- today
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 1656 odwiedzin
Jak działa garnek do mleka?
Ugotowanie mleka może przysporzyć wielu problemów. Mleko ma to do siebie, że bardzo łatwo potrafi znaleźć się poza garnkiem w najmniej oczekiwanym momencie. Często zdarza się również, że przywiera do dna naczynia, co powoduje, że w całym domu roznosi się zapach spalenizny. W związku z tym, żeby oszczędzić sobie frustracji, warto jest posiadać w swojej kuchni garnek specjalnie przeznaczony do gotowania mleka. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się komfortowym gotowaniem. Jak działa garnek do gotowania mleka oraz jaki najlepiej wybrać?
Dlaczego mleko tak ciężko jest ugotować w tradycyjnym garnku?
Mleko to głównie woda, białko oraz tłuszcz. Samo w sobie nie ma temperatury wrzenia. Wrze zawarta w nim woda, która stanowi ok. 87% całego składu mleka. Wzrost temperatury podczas podgrzewania mleka sprawia, że białka zmieniają strukturę. Tłuszcze natomiast oddzielają się od wody, co jest przyczyną tworzenia się nieestetycznych i powszechnie nielubianych kożuchów. Białka oraz tłuszcze utrudniają również wydostawanie się pary wodnej - nie może ona wydostać się na zewnątrz, a to sprawia, że mleko kipi. Dlatego tylko specjalne garnki do mleka dają pewność, że podczas gotowania mleko nie wykipi ani też się nie przypali.
Jak działają garnki do mleka z gwizdkiem i płaszczem wodnym?
Garnki specjalnie przeznaczone do gotowania mleka mają wielowarstwowe dno, niewielką średnicę oraz są wyższe od standardowych garnków. W najlepszych modelach zastosowano płaszcz wodny oraz gwizdek. Garnek na mleko z gwizdkiem poinformuje nas, kiedy mleko będzie już gotowe, dzięki czemu unikniemy kłopotliwego kipienia. Garnki do mleka z płaszczem wodnym posiadają podwójne ścianki. Przed użyciem garnka, tę przestrzeń wypełnia się wodą. Woda, którą wlewamy między ścianki garnka nie zagotuje się aż do momentu, w którym mleko osiągnie wysoką temperaturę. Gdy woda zacznie wrzeć (o czym poinformuje gwizdek), mleko ma już odpowiednią temperaturę. Jest chłodniejsze od wrzącej wody, ale tylko nieznacznie - taka temperatura zapewnia już pozbycie się wszelkich drobnoustrojów. W tego typu garnku mleko nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła, co sprawia, że nie przypali się ani nie wykipi. Dzięki temu mleko lub gotowane przez nas potrawy mleczne będą miały idealny smak i strukturę. Dodatkowo nie będziemy musieli sprzątać rozlanego mleka z kuchenki, co bywa uciążliwym i mało przyjemnym zajęciem.
Garnki do mleka - jak używać?
Garnki do mleka z gwizdkiem i płaszczem wodnym używa się bardzo prosto i intuicyjne. Nie powinno nam to sprawiać żadnych problemów. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, które powinniśmy stosować, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty. Przed każdym użyciem garnka oczywiście należy wlać wodę pomiędzy ścianki, zdejmując gwizdek. Dobrze jest odchylić nieco garnek (mniej więcej o 30 stopni), aby odlać niepotrzebny nadmiar wody. W ten sposób uzyskamy jej optymalną ilość. Gwizdek należy z powrotem nałożyć na garnek. Następnie wlewamy mleko, ustawiamy garnek na gorącej płycie kuchennej i czekamy, aż gwizdek poinformuje nas o tym, że mleko jest już gotowe do wypicia.
Co można ugotować w garnku do mleka?
Garnek, który umożliwia ugotowanie mleka bez kipienia oraz przypalenia mleka świetnie sprawdzi się w każdej kuchni. Osoby, które uwielbiają mleczne potrawy koniecznie powinny rozważyć dołączenie takiego garnka do swojego wyposażenia kuchennego, ponieważ bardzo może on ułatwić życie. Co można przyrządzić z pomocą garnka do gotowania mleka z gwizdkiem i płaszczem wodnym?
- Budyń, ryż na mleku, owsiankę, pudding - sprawdzi się w wypadku wszelkiego rodzaju potraw gotowanych na mleku.
- Polewę bądź masę czekoladową.
- Kakao.
- Różnego rodzaju sosy, takie jak beszamel, sos serowy bądź inne sosy na bazie śmietany.
Ile kosztują garnki do gotowania mleka?
Na rynku jest dostępnych wiele garnków do gotowania mleka. W związku z tym, również i ceny bywają przeróżne. Od czego może zależeć cena? Główne czynniki to wielkość garnka, materiał, z jakiego został wykonany, jego budowa oraz producent. Najprostszy garnek możemy kupić już za 20 zł, jednak na taki naprawdę dobrej jakości będziemy musieli przeznaczyć ok. 50 zł. Taki wydatek może się jednak opłacić - dobrej jakości garnek do gotowania mleka posłuży nam przez wiele lat.