Jaki czajnik na gaz kupić?

Jaki czajnik na gaz kupić?

Czajnik to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Trudno sobie wyobrazić dom lub mieszkanie bez tego użytecznego urządzenia. Pozwala zagotować wodę w celu zrobienia herbaty oraz kawy, którą można poczęstować gości lub dobudzić się po ciężkiej nocy. Wygląd i kolor czajnika może również stanowić doskonałe uzupełnienie wystroju kuchni. Z tych powodów warto zadbać, by kupowany czajnik spełniał dobrze zarówno swoje funkcje użytkowe, jak i estetyczne.

Rodzaje czajników

Istnieje kilka typowych rodzajów czajników. Każdy z nich ma swoje zalety, jak i wady. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, aby móc zdecydować, jaki czajnik będzie najlepiej pasował do danych potrzeb.

  • Czajniki gazowe. Nadal najczęściej spotykany typ czajnika. Ceniony jest z powodu bardziej naturalnego sposobu ogrzewania wody. Każdy kojarzy również gwizdek, który głośno oznajmiał, że woda jest już gotowa do zalania szklanek.
  • Czajniki elektryczne. Posiadają grzałkę zasilaną prądem elektrycznym. Najczęściej składają się z podstawki podłączonej do gniazdka oraz zdejmowanego czajnika, którym łatwo nalać wodę do dowolnego pojemnika.
  • Czajniki indukcyjne. Część osób posiada płyty indukcyjne zamiast gazowych. W takich przypadkach potrzebny jest też odpowiedniej konstrukcji czajnik, który będzie się nagrzewał na takiej płycie. Czajniki indukcyjne muszą być przede wszystkim zbudowane z odpowiedniego do tego celu materiału.

Największą popularnością ciągle cieszą się czajniki gazowe. Nawet osoby korzystające z modeli elektrycznych po czasie wracają do sprawdzonych konstrukcji przeznaczonych na kuchenkę gazową.

Budowa tradycyjnego czajnika na gaz

Tradycyjny czajnik składa się z kilku istotnych elementów:

  • Korpus. Główny element czajnika, który się nagrzewa od płomienia i przekazuje temperaturę wodzie, znajdującej się w środku.
  • Uchwyt. Pozwala podnieść czajnik i nalewać nim wodę do szklanek. Musi być wygodny i wytrzymały.
  • Dzióbek. Element korpusu, który kieruje strumień wody do odpowiedniego naczynia. Jeśli jest źle wyprofilowany, woda może się rozlewać dookoła, co bywa bardzo irytujące.
  • Otwierana pokrywa. Służy do otwarcia korpusu w celu nalania do wnętrza odpowiedniej ilości wody. Jest to duże udogodnienie względem nalewania wody przez dzióbek.
  • Gwizdek. Najbardziej rozpoznawalny element czajnika na gaz. Informuje domowników, kiedy woda jest już zagotowana.

Każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie pod kątem funkcjonalnym. Czajnik na gaz, jaki będzie się doskonale sprawdzał w kuchni, musi posiadać odpowiednio wykonany dzióbek, uchwyt czy otwieraną pokrywę. Inaczej jego używanie będzie mało wygodne.

Czajnik gazowy - przeżytek, czy ponadczasowy produkt

Od wielu lat słychać głosy, że czajnik na gaz to przeżytek i zostanie błyskawicznie wyparty przez modele elektryczne. Jak na złość jednak trzyma się on bardzo dobrze i nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów. Wynika to przede wszystkim z ponadczasowości tego rozwiązania. Jest też bardziej niezawodny. Nie ma w nim żadnych instalacji elektrycznych, które mogą się zepsuć, więc służy tak długo, aż ulegnie fizycznemu uszkodzeniu. Nie jest dla niego także straszna awaria elektryczna.

Nawet posiadając model elektryczny, warto mieć w zapasie klasyczne rozwiązanie. Aby jednak urządzenie to służyło długo i komfortowo, warto zastanowić się, jaki czajnik gazowy kupić. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie i należy zwrócić uwagę na wiele czynników.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik na gaz?

Przed zakupem czajnika na gaz powinno się zastanowić, w jaki sposób będzie on używany. W ten sposób łatwiej będzie dobrać odpowiednie parametry. Może będziemy nim zaparzać większe ilości wody na herbatę dla znajomych, którzy często nas odwiedzają? A może głównie ma służyć do robienia porannej kawy dla jednej osoby? Znaczenie ma także wygląd kuchni oraz styl, jaki reprezentujemy. Warto więc przejść do konkretów.

Jaka pojemność czajnika na gaz jest odpowiednia?

Każdy czajnik ma pewne widełki, jeśli chodzi o ilość wody, którą można nalać do środka. Najniższa stosowana pojemność wynosi 0,4 l, natomiast największe czajniki domowe pomieszczą do 3 l wody. Jaki czajnik gazowy kupić, aby jego wielkość odpowiadała naszemu zapotrzebowaniu? Do napełnienia jednej szklanki wystarczy 250 ml cieczy, zatem półlitrowy model powinien wystarczyć w zupełności dla dwóch osób. Większe, pięcioosobowe rodziny korzystają najczęściej z czajników do 1,7 l. Jest to też dobry wybór dla osób, które często odwiedzają przyjaciele.

Warto mieć na uwadze, że zakup za małego czajnika zmusi nas do gotowania wody kilka razy pod rząd. Natomiast zbyt duża pojemność wydłuży czas gotowania oraz zużycie gazu.

Z czego powinien być wykonany czajnik gazowy?

Czajnik na gaz może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są:

  • Stal nierdzewna. Szybko się nagrzewa i pozwala na dobór różnych wariantów kolorystycznych. Dodatkowo jest lekka i posiada niską cenę. Jednak, po pewnym czasie, widać na nim zanieczyszczenia, które trudno jest usunąć.
  • Emalia. Dodatkowa warstwa emalii, kładziona na stal, zabezpiecza ją przed zabrudzeniami. Dzięki temu czajniki takie dłużej wyglądają bardzo estetycznie.
  • Żeliwo. Jest cięższe, ale zapewnia wyjątkowy smak i aromat herbacie zaparzonej z takiej wody. Ich cena jest także wyższa, niż w przypadku dwóch poprzednich.

Jaki czajnik na gaz będzie najlepszy? Trudno powiedzieć. Wiele zależy w tym aspekcie od przewidywalnego czasu eksploatacji oraz upodobań, co do smaku herbaty.

Warto zwrócić uwagę na rączkę i dzióbek czajnika

Czajnik na gaz, jaki będziemy używać, będzie zawierać wrzątek. Bardzo łatwo w takiej sytuacji o poparzenie się. Aby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na rączkę i dzióbek kupowanego modelu. Pierwszy z tych elementów pozwala nam chwytać rozgrzane urządzenie gołą dłonią, natomiast odpowiednio wyprofilowany dzióbek zapobiegnie rozlewaniu gorącej wody wokoło. Niestety, bardzo trudno ocenić, czy wspomniane elementy będą dobrze działały. Decyzja, jaki czajnik gazowy kupić, by nalewanie nim wrzątku nie sprawiało problemu, opiera się najczęściej na doświadczeniu i wyczuciu. Pomocne może być także korzystanie z opinii posiadaczy danego modelu oraz wybór sprawdzonych marek, które doskonale radzą sobie z ty problemem.

Czy gwizdek to obowiązkowe wyposażenie czajników gazowych?

Z pewnością gwizdek to klasyczny element czajnika, który zawsze będzie kojarzony z modelami gazowymi. Jednak jego używanie może być denerwujące, szczególnie dla rodzin posiadających małe dzieci. Czy istnieją modele bez gwizdka? Bardzo możliwe. Jednak warto wiedzieć, że gwizdek zawsze jest osobno nakładany na dzióbek czajnika. Oznacza to, że bez problemu powinno się zdemontować. Niezależnie od wybranego modelu, hałaśliwy element może zostać po prostu schowany do szuflady i w ogóle nie być używany.

Jednak pełnił on istotną rolę. W czajnikach elektrycznych prąd jest odcinany w momencie zagotowania się wody. Dzięki temu woda się nie wygotuje i nie grożą żadne problemy w kuchni. Klasyczne modele muszą być ręcznie zdjęte z gazu. Oznacza to, że po zdemontowaniu gwizdka należy dokładnie pilnować kuchenki gazowej.

Jaki kształt i kolor czajnika na gaz będzie najlepszy?

Czajniki ze stali nierdzewnej mogą mieć niemal dowolny kształt. Oznacza to trudny wybór dla klientów. Jaki czajnik na gaz będzie najlepiej pasował do danej kuchni? Zależy to przede wszystkim od stylu domowników. Bardziej proste kształty nadają się do pomieszczeń loftowych, natomiast pękate, strojne czajniki gazowe dobrze będą komponować się ze stylem glamour. Podobnie jest w przypadku kolorów. Jest to dość indywidualna sprawa i wybór odpowiedniego czajnika zależy przede wszystkim od gustu kupującego.

Czy czajniki na gaz można myć w zmywarce?

Niektóre modele, szczególnie wykonane ze stali nierdzewnej, są dość odporne na większość metod czyszczenia, także na zmywarkę. Inne, jak na przykład żeliwne, wymagają odpowiednich preparatów oraz sposobu czyszczenia, aby się nie zarysowały. Na każdym kupionym produkcie powinna zatem być umieszczona informacja o dozwolonym sposobie czyszczenia. Jaki czajnik będzie lepszy? Z pewnością zmywarka znacząco pomoże zachować czystość czajnika.

Odkamienianie czajników gazowych

Jeśli w kranie występuje twarda woda, w czajniku będzie zbierał się kamień. Wynika to z wrzenia wody. W tym czasie z płynu wydzielają się twarde elementy wody i odkładają się one na ściankach czajnika.

Proces odkamieniania można przeprowadzić w domowych warunkach. Wystarczy nalać do środka 250 ml octu oraz pół szklanki wody, aby rozpuścić niepożądany kamień. Niestety, powoduje to powstawanie drażniącego zapachu, który będzie długo utrzymywał się w powietrzu. Istnieją również inne, mniej oraz bardziej skuteczne metody pozbycia się kamienia. Przede wszystkim można skorzystać z profesjonalnych miejsc obsługi, gdzie specjaliści zajmą się czyszczeniem czajnika. Pamiętać przy tym należy, że czajnik żeliwny ma większe wymagania i łatwiej go uszkodzić.

Odpowiednie czyszczenie czajników na gaz pozwala dłużej cieszyć się ich działaniem.

ładuję....