- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 247 odwiedzin
Jak zaparzać kawę w kawiarce?
Wyrazista, parzona kawa. Wystarczy zamknąć oczy, aby wyobrazić sobie jej znakomity, pełny smak. Parzyć kawę możemy za pomocą ekspresu ciśnieniowego, jednak nie każdy musi być zwolennikiem takiego rozwiązania. Prostym i użytecznym sposobem na przygotowanie aromatycznego czarnego napoju jest skorzystanie z kawiarki do kawy. Ten pomocny gadżet kuchenny w łatwy sposób pozwoli nam cieszyć się świetnym smakiem zaparzonej, pysznej kawy. Jak prawidłowo z niego korzystać, by z mielonej kawy wydobyć maksimum aromatu?
Kawiarki do kawy nie wychodzą z mody. Jaka kawiarka najlepsza?
Niewielkie zabudowane naczynie, uzupełnione sitkiem, gałką, rączką i ewentualnie lejkiem - to nic innego jak kawiarka, czyli akcesorium przeznaczone do parzenia czarnego napoju. Czajniczek, za pomocą generowanego ciśnienia wewnątrz komory, wydobywa ze zmielonych ziaren to, co najbardziej wartościowe. Kawiarka, popularnie określana makinetką, wzięła swój początek we Włoszech. Polska nazwa czajnika jest zapożyczeniem z języka włoskiego, tj. moka (macchinetta del caffè). Potocznie mówi się na nią także "zaparzacz do kawy", choć to sformułowanie nie jest do końca precyzyjne. Oryginalna kawiarka działa dzięki wytwarzanemu ciśnieniu, czego nie możemy powiedzieć o zwykłych zaparzaczach, które po prostu odsączają zmielone ziarna z naparu. Użyteczny garnuszek swoją światową popularność zdobył tuż po zakończeniu II wojny światowej. Renoma włoskiej moki rozszerzyła się wówczas na całą europejską część basenu Morza Śródziemnego. Obecnie z kawiarek korzysta się na całym świecie. Dużą popularnością cieszą się one w Australii, dokąd przybyły wraz z włoską migracją w drugiej połowie XX wieku. Mimo, że obecnie jest to produkt międzynarodowy, produkowany na całym świecie, to najbardziej klasyczne kawiarki pochodzą prosto z Włoch. Nic dziwnego, w końcu kto w Europie zna się lepiej na kawie niż Włosi?
Rytuał parzenia kawy. Jak zaparzyć kawę w kawiarce?
Przygotowywanie czarnego napoju w tym stylowym czajniku jest wręcz rytualne. Dla Włochów proces zaparzania kawy stanowi swoistą świętość, dlatego powinniśmy do tej czynności z wielkim pietyzmem. Podstawowym błędem popełnianym przez osoby niedoświadczone w temacie użytkowania kawiarki jest zaparzanie zwykłej, sklepowej kawy mielonej. W rzeczywistości jest ona za drobno zmielona, by mogła oddać pełen aromat. Kawa, która jest zmielona "w pył" może przyczyniać się ponadto do zapychania sitka, co znacznie utrudni proces czyszczenia. Najlepiej, jeśli kawa zostanie zmielona przez nas własnoręcznie. Do tego celu przyda się poręczny młynek do kawy, umożliwiający osiągnięcie odpowiedniego rozmiaru zmielonej kawy. Rozdrobnione ziarenka umieszczamy na sitku, pamiętając o nie przekraczaniu maksymalnego poziomu wkładu.
- Wymierzenia porcji można dokonać jeszcze przed procesem mielenia.
- Rozdrobnione ziarenka kawy wkładamy luźno na sitko.
- Nie ubijamy ich, ani nie dociskamy do sitka.
Parzenie kawy w kawiarce. Jakiej wody użyć i jak długo zaparzać?
Po umiejscowieniu zmielonej kawy w kawiarce przechodzimy do uzupełniania płynu w komorze. Do dolnego zbiornika kawiarki wlewamy gorącą, ale nie wrzącą, wodę. Warto, aby była ona dobrej jakości, tj. używamy wody przefiltrowanej. Optymalną temperaturą wody wykorzystywanej do parzenia jest ok. 65-70℃. Taka temperatura niweluje posmak goryczy, jednocześnie nie zabijając aromatu naparu. Sitko z kawą umieszczamy w ciepłej wodzie i zamykamy górną pokrywę kawiarki. W zależności od modelu czajniczka wierzchnią część nakładamy lub dokręcamy. Domkniętą, przygotowaną kawiarkę ustawiamy na "gazie" lub kładziemy na innym źródle ciepła (np. na płycie grzewczej lub kuchence turystycznej). Czajniczek do swojego działania wykorzystuje ciśnienie, które sukcesywnie będzie wypychać napar do górnej komory. W zależności od preferencji smakosza kawę możemy dozować już po dwóch minutach, bądź pozostawiamy kawiarkę na dłuższą chwilę, aby jeszcze bardziej "wyciągnąć" intensywny aromat ze zmielonych ziaren. Skoro już wiemy, jak parzyć kawę w kawiarce, zwróćmy także uwagę na dodatkowe aspekty przygotowania napoju:
Użyteczność kawiarki do kawy. Można zabrać ją wszędzie
Czajniczek ciśnieniowy to użyteczne akcesorium, które można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Kawiarka może być wykorzystywana stacjonarnie, ale równie dobrze sprawdzi się jako towarzysz w wycieczkach plenerowych. Mowa rzecz jasna o kawiarkach klasycznych, które są wykonane z materiałów termoprzewodzących (spód musi się nagrzewać). Na rynku znajdziemy także kawiarki elektryczne, które cechują się dużą łatwością w obsłudze, jednak nie są aż tak uniwersalne, jak standardowe moki do parzenia. Kawiarka potrafi "uratować skórę", gdy dojdzie do nagłej awarii prądu, bądź zechcemy się ogrzać gorącym kubkiem "czarnego złota" podczas wakacyjnego biwakowania. Większość tradycyjnych kawiarek dostosowanych jest do współczesnych kuchenek turystycznych, dzięki czemu przygotowanie kawy w mało sprzyjających warunkach nie będzie trudne.
Podsumowanie
Kawiarka to wynalazek typowo włoski. Początki użytkowania eleganckich czajniczków sięgają czasów Benito Mussoliniego. To wówczas, pod rządami wpływowego faszysty, kawiarka stała się nieodzownym symbolem Włoch. Po wojnie stanowiła europejski produkt eksportowy, którym jest i do dziś. Klasyczny napój, wykonany ręcznie, nie zaś za pomocą automatycznych ekspresów, zyskuje "duszę". Zaparzanie kawy przy użyciu kawiarki stanowi swoisty rytuał, będący dużą przyjemnością i chwilą relaksu. Zdecydowanie warto wypróbować ten sposób przygotowania kawy.
- Jak działa kawiarka? Wzrost temperatury cieczy powoduje zwiększenie ciśnienia w komorze. W ten sposób napar jest "odsączany" do górnego zbiorniczka.
- Jak zaparzać kawę w kawiarce? Do zaparzania wykorzystajmy przegotowaną, lekko przestudzoną wodę. Powinna ona odstać kilka minut po zagotowaniu.
- Jak zrobić kawę w kawiarce? Do wykonania aromatycznego napoju będziemy potrzebować zmielone ziarna kawy, przefiltrowaną wodę i źródło ciepła. Napój będzie gotowy po ok. 2-3 minutach od pozostawienia kawiarki na ogniu.