- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 130 odwiedzin

Czajnik elektryczny – jaki kupić?
Nie da się ukryć, że czajnik to jeden z najczęściej używanych sprzętów kuchennych. Nic więc tego dziwnego w tym, że ich producenci oferują wiele różnorodnych modeli. Czasami jednak zbyt duży wybór bywa przytłaczający. Wybierasz się na zakupy, ale nie wiesz, jaki czajnik kupić? Przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów. Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę przy jego wyborze!
Czajnik elektryczny – alternatywa dla czajnika gazowego
Jeszcze kilkanaście lat temu czajnik gazowy można było spotkać niemalże w każdym polskim domu. Obecnie jednak bardzo dużo się zmieniło. Tradycyjne czajniki gazowe odeszły do lamusa, a na ich miejscu pojawiły się nowoczesne czajniki elektryczne. Wyposażone w wiele dodatkowych funkcji pozwalają na kontrolę temperatury, automatyczne wyłączanie, podtrzymywanie ciepła wody itp. Nie wspominając o tym, że modele elektryczne pozwalają na szybsze za gotowanie wrzątku. Zdaniem wielu specjalistów woda zagotowana w nim woda jest zdrowsza I nie zawiera tyle kamienia. Nic więc dziwnego, że na ich tle tradycyjne urządzenia wypadają słabo. Niestety pod względem ceny i kosztów eksploatacji są one nieco droższe.
Na co zwracać uwagę przy wyborze czajnika elektrycznego?
Wybierając czajnik elektryczny, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Ilość dostępnych w sklepach modeli może wywołać u kupujących zmieszanie. Dzięki poniższym wskazówkom dokonanie wyboru będzie jednak łatwiejsze.
Rodzaj grzałki
W dostępnych na rynku czynnikach elektrycznych istnieją dwa typy grzałek – spiralna i płytowa. Pierwszą z nich jeszcze do niedawna można było spotkać w większości modeli. Niestety jednak w porównaniu do grzałki płytowej wypada ona znacznie gorzej. Przede wszystkim dlatego, że do zagotowania wrzątku w modelach ze spiralą potrzeba minimum 0,4 l wody. Dla porównania w modelach elektrycznych dopuszczalnym minimum jest 0,1 l, co pozwala np. na zagotowanie wody do filiżanki. Skomplikowany kształt grzałki spiralnej sprawia, że niestety jest ona trudna w czyszczeniu. To z kolei sprzyja gromadzeniu się kamienia w czajniku. Z tego też powodu coraz więcej producentów rezygnuje z nich na rzecz modeli z grzałkami a formie płyty.
Rodzaj tworzywa
To, z jakiego materiału czajnik został wykonany, ma ogromne znaczenie. Każde tworzywo ma bowiem swoje wady i zalety. W sklepach można znaleźć modele:
- Z tworzywa sztucznego – najtańsze i najlepsze ze wszystkich. Nie nagrzewają się zbyt szybko, jednak są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia.
- Metalowe – nieco cięższe, ale znacznie bardziej wytrzymałe. Kupując je, warto wybierać modele z termoizolacją. W przeciwnym wypadku ich obudowa będzie się przegrzewać, wskutek czego może dojść do poparzenia. Najczęściej produkowane ze stali nierdzewnej.
- Ze szkła – a właściwe ze szklanymi wstawkami. Charakteryzują się designerskim wyglądem oraz solidnym wykonaniem. Wiele z dostępnych na rynku modeli posiada efektowne podświetlenie, przez co stają się jeszcze ciekawsze pod względem wizualnym. Niestety jednak szło szybko się nagrzewa oraz jest bardziej podatne na uszkodzenia.
- Ceramiczne – najmniej popularne, choć bardzo stylowe i eleganckie. Ze względu na materiał wykonania są także ciężkie. Z drugiej jednak strony bardzo łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Najczęściej wykorzystywane do produkcji czajników imitujących dawne imbryki.
Wybierając czajnik, należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie ma się oczekiwania. Jeżeli zależy Ci na efektownym designie – najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pomiędzy czajnikiem ceramicznym a szklanym. Należy jednak przygotować się na to, że ich zakup będzie wiązać się z dużym wydatkiem. Jeśli natomiast priorytetem jest niska cena i trwałość – znacznie lepszym wyborem będzie zakup czajnika z tworzywa sztucznego lub nieco droższego metalowego z termoizolacją. Pod względem higieny natomiast najlepiej sprawdzają się modele ze stali nierdzewnej i szkła.
Moc
O tym, jak długo będzie się gotować woda, decyduje moc czajnika. Dlatego, jeżeli zależy Ci na czasie – najlepszą decyzją będzie wybór urządzenia o dużej mocy. W czajnikach o mocy 2000 W zagotowanie wody trwa ok. 2,5 minuty. Urządzenia o mniejszej mocy przydadzą się raczej osobom, które nie korzystają z czajnika zbyt często. Moc czajników elektrycznych z grzałką spiralna wynosi od 200 do 2200 W. Większa moc mają czajniki płytowe. Niektóre modele posiadają nawet do 3100 W. Warto również pamiętać o tym, że niestety im czajnik ma większa moc, tym więcej prądu będzie on zużywał.
Pojemność
To kolejny z istotnych parametrów czajnika. Dlatego wybierając się na zakupy, należy wziąć pod uwagę, ile osób będzie z niego korzystać. Najmniejsze z dostępnych na rynku modeli czajników elektrycznych mają 0,5 l pojemności. O ile są one dobrym rozwiązaniem w przypadku singli, niestety jednak nie będą one zbyt praktyczne przy większej ilości domowników. W takim razie znacznie lepiej sprawdzą się modele o pojemności od 1 do 2 l.
Filtr czajnika
Mimo iż w wielu kranach na terenie całej Polski płynie woda zdatna do picia – dodatkowy filtr w czajniku nigdy nie zaszkodzi. W wielu przypadkach mogą one nawet pomóc – zwłaszcza gdy w czajniku zaczyna zbierać się kamień. Wśród najczęściej spotykanych filtrów w czajnikach elektrycznych wyróżnia się:
- Filtry nylonowe – tanie, przez co również najczęściej spotykane.
- Filtry stalowe – znacznie bardziej skuteczne od filtrów nylonowych.
- Filtry węglowe – poza kamieniem usuwają również drobne zanieczyszczenia oraz brzydkie zapachy.
- Zintegrowane z czajnikiem elektrycznym dzbanki filtrujące – najdroższe, lecz najskuteczniejsze.
Długość kabla
Nie jest tajemnicą, że czajniki elektryczne wymagają przewodu, za pomocą którego są podłączane do gniazdka z prądem. Zbyt krótki kabel wpłynie na obniżenie komfortu użytkowania urządzenia. Odpowiednia długość przewodu to minimum 1 m. W większości czajników nadmiar kabla można ukryć pod jego podstawą.
Zabezpieczenia
To ostatnie z kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie czajnika elektrycznego. Wiele z nich stało się już pewnym standardem umieszczanym przez producentów w większości modeli. Mowa m.in. o automatycznym wyłączaniu. Na uwagę zasługują jednak i inne funkcje dodatkowe – w tym zabezpieczenie przed włączeniem pustego urządzenia. Nowością na rynku są czajniki elektryczne sygnalizujące o zagotowaniu się wody. Na bezpieczeństwo w trakcie użytkowania wpływają również detale takie jak antypoślizgowa podstawa i uchwyt. Dzięki temu zyskasz pewność, że napełniony po brzegi wrzątkiem czajnik nie wyśliźnie się z ręki. Z kolei w przypadku czajników metalowych, niezwykle ważna jest dodatkowa termoizolacja urządzenia. W przeciwnym razie obudowa urządzenia będzie się rozgrzewać, co obniży komfort jego użytkowania.
Jaki czajnik elektryczny kupić? Podsumowanie
Wybór nowego czajnika nie powinien być dziełem przypadku. Dokonując zakupu, warto wiedzieć, na jakie cechy zwracać uwagę. Z powyższymi wskazówkami będzie to jeszcze łatwiejsze. Istnieje również jedna rzecz, o której nie wspomnieliśmy – design. Wygląd czajnika to kwestia bardzo indywidualna – wynika bowiem z gustu. Trzeba jednak pamiętać, o tym, że nie każdy ładny czajnik musi okazać się użyteczny. Kupując czajnik, należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Dopiero potem można zacząć zastanawiać się nad tym, jakie wrażenie wywoła on na zaproszonych gościach.