- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 3141 odwiedzin
Jak przepalić nową patelnię przed pierwszym użyciem?
Patelnia to bez wątpienia niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Jest przydatna do smażenia mięsa, naleśników czy przyrządzania wielu innych potraw. Zakup nowej patelni wiąże się z koniecznością jej przepalenia, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo jej użytkowania. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić to poprawnie, aby móc cieszyć się jej funkcjonalnością.
Nowa patelnia - jak ją przepalić?
Wszystkie garnki i patelnie, w których przygotowujemy posiłki, powinny być zadbane i myte po każdym użyciu. Dzięki temu będą wyglądać estetycznie, a także pozwolą na bezpieczne przygotowywanie potraw i odwdzięczą się trwałością. Pielęgnacja patelni przed pierwszym użyciem i przed kolejnym wykorzystywaniem powinna być dobrana do rodzaju powłoki wewnętrznej patelni. W sprzedaży dostępnych jest wiele produktów, z których każdy posiada inne cechy użytkowe. Każda nowa patelnia pokryta jest woskiem i różnorodnymi substancjami zabezpieczającymi, dlatego tak ważne jest jej odpowiednie przygotowanie przed pierwszym użyciem.
Patelnie żeliwne - wypalanie
Kupując patelnie żeliwne, na początek warto jest ją umyć za pomocą gąbki i płynu do naczyń. Dzięki temu można usunąć wszystkie zanieczyszczenia zgromadzone na ich powierzchni. Kolejno należy wytrzeć patelnię żeliwną ręcznikiem papierowym i na jej powierzchnię nałożyć jakiś tłuszcz, może to być smalec lub zwykły olej rzepakowy. Co istotne, powinien być on nałożony na część wewnętrzną i zewnętrzną naczynia. Tak przygotowaną patelnię należy włożyć do piekarnika rozgrzanego do 250 stopni. Proces wypalania powinien trwać około godziny. Po upływie tego czasu, należy wyłączyć piekarnik i zostawić patelnię do swobodnego ostudzenia.
Patelnie z powłoką ceramiczną - jak przygotować je do pierwszego użycia?
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku patelni z powłoką ceramiczną. W pierwszej kolejności należy umyć ją płynem do naczyń i wodą. Następnie osuszyć za pomocą bawełnianej ściereczki i rozgrzać na kuchence przez około 30 sekund. Po tym czasie należy nałożyć na patelnię tłuszcz i rozetrzeć go ręcznikiem papierowym. Zabieg ten w trosce o stan patelni, warto powtarzać co kilka miesięcy. Co istotne, patelnie aluminiowe są często pokryte powłoką ceramiczną, dlatego ich wypalanie przed pierwszym użyciem powinno przebiegać w taki sam sposób.
Patelnie cygańskie - jak wypalić?
Patelnie cygańskie to kute naczynia wykonane ze stali. Ze względu na proces produkcji ich powierzchnia pokryta jest szkodliwym dla zdrowia smarem, który należy usunąć poprzez wypalanie patelni przed pierwszym użyciem. W tym celu należy zagotować wodę i wlać wrzątek na patelnię. Pozostawić ją na pół godziny, a następnie wylać i wlać świeżo zagotowaną wodę. Również należy zostawić ją na 30 minut, a po upływie tego czasu umyć patelnię cygańską płynem do naczyń i gąbką. Następnie należy spłukać ją i wytrzeć do sucha. W dalszej kolejności trzeba wysypać sól na patelnię i smażyć ją, aż zrobi się brązowa. Kiedy sól otrzyma odpowiedni kolor, należy ją wysypać i wytrzeć patelnię do sucha, wlać olej i rozgrzać. Czynność tę należy powtarzać trzykrotnie, a następnie wytrzeć patelnie i pozostawić na 24 godziny. Dopiero po upływie tego czasu można ją użytkować. Co istotne jest to również sposób, w jaki można czyścić patelnie granitowe.
Jak dbać o patelnie, aby mogły służyć przez długie lata?
Pamiętajmy, że aby nowa patelnia mogła służyć nam przez długie lata, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Zawsze należy kupować odpowiednie patelnię dopasowane do rodzaju naszej kuchenki. Zupełnie inne materiały sprawdzą się na kuchenki indukcyjne, a jeszcze inne na kuchenki gazowe. Należy czytać etykiety, dzięki czemu można wybrać odpowiednią patelnię do swojej kuchni. Nie powinno się również jej przegrzewać, a także myć jej, kiedy jest rozgrzana. Kontakt z zimną wodą może spowodować uszkodzenie jej powłoki, co w wielu przypadkach może być niebezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo nie powinno się myć patelni w zmywarkach, a ręcznie, za pomocą miękkiej gąbki i płynu do naczyń.