do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa od 299zł

 +48 22 113 14 28

info@europ.com.pl

Zamów do godziny 14 a wyślemy jeszcze dziś.

120 dni za zwrot

Na co dzień używamy wielu przedmiotów, do których nie przywiązujemy większej uwagi. Są to rzecz, które mamy wrażenie, że są z nami od zawsze, nie zastanawiając się co do ich pochodzenia lub historii. Jednym z takich przedmiotów codziennego użytku są ręczniki. Po zabraniu szybkiego prysznica lub po długiej, relaksującej kąpieli, sięgamy po ręcznik, nie myśląc o tym, że ktoś, kiedyś wpadł na pomysł, jak stworzyć idealnie miękki i dobrze chłonący kawałek materiału, który aktualnie nazywamy ręcznikiem. Warto przyjrzeć się jego pochodzeniu i temu jak jego rola zmieniała się przez te wszystkie lata.

Ręczniki
Ręcznik to kawałek materiału, po który najczęściej sięgamy w celu wytarcia ciała lub jakiejś powierzchni. Wyrób ten jest tak zrobiony, aby w jak największym stopniu był w stanie chłonąć wodę. Podstawowym kryterium według którego dzieli się ręczniki, to ich stopień wytrzymałości. Ręczniki mogą być wykonane z tkaniny i są one wielorazowego użytku oraz zrobione z papieru, ten rodzaj ręczników jest jednorazowy. Wśród ręczników wielorazowych znajdują się wyroby z różnym materiałów, a wybór odpowiedniego zależy od potrzeb i przeznaczenia.

Podstawowe zastosowanie ręczników
Ręczniki to przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie teraz życia. Ich różnorodność wpływa na to, że znajdują zastosowanie w wielu czynnościach domowych, ale i nie tylko. W łazienkach spełniają rolę otulacza po wyjściu z kąpieli, ale są też świetną dekoracją, z którą łazienka wygląda bardziej stylowo i przytulnie. W kuchni służą do wycierania naczyń, rąk, a czasem nawet do sprzątania. Nie można również zapomnieć o jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie ręcznik znajdzie swoje zastosowanie, mianowicie - plaży. Te plażowe wyroby, to istny pokaz kolorów i małych dzieł sztuki, które znajdują się na materiale. Po wyjściu z wody można sobie je rozłożyć na piasku lub po prostu wytrzeć nimi ciało.

Ręczniki - historia
Tego jak teraz używamy ręczników i w jaki sposób ułatwiają codzienne funkcjonowanie, nie byłoby gdyby nie Turcja. To właśnie z tego kraju wywodzą się pierwsze ręczniki. Do ich produkcji stosowano najczęściej len, bawełnę oraz bardzo ekskluzywny jedwab. Jednym z pierwszych zastosowań ręcznika był rola jaką pełnił podczas uroczystych ceremonii. Przykładem takiej okazji, była ceremonialna kąpiel dla panny młodej, którą brała przed samym ślubem. Następnie ręczniki towarzyszyły jej w innych ważnych wydarzeniach w życiu. Kolejnym przykładem miejsca, w którym ręczniki pełniły ważną rolę, były tureckie łaźnie, zwane hammam. Każda taka łaźnia miała na swoim wyposażeniu zestaw ręczników, a każdy z nich służył do innej części ciała. Były podzielone na ręczniki do: głowy, ramion oraz bioder. Tureckie ręczniki były delikatne, dość wąskie, bardzo chłonne i często wykończone frędzlami. Bardzo popularnym, w tamtym czasie wzorem, była krata. Tradycyjny turecki ręcznik kąpielowy pestemal jest tkany ręcznie.

Dzisiejsza wersja ręczników

Wraz z postępem zapotrzebowanie na ręczniki rosło. Przestały być używane wyłącznie przez sułtanów lub tylko w obrzędach religijny. Stawały się coraz bardziej wytrzymałe, posiadały dużo zdobień, a także były dostępne w wielu wersjach. To wszystko sprawiło, że pochodzące z Turcji ręczniki rozeszły się na cały świat. Jednak te ręczniki, które są nam znane dzisiaj, zostały zaprojektowane dopiero w XXVII wieku w Bursie. Na początku na ich zakup nie było stać każdego. Wynikało to z tego, że stworzenie jednego ręcznika było bardzo czasochłonne. Kiedy produkcja rosła, a przemysł został zmechanizowany, ręczniki kąpielowe zaczęły tanieć. Pod koniec XIX wieku materiały takie jak len czy bawełna zostały w dużej mierze zastąpione tkaniną frotte. Okazała się ona bardziej chłonna i miękka. To właśnie jej używamy do dzisiaj.

Jaki rozmiar ręcznika wybrać?
Kupując ręczniki kierujemy się preferencjami. Należy zaplanować sobie, do czego będzie potrzebny dany ręcznik i jaką będzie pełnił funkcję. W ofercie ręczników znajdziemy zarówno te małe o wymiarach 30x30, jak również większe, ręczniki kąpielowe do rozmiaru 100x150. Można ich używać do wycierania dłoni, do włosów, twarzy, całego ciała, jak również idealnie sprawdzą się na plaży.

Ręczniki - jaki materiał wybrać?

  • Ręczniki bawełniane - ten rodzaj materiału ma bardzo dobrą chłonność, a do tego są szybkoschnące. Bawełniane ręczniki są miękkie oraz wytrzymałe.
  • Ręczniki bambusowe - bambus to jeden z najlepszych materiałów antybakteryjnych. Są bardzo miękkie, a w dotyku przypominają jedwab. Ten rodzaj ręczników jest polecany szczególnie alergikom. 
  • Ręczniki z bawełny egipskiej - jest to rodzaj ręczników najczęściej stosowany w branży hotelarskiej, a to za sprawą swojej dużej wytrzymałości. Są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku
  • Ręczniki z mikrofibry - w porównaniu do innych ręczników, te zrobione z mikrofibry o wiele szybciej schną. Dlatego też są najczęściej kupowanymi ręcznikami na basen, wycieczki czy plażę. Raczej nie są to ręczniki, którymi wyposaża się mieszkania. 

Jednak sam materiał to nie wszystko! Bardzo ważną kwestią jest grubość tkaniny oraz gęstość tkania. Jeśli ręczniki są bardzo lekkie, a do tego prześwitują, to oznacza, że prawdopodobnie nie będą dobrze zbierały wody, a tym samym nie spełnią swojej funkcji.

  • promocja
Ręcznik kąpielowy Piruu 50x100 gruby chłonny czekoladowy
Ręcznik kąpielowy Piruu 50x100 gruby chłonny czekoladowy
Producent: Piruu
Cena: 12,95 zł 31,50 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Ręcznik kąpielowy Piruu 50x100 gruby chłonny jasny szary
Ręcznik kąpielowy Piruu 50x100 gruby chłonny jasny szary
Producent: Piruu
Cena: 11,89 zł 31,50 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Ręcznik kąpielowy Piruu 50x100 gruby chłonny koral
Ręcznik kąpielowy Piruu 50x100 gruby chłonny koral
Producent: Piruu
Cena: 11,95 zł 31,50 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium