Jak gotować szparagi? Praktyczne porady

 Jak gotować szparagi? Praktyczne porady.

Kuszą nas swoimi kolorami, aromatem, smakiem. Są niezastąpione w każdej kuchni i powinny być obecne na każdym talerzu. Warzywa i owoce, zwłaszcza te sezonowe, są prawdziwą mocą zdrowia. Jak zdroworozsądkowo korzystać z tego, co oferują nam lokalne ryneczki, targowiska i warzywniaki? Warto kosztować nowych smaków i sięgać po dotąd nieznane warzywa. Jednym z nich są szparagi. Sprawdź, jak ugotować szparagi i przyrządzić z nimi pyszny posiłek.

Sezonowy jadłospis

Sezonowe warzywa i owoce są zdrowe, bogate w witaminy i składniki mineralne, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, zdrowie, a także cerę. W okresie ich występowania uginają się od nich sklepowe półki, lady w warzywniaku lub na lokalnym targowisku. Warto wykorzystać sezon konkretnych owoców i warzyw do granic możliwości. Nic nie smakuje tak, jak czerwcowe truskawki, sierpniowe maliny czy wiosenna rzodkiewka i szczypiorek. Sezonowe przysmaki najczęściej są produkowane przez lokalnych rolników i między innymi dlatego są one bogate w wartości spożywcze, nie są faszerowane konserwantami, by przetrwać długą, czasem międzykontynentalną, podróż. Sezonowe warzywa i owoce kuszą także atrakcyjną ceną. Różnica w stosunku do importowanych produktów jest znacząca i także aspekt ekonomiczny powinien przekonać nas do włączenia ich do naszego codziennego menu. Jednym z warzyw, do których wciąż wiele osób podchodzi z rezerwą, całkowicie niepotrzebnie, są szparagi. Być może dystans ten ma podłoże w nieznajomości produktu i niewiedzy związanej z możliwościami, jakie oferuje. Sprawdź, jak się z nimi obchodzić oraz jak je ugotować.

Wszystko, co musisz wiedzieć o szparagach

Sezon na szparagi rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do końca czerwca. Czas ten warto wykorzystać w stu procentach i dodawać szparagi do wielu dań, zwłaszcza, że można przygotowywać je w wieloraki sposób. Najczęściej podczas zakupów do wyboru będziesz mieć dwa rodzaje tego warzywa: białe i zielone. Często obecne na sklepowych półkach bywają także odmiany mini tych warzyw, bardzo dekoracyjne i atrakcyjne wizualnie.

#1 Zielonych szparagów nie musisz obierać przed gotowaniem - wystarczy odciąć zdrewniałą końcówkę lub spróbować nadłamać łodygę przy końcu, a szparag sam przełamie się w miejscu, gdzie kończy się stwardniała część a zaczyna miękka.

#2 Białe szparagi są bardziej wymagające przy przygotowaniu. Należy je bowiem obrać i usunąć, jak w przypadku zielonych odmian, twardą końcówkę.

Najpopularniejszym sposobem obróbki warzywa jest jego ugotowanie. Najlepiej zrobić to tak, by warzywo gotowało się w pozycji pionowej, do tego przydadzą się wysokie specjalne garnki do szparagów, dostępne w ofercie naszego sklepu. Pomieszczą one całe szparagi, bez konieczności ich krojenia na mniejsze części. Przygotowywanie szparagów w specjalnym garnku jest znacznie szybsze i całkowicie bezproblemowe. Ważnym elementem wyposażenia takiego garnka jest wewnętrzne sitko, które pozwoli na szybkie odcedzenie warzyw i przełożenie na talerz.

Gotowanie

Gotowanie szparagów jest banalnie proste - wystarczy do garnka wlać wodę (w takiej ilości, by główki warzyw swobodnie nad nią wystawały), dodać łyżeczkę cukru i soli, opcjonalnie łyżkę masła. Zielone szparagi powinny gotować się około 3-4 minut, białe nieco dłużej - 7 minut. Jak sprawdzić, czy szparagi są już gotowe? Powinny być one sprężyste, mieć wyraźny kolor, być chrupkie w swojej konsystencji.

Grillowanie

Szparagi można także przygotować na grillu, patelni grillowej lub w piekarniku. Przygotowane wcześniej warzywa najlepiej posypać solą, pieprzem oraz posmarować dobrej jakości oliwą. Wyborny smak gwarantowany!

Podawanie

Podawanie szparagów i wkomponowywanie ich w ulubione dania jest bardzo proste - możesz dodać je do sałatek, makaronów, risotta lub kaszotta, smakują doskonale z jajkiem sadzonym lub dodane do omletów. Idealnie łączą się ze świeżo startym parmezanem. Szparagi to świetny dodatek do wielu dań lub samodzielna, zdrowa przekąska.

ładuję....