- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1478 odwiedzin
Jak usunąć plamy z garnków stalowych?
Używamy ich w kuchni na co dzień. Stanowią podstawowe akcesorium kuchenne, dzięki któremu jesteśmy w stanie przyrządzić smaczne potrawy, ugotować makaron, dusić mięsa. Mowa o garnkach stalowych, które na dobre wyparły ceramiczne alternatywy, stając się najchętniej wykorzystywanym rodzajem garnków w kuchni. Są niezwykle wygodne w użytkowaniu, łatwe w czyszczeniu i nie wymagają specjalnej troski, jeśli chodzi o gruntowną renowację ich powierzchni. Niekiedy jednak pojawiają się na nich różnobarwne plamy, które są wynikiem niewłaściwej eksploatacji garnka w kuchni. Jak pozbyć się mankamentów w postaci plam? Sprawdzamy najpopularniejsze sposoby i wskazujemy, dlaczego garnki ze stali w niektórych sytuacjach mogą się niszczyć.
Najczęstsze powody powstawania plam na garnkach
Garnki ze stali nierdzewnej w normalnym środowisku użytkowania nie powinny ulegać zniszczeniom. Wyjątkiem są akcesoria sporządzone z niskojakościowych materiałów, często zakupywane za zaniżoną cenę. Dobry garnek powinien charakteryzować się odpowiednią proporcją niklu i chromu, będących częścią składową produktu. Garnki nierdzewne najczęściej spotyka się w rodzaju 18/10, gdzie poszczególne liczby oznaczają udział procentowy chromu i niklu w ogólnym składzie produkcyjnym garnka. W przypadku garnków posiadających niewłaściwy stosunek chromu, poszczególne produkty mogą ulegać nadmiernej korozji w wyniku eksploatacji w wilgotnym środowisku. Na szczęście niemal wszystkie garnki dostępne w sprzedaży charakteryzują się wysoką antykorozyjnością - wyjątkiem są produkty sprowadzane spoza Europy, o których nie wiemy zbyt wiele. Pierwszymi powodami powstawania plam na garnkach ze stali nierdzewnej są zatem błędy produkcyjne i wykorzystanie niskojakościowych surowców do wyrobu elementu. Warto zatem kupować komplety garnków ze stali nierdzewnej od sprawdzonych firm, mających już pewną renomę na rynku sprzedażowym.
Dlaczego niektóre garnki stalowe nierdzewne mają tendencję do tworzenia się plamek?
Garnki nierdzewne są stosunkowo odpornymi i wytrzymałymi akcesoriami wykorzystywanymi w warunkach kuchennych. Niekiedy jednak, w wyniku oddziaływania różnorodnych substancji chemicznych, na garnkach mogą pojawiać się pewne wady. Większość niewielkich plamek nie jest szkodliwa dla użytkownika i garnek, mimo widocznych niedoskonałości, może być z powodzeniem bezpiecznie wykorzystywany do gotowania. Problem pojawia się, gdy struktura garnka została już w dużej mierze zajęta przez przebarwienia i plamy, w szczególności w wewnętrznej części naczynia. Garnki stalowe mogą być wrażliwe na długotrwałą ekspozycję na kwasy, np. w wyniku długiego oddziaływania kwasku cytrynowego na powierzchnię nierdzewną. Co ważne, nawet droższe zestawy garnków stalowych mogą ulegać tego typu zniszczeniom. Nie tylko kwasek może działać niszcząco na powierzchnię garnka, ale także inne substancje techniczne wykorzystywane w kuchni - m.in. soda oczyszczona. Warto jednak pamiętać, że tego typu składniki są szkodliwe wyłącznie w kontekście długotrwałego oddziaływania ich na strukturę garnka. W innych okolicznościach mogą okazać się znakomitym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń i przypalonych fragmentów przygotowywanych niegdyś posiłków.
Jak zniwelować niedoskonałości na garnkach stalowych?
Garnki należy myć delikatną gąbką bez drutów, gdyż ewentualne tarcie metalowymi drucikami mogłoby spowodować porysowanie się powierzchni naczynia. Jeśli na garnku pojawią się niedoskonałości, np. w postaci tęczowych przebarwień, warto wykorzystać detergenty przystosowane do usuwania plamek z garnków stalowych. Nie należy używać chemikaliów do czyszczenia innych garnków - preparaty z aktywnym srebrem mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu wizualnego garnka. Małe plamki można także usunąć za pomocą kwasku lub sody - pamiętając, by garnek nie pozostawał zbyt długo w kontakcie z tego typu substancjami. Garnki stalowe nierdzewne czyścimy najpierw zalewając naczynie ciepłą wodą. Pozostawiamy garnek na kilka minut a następnie bierzemy się do czyszczenia. Aby zredukować ryzyko powstawania niedoskonałości warto pamiętać o:
- dokładnym myciu garnków,
- nieprzechowywaniu w nich produktów kwaśnych,
- niepozostawianiu w garnku na długi czas bardzo słonych potraw,
Co, jeśli plamki na garnkach nierdzewnych nie chcą zejść?
Jeśli użyliśmy już wszystkich dostępnych środków, w tym specjalistycznych preparatów do czyszczenia naczyń, a garnek wciąż posiada znamiona i przebarwienia - to z powodzeniem możemy taki przedmiot dalej użytkować w kuchni. Jeśli plamki są niewielkie, a cała struktura garnka nie została naruszona, to przygotowywanie potraw będzie cały czas bezpieczne. Problem pojawia się wówczas, gdy garnek ulegnie uszkodzeniom mechanicznym, w wyniku których powstanie np. niewielki otwór. Wówczas nie powinniśmy dalej eksploatować naczynia. Naczynia stalowe z niewielkimi plamkami w różnych kolorach są czymś normalnym, gdyż przebarwienia pojawiają się wraz z procesem użytkowania garnka. Same w sobie nie są niebezpieczne, nie zmieniają właściwości przedmiotu i "nie zatruwają" pożywienia znajdującego się w naczyniu.