- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 371 odwiedzin

Jaka powinna być dobra kołdra na lato?
Lato to jedna z ulubionych pór roku większości ludzi. Jest to też dobry moment na to, aby zastanowić się nad możliwością zmiany swojej pościeli. Jej bardzo ważnym elementem jest kołdra. Problem stanowi fakt, iż mimo uciążliwych wysokich temperatur w dzień, w nocy można odczuć chłód i po prostu zmarznąć. Dlatego tak ważne jest, aby kołdra letnia była idealnie dobrana. Jeśli chcesz się dowiedzieć na co zwracać, przy jej wyborze, uwagę, zapraszamy do lektury!
Dostosowanie kołdry do pory roku – czy to dobry pomysł?
Chcąc postawić swój komfort i wygodę na pierwszym miejscu powinno się dostosować kołdrę do aktualnych warunków i pory roku. Gruba, puchowa kołdra nie zda egzaminu latem, a całkowita rezygnacja z jakiegokolwiek okrycia doprowadzi natomiast do uczucia zimna i zmarznięcia. Jaka więc powinna być idealna kołdra na lato? Na pewno lekka oraz przewiewna, a także dodająca odrobiny ciepła w nocy, wtedy, kiedy potrzebuje się tego najbardziej.
Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią kołdrę?
Kołdra idealna powinna spełniać określone wymagania. Zapewnienie komfortu jest bardzo ważne, dlatego tak istotne jest, aby przy zakupie kołdry zwrócić uwagę na parę aspektów. A są nimi:
- Wypełnienie kołdry – kołdry letnie powinny być wypełnione lekkim i syntetycznym wypełnieniem jak np. poliester sylikonowy. Co ważne, wcale nie trzeba się go obawiać. Nie jest on co prawda tworzywem naturalnym, jednak zapewnia bardzo wysoki poziom przewiewności, jest miękki i co najważniejsze ogrzewa on ciało w sposób ograniczony. Jest to więc świetna opcja dla kołdry na lato. Dodatkowo pozwala on również na skuteczne odparowanie potu. Kołdry letnie nie powinny być ciężkie ani wypełnione dużą ilością materiału, np. puchu, jak zimą, ponieważ w okresie letnim nie przyniesie to komfort użytkowania.
- Gramatura oraz waga – kołdra na lato powinna być lekka. Szukając idealnej dla siebie najlepiej jest sprawdzać jej wagę. Kołdry letnie nie powinny przekraczać wagi do 800 g. Oczywiście należy wziąć również pod uwagę rozmiar samej kołdry, co oznacza, że małe będą lżejsze, a większe nieco cięższe. Dodatkowo warto kierować się gramaturą dane kołdry, co oznacza, że te o niższych wartościach będą idealne na lato, a te o wyższych na zimniejsze okresy.
Dobra kołdra na lato – o czym jeszcze pamiętać?
Oprócz typu wypełnienia, wagi oraz gramatury kołdry ważnych jest również kilka dodatkowych aspektów, o których zdecydowanie warto pamiętać poszukując kołdry. Takim elementem jest tkanina pokryciowa, która nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą, jednak jest odpowiedzialna za m.in. odprowadzanie potu. W tym przypadku warto jest wybrać taką, która jest w pełni bawełniana lub wykonana z mikrofibry. Innymi polecanymi materiałami są bambus oraz biopercal.
Kolejnym ważnym aspektem jest również możliwość czyszczenia i prania pościeli. Latem jest to jeszcze istotniejsze. Przed zakupem dobrze jest więc upewnić się w jaki sposób można ją uprać i odświeżyć. A wiadomo, że w okresach letnich powinno się tego dokonywać dużo częściej. Latem łatwo się pocimy, a co za tym idzie jest to idealne środowisko dla różnego rodzaju drobnoustrojów· oraz bakterii.
Kołdra całoroczna – czy to dobry wybór?
Oprócz kołder dostosowanych do konkretnych temperatur, na rynku dostępna jest również kołdra na 4 pory roku. Jest to świetna opcja dla wszystkich tych, którzy stawiają na funkcjonalność i praktyczne rozwiązania. Kołdra na 4 pory roku świetnie sprawdza się zarówno latem jak i zima. W gorętszych okresach nie dopuszcza ona do przegrzania organizmu, a dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza, kołdra całoroczna dba o utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.
Takie kompleksowe działanie wynika z zastosowania odpowiedniego wypełnienia. Jego wybór jest bardzo szeroki. Można postawić na wypełnienia naturalne takie jak: gęsie pióra, włókno kukurydziane, jedwab lub wybrać hipoalergiczną opcję włókna poliestrowego lub sylikonowego. Mnogość wyboru pozwala na znalezienie odpowiedniej kołdry, odpowiadającej na wszystkie potrzeby.