Wagi sklepowe
Waga sklepowa i jej najważniejsze parametry. Co wziąć pod uwagę?
Zanim zdecydujesz się na zakup wagi sklepowej, warto zastanowić się nad jej podstawowymi funkcjami. Wtedy będziesz mógł wybrać dokładnie taki produkt, na jakim ci zależy. Tak więc co jest najważniejsze w wadze sklepowej? Jakie czynniki wziąć pod uwagę podczas jej zakupu?
Czyli inaczej maksymalna masa danej rzeczy, którą możesz zważyć na danej wadze. W starych produktach określała je specjalna miarka dzieląca się na kilogramy, dekagramy oraz gramy. Dzisiaj, w erze elektronicznych wag sklepowych, takich informacji należy szukać na opakowaniu produktu lub opisie na stronie internetowej danego producenta. Danych wag możesz szukać również na stronie Europ24.pl, wyprodukowanych przez między innymi Maxon MX.
Wagi sklepowe najczęściej umożliwiają ważenie do 15 kg, z dokładnością pomiaru do 5 kg. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ większa dokładność potrzebna jest w momencie, gdy ważysz towary o bardzo wysokiej cenie, liczonej od jednego kilograma.
- Asortyment, który będziesz ważyć
To bardzo istotne podczas instalacji wagi zgodnej z regułami Państwowej Inspekcji Handlowej. Według ustawy, produkty różnego rodzaju powinny być warzone za pomocą innych wag. To znaczy: oddzielnie mięso, ryby, czy warzywa.
Wagi sklepowe są najczęściej zasilane za pośrednictwem kabla podłączanego do źródła prądu. Jeśli jednak chcesz sprzedawać poza sklepem, na przykład w sezonie letnim, warto postawić na przenośną wagę zasilaną bateriami.
Legalizacja wagi sklepowej. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Obowiązkowej legalizacji podlegają te wagi, które mają obciążenie maksymalne do 40 kg. Nie wszystkie jednak należy poddawać temu procesowi. Wyłączone są te sprzęty, które służą do wewnętrznej kontroli towarów. Legalizacja to bardzo ważny temat, a właściciel wagi, która jej podlega, powinien znać oraz przestrzegać przepisów dotykających tego zagadnienia.
Jak długo ważna jest legalizacja jednej wagi?
Pierwsza legalizacja jest ważna przez 36 miesięcy. Następna, czyli wtórna legalizacja trwa krócej, czyli 25 miesięcy.
Kilka dodatkowych informacji na temat legalizacji wag sklepowych i nie tylko
- Nowa waga sklepowa, która została wyprodukowana w ostatnich 3 latach, nie wymaga żadnego pisemnego dowodu lub certyfikatu na legalizację.
- Najważniejszym potwierdzeniem legalności wagi jest tabliczka znamionowa, na której powinny znaleźć się najważniejsze informacje dotyczące legalizacji.
- Każda waga sklepowa (i nie tylko) posiada tak zwaną deklarację zgodności, czyli informację, że może być użytkowana bez konieczności dokonywania dodatkowych pomiarów. Deklaracja zgodności jest jednak tymczasowa i wygasa po upływie ważności legalizacji.
- Po 3 latach waga sklepowa powinna być poddana legalizacji wtórnej. Taką usługę oferuje między innymi Urząd Miar i Wag oraz autoryzowane punkty naprawy wag.
- Na wagę sklepową przykleja się 3 hologramy z oznaczeniem daty, kiedy powinna nastąpić jej ponowna legalizacja.
Zobacz również: