- today
- favorite 1 polubień
- remove_red_eye 710 odwiedzin

Jak usunąć kamień z czajnika?
Problem kamienia w czajniku dotyczy wszystkich posiadaczy twardej wody. Możemy rozwiązać go, instalując odpowiednie urządzenie filtrujące na kran lub rurę doprowadzającą wodę do budynku. Niestety nie zawsze jest to możliwe i wygodne w codziennym użytkowaniu. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na usunięcie kamienia z naszych czajników. Służą do tego zarówno specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach, jak i ekologiczne rozwiązania oparte o łatwo dostępne produkty. Jak odkamienic czajnik? Możemy zdecydować się na usuwanie kamienia z czajnika sodą, octem, kwaskiem czy innymi, mniej popularnymi metodami. Które spośród nich warto wybrać?
Czy kamień w czajniku jest szkodliwy?
Osadzanie się kamienia w czajniku to naturalny proces, związany z oddzielaniem się minerałów od wody pod wpływem wysokiej temperatury. Taki nalot nie jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Jednocześnie wykazuje on negatywny wpływ na same urządzenia AGD – czajniki, pralki czy zmywarki. Osad w czajniku niiekorzystnie wpływa na jego elementy grzewcze. Znacznie szybciej gromadzi się w modelach na gaz oraz elektrycznych z grzałką spiralną, niż w wersjach na prąd z płytką grzewczą. Kamień powoduje, że urządzenie z dużą warstwą nalotu pracuje dłużej i wolniej, zużywając więcej prądu lub gazu. W takiej sytuacji także żywotność sprzętu zostaje znacząco skrócona, a smak ulubionej herbaty czy kawy jest o wiele gorszy. Jeżeli więc chcemy uniknąć konieczności częstej wymiany urządzenia i zależy nam na wysokich walorach smakowych ciepłych napojów, musimy zadbać o regularne odkamienianie czajnika. Jak wyczyścić czajnik elektryczny lub tradycyjny za pomocą domowych bądź profesjonalnych metod?
Ocet. Nasz sojusznik w walce o czysty dom
Ekologia jest nam bliska, a swój dom prowadzimy z myślą o naturze? W takim razie czyszczenie czajnika octem powinno być nam doskonale znane. Ocet możemy wykorzystywać na wiele sposobów – jest bowiem tanim i efektywnym środkiem, a jego jedyną wadą jest charakterystyczny zapach. Jak odkamienić czajnik octem? Jest to tak samo proste, jak czyszczenie czajnika sodą, a zarazem o wiele skuteczniejsze. Metoda ta sprawdzi się w szczególności w sytuacji, gdy w zbiorniku obecna jest gruba warstwa osadu, a także w przypadku urządzeń szklanych, w których nalot jest wyjątkowo szybko widoczny. Jak usunąć kamień z czajnika za pomocą octu? Wystarczy przygotować roztwór pół na pół z wodą, wlać do środka zbiornika i zagotować, pozostawiając taki płyn we wnętrzu jeszcze przez 90 minut. Po tym czasie wylewamy go oraz starannie płuczemy urządzenie. Odkamienienie czajnika octem może pozostawić po sobie charakterystyczny zapach. Aby go usunąć, wystarczy kilkakrotnie zagotować świeżą wodę.
Usuwanie kamienia z czajnika kwaskiem cytrynowym
Kwasek cytrynowy jest skutecznym, łatwym, a także bezpiecznym dla naszego zdrowia i sprzętów jednym z domowych sposobów na odkamienianie czajnika. Zakupiony w większym opakowaniu, pozwala na niezwykle ekonomiczne usuwanie niechcianego osadu z wnętrza urządzenia. Świetnie sprawdzi się w przypadku czajnika stalowego, jak i pozostałych modeli ze szkła, plastiku lub ceramiki. Jak wyczyścić czajnik elektryczny z kamienia kwaskiem? Wystarczy wsypać 5-6 łyżeczek takiego proszku na pełen czajnik wody, aby skutecznie usunąć osad z kamienia. Tak przygotowany roztwór zostawiamy w czajniku na kilka godzin lub nawet na całą noc, a następnie przegotowujemy. Jak odkamienić czajnik kwaskiem w przypadku wyjątkowo uporczywego nalotu? Konieczne może okazać się kilkakrotne zagotowanie wody z dodatkiem kwasku. Po jej wylaniu, należy potem starannie wypłukać wnętrze czajnika oraz ponownie podgrzać wodę. Nie używamy jej oczywiście do sporządzania napojów do czasu, aż straci charakterystyczny zapach i smak.
Likwidowanie osadu z kamienia sokiem z cytryny
Naturalny sposób na kamień w czajniku to sok z cytryny. Ten owoc jest często obecny w naszej kuchni – dlaczego nie wykorzystać go do usunięcia osadu z kamienia? Jak czyścić czajnik tą metodą? Musimy nalać do urządzenia wodę, a następnie wycisnąć do niej sok z jednej dużej cytryny. Taką mieszankę pozostawiamy co najmniej na kilkanaście godzin, a w przypadku grubszego nalotu – nawet na całą dobę. Następnie musimy wylać płyn i wypłukać czajnik. Aby poprawić efektywność tego sposobu, możemy także przetrzeć wnętrze czajnika pokrojoną w ćwiartki cytryną. Metoda ta przypadnie nam do gustu dzięki przyjemnemu, cytrusowemu zapachowi. Ewentualne pozostałości smaku cytryny nie powinny także przeszkadzać nam w tracie picia herbaty. Jedyną jej wadą może być znaczna czasochłonność i brak możliwości używania czajnika przez wiele godzin.
Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?
Sporo ludzi zainteresowanych ekologicznym stylem życia, stara się maksymalnie unikać chemicznych środków czyszczących. Wieloletnie doświadczenie osób dbających o swój dom naturalnymi metodami pokazuje nam, jak odkamienić czajnik. Soda idealnie nada się, by usunąć niepożądany nalot z wnętrza urządzenia. Jest ona tania, łatwo dostępna oraz niezwykle skuteczna, eliminując konieczność użycia profesjonalnych preparatów. Jak odkamienić czajnik sodą? Musimy przygotować specjalny płyn, będący mieszanką czterech łyżek stołowych sody oraz 1,5 litra wody. Jak wyczyścić czajnik z kamienia? Soda połączona z wodą powinna zostać wlana do zbiornika i pozostawiona na około 60 minut. Następnie wylewamy płyn oraz starannie płuczemy czajnik. Jeżeli zapach sody jest nadal intensywny, możemy kilkakrotnie zagotować wodę, każdorazowo wylewając ją do zlewu.
Sprawdzonym duetem do domowego czyszczenia czajnika jest także ocet i soda oczyszczona. Jak odkamienić czajnik? Soda połączona z niewielką ilością octu i wymieszana na papkę pomoże nam w uporaniu się z problematycznym nalotem. Wystarczą dwie łyżki rozprowadzone na pewien czas we wnętrzu urządzenia, aby usunąć kamień z czajnika. Niestety – podobnie jak w przypadku pozostałych sposobów – należy po czyszczeniu kilkakrotnie przegotować wodę, gdy zakończymy już odkamienianie czajnika. Soda zostanie dzięki temu starannie usunięta, a nasza kawa i herbata nie będą miały jej zapachu i posmaku.
Nowoczesne sposoby? Spróbujmy coca-coli
Czym usunąć kamień z czajnika? Szklanka coca-coli (tak, pepsi też może być) i uzupełnienie jej taką samą ilością wody pozwoli zlikwidować delikatny kamień w czajniku. Jeśli problem jest poważniejszy, można dodać do roztworu pół łyżeczki sody. Im osad jest większy, tym dłużej taka mieszanka powinna pozostać we wnętrzu urządzenia. Z uwagi na sporą cenę słodkiego napoju, jest to sposób mniej oszczędny niż wszystkie pozostałe. Jego wadą będzie również konieczność starannego usunięcia pozostałości coca-coli lub pepsi z wnętrza zbiornika. Niedokładnie wyczyszczona, zaschnie w nieestetyczne plamy, wydzielając także niezbyt przyjemny zapach.
Obierki ziemniaków dobre na kamień w czajniku
Czym wyczyścić czajnik z kamienia? Możemy wypróbować sposobu naszych babć, sięgając po obierki z ziemniaków. Będzie on skuteczny przede wszystkim na mniej uporczywy nalot. Jak pozbyć się kamienia z czajnika tą staromodną metodą? Przygotowując obiad, nie wyrzucajmy obierków po ziemniakach do śmietnika. Umyjmy je, odłóżmy na boku i w dogodnym momencie wrzućmy do czajnika do 2/3 jego wysokości, uzupełniając je wodą i zagotowując. Następnie wylejmy wodę wraz z obierkami, nalejmy świeżą i ugotujmy ponownie. W razie potrzeby czynność możemy powtórzyć, każdorazowo stosując nowe obierki. Ten używany od wielu pokoleń sposób jest w pełni darmowy i dość skuteczny, jednak według niektórych osób – niezbyt higieniczny. Może być przydatny w sytuacji, gdy akurat nie mamy dostępu do innych domowych środków na kamień.
Jak odkamienić czajnik profesjonalnymi metodami?
Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego? W każdym mniejszym i większym sklepie znajdziemy specjalistyczne preparaty, dedykowane do usuwania osadu z czajnika. Taki profesjonalny środek to odkamieniacz, który w niedługim czasie zlikwiduje niechciany nalot z wnętrza urządzenia. Niestety – z uwagi na jego skład – nierzadko wykazuje on negatywny wpływ na środowisko naturalne. Najczęściej w sprzedaży oferowane są produkty w proszku lub płynie. Musimy pamiętać, że są to substancje chemiczne o silnym działaniu, wymagające zachowania maksymalnego bezpieczeństwa. Zawsze sprawdzajmy w ulotce, czy możemy użyć ich w naszym urządzeniu bez obaw o jego zniszczenie. Planując odkamienienie czajnika, koniecznie załóżmy ochronne gumowe rękawice, starając się nie dopuścić do kontaktu środka z naszą skórą czy oczami. Po użyciu preparatu zgodnie z instrukcją, starannie wypłuczmy czajnik czystą wodą.
Jak odkamienić czajnik elektryczny lub tradycyjny na gaz? Domowe sposoby na odkamienienie czajnika są tanie, łatwo dostępne oraz bezpieczne – tak dla samych sprzętów, jak i ich użytkowników. Jakie metody spośród wyżej wymienionych sprawdzą się najlepiej? Największą efektywność zapewni nam odkamienianie czajnika sodą lub octem. Choć łączy się ono z niezbyt przyjemnym zapachem, zarazem pomoże usunąć nawet grubą warstwę osadu. Tuż za sodą i octem, najlepsze rezultaty uzyskamy stosując odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym. Najmniej skuteczną i czasochłonną metodą będzie natomiast użycie coca-coli lub obierków. Co prawda usuną one kamień, mogą jednak pozostawić po sobie brud lub niemiłą woń. Czym odkamienić czajnik, gdy nie mamy pod ręką domowych produktów? Z pomocą przyjdą nam chemiczne środki, których użycie – ze względu na negatywny wpływ na ludzi i środowisko – należy ograniczyć do minimum.