Czajniki elektryczne, mogą ugotować wodę znacznie szybciej, aniżeli gazowe czajniki, jednakże zużywają znacznie większe ilości energii. Przygotowanie jednej szklanki kawy w elektrycznym czajniku, może kosztować nawet do kilkudziesięciu groszy, w czasie kiedy identyczną ilość cieczy zagotujemy na kuchence gazowej za parę groszy. Poza tym, gazowe modele są znacznie trwalsze. Nie są w nich montowane grzałki, które mogą być narażone na przepalenie, zaś usunięcie z dna czajników gazowych kamienia, jest łatwe - wystarczy, iż użyjemy octu zmieszanego z kwaskiem cytrynowym oraz sodą, a zgromadzony osad zniknie bez stosowania chemicznych środków.
Żeliwne czajniki na gaz, można wykorzystać jako imbryki do eleganckiego podawania kawy czy herbaty. Wystarczy, iż ustawimy go na kawowym stoliku razem z filiżankami i wrzucimy do niego torebkę z herbatą - żeliwo bardzo długi trzyma temperaturę i umożliwia wypicie kilku filiżanek naparu. Czajniki w wersji elektrycznej, sprawdzają się tylko podczas chęci ugotowania wody, ponieważ bardzo szybko stygną, a ich wygląd nie jest aż taki elegancki.
Koszt eksploatacji oraz czas gotowania
Poza wymienionymi plusami i minusami wybranych modeli czajników, warto zwracać uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię (o ile nie najważniejszą), która ma związek z używaniem czajnika. Największą różnicę pomiędzy użytkowaniem tradycyjnych modeli, a tych elektrycznych, stanowić będzie czas zagotowania się wody. Jeżeli zatem jesteśmy niecierpliwi i nie lubimy czekania, aż woda się ugotuje, idealne rozwiązanie stanowić będzie elektryczny czajnik. Modele mające moc większą, aniżeli 2000 W, doprowadzają wodę do wrzenia w mniej aniżeli 2 minuty, w czasie kiedy zagotowanie wody w gazowym czajniku, może trwać nawet i 3 razy dłużej. Jeżeli jednak istotniejszy będzie dla nas ekonomiczny punkt widzenia, winniśmy podjąć decyzję o zakupie czajnika gazowego. Będzie to o wiele tańsza opcja. Ugotowanie wody na gazowej kuchence, to średnio koszt jednego grosza, w czasie kiedy identyczny proces przeprowadzany w elektrycznym czajniku, kosztować nas będzie 3 albo 4 grosze. W przypadku jednorazowego porównania, różnica nie wydaje się być zbyt duża, jednakże w sytuacji podsumowania opłat rocznych, w naszym budżecie ta niepozorna różnica, będzie jak najbardziej odczuwalna.
Jaki czajnik na gaz wybrać? Poniżej najważniejsze jego parametry
Dokonując zakupu czajnika, musimy wziąć pod uwagę parę ważnych kwestii. Porównując ze sobą różnorodne opcję, winniśmy głównie przyjrzeć się wymienionym niżej elementom.
- pojemności - najmniejsze z czajników, pomieścić mogą mniej aniżeli litr płynu, największe zaś ponad trzy litry - niewątpliwie im większa ilość osób w domu, tym większe są potrzeby. Miejmy jednakże na uwadze, iż spory czajnik napełniony wodą będzie cięższy, jak również, iż większe ilości wody, dłużej się gotują,
- budowa - czajniki mogą posiadać gwizdki odczepiane albo odchylane, różnić się mogą również kształtem posiadanej rączki. Nabywając czajnik w stacjonarnym sklepie, warto się zorientować, czy dany model odpowiednio leży w dłoni i się przy tym nie wyślizguje. Wydawać się może, iż to szczegóły, ale rzeczywiście mają wpływ na codzienne użytkowanie i komfort. Istotne, aby czajnik miał także grubsze dno,
- surowiec, z którego został wykonany czajnik - ma niewątpliwie wpływ na wygląd, ale też nie tylko. Ważną kwestią, jest również wpływ czajnika na zdrowie użytkownika.
Czajnik w stylu retro
Czajniki z wybranej oferty, mogą cechować się przepięknymi wzorami w stylu retro. Naczynia pokrywane są wówczas trwałymi farbami w różnorodnych barwach, jak również zdobione wzorami tradycyjnymi - paseczkami, owocami jesieni, ptakami, grzybami oraz kwiatami. Takie zdobienia, mogą nam przywodzić na myśl dom dziadków, dlatego gazowe czajniki przygotowane w stylu retro, wpisują się idealnie w aranżacje przygotowane w wiejskim stylu.