możemy śmiało rozkoszować się jego smakiem i aromatem. Najlepiej smakuje świeży, dopiero co ostudzony. Nic nie zastąpi smaku domowego chleba z masłem, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Oczywiście podawać chleb możemy ze wszystkimi dodatkami, które lubimy.
Chleb najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętej torebce, brak dostępu powietrza zapewni nam dłuższą świeżość wypieku. Co ważne, jeśli upieczemy więcej pieczywa, możemy je z powodzeniem zamrozić i zjeść w późniejszym terminie. Jest to świetny sposób, aby móc cieszyć się świeżym chlebem cały czas.