- today
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 278 odwiedzin

Jak wybrać ciepłą kołdrę na zimę?
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym temperatura za oknem znacznie spada. Jaką kołdrę wybrać na chłodne noce oraz wieczory? Kluczową sprawą jest rodzaj wypełnienia, a nie jej grubość. Sprawdź, który materiał użyty do produkcji kołdry wypada najlepiej.
Producenci starają się podążać za trendami i wychodzić naprzeciw coraz większym oczekiwaniom konsumenta. Dlatego w ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe produkty — kołdra zimowa, letnia oraz wiosenno-jesienna. Wiadomo, że zależnie od pory roku, ludzki organizm ma różne potrzeby, jeśli chodzi o dostarczanie ciepła. Jednak warto się zastanowić, czy rzeczywiście kołdra zimowa jest konieczna? Czym różni się od tej letniej?
Ponadczasowy klasyk – kołdra puchowa
Kołdra puchowa jest przykładem produktu naturalnego. Zazwyczaj ciepła kołdra na zimę jest wypełniona gęsim, kaczym puchem, albo mieszanką puchu z pierzem (opcja pomieszanego wypełnienia jest z reguły tańsza). Puch to rozwiązanie doskonałe niezależnie od pory roku, jednakże kołdra zimowa powinna mieć większą wagę wypełnienia niż ta letnia. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że wewnątrz mogą kumulować się alergeny — kołdra puchowa nie jest odpowiednia dla alergików.
Pielęgnację ciepłej kołdry lepiej zostawić profesjonalistom, którzy zadbają, aby ta nie straciła puszystości, ani nie uszkodziła się podczas prania. Warto jednak zadbać o kołdrę poprzez regularne jej wytrzepanie oraz wietrzenie, najlepiej na delikatnym mrozie. W ten sposób można się pozbyć zgromadzonych w środku wirusów i bakterii.
Kołdra wełniana na zimę
Następnym rodzajem ciepłej kołdry na zimę jest kołdra wełniana. Naturalną właściwością wełny jest jej umiejętność dostosowania się do otoczenia, w którym się znajduje. W przypadku, gdy temperatura jest zbyt niska, włókna rozszerzają się, a gdy za wysoka — włókna się kurczą. Ten rodzaj nakrycia jest uważany jako jeden z najbardziej przewiewnych. Dodatkowo kołdry wełniane mają działanie prozdrowotne — eliminują jony dodatnie. Są szczególnie polecane dla osób, które zmagają się z nerwobólami pourazowymi, zaburzeniami krążenia, zwyrodnieniami stawów, a także bólami reumatycznymi. Wełna jest odpowiednia dla alergików, ponieważ uniemożliwia rozwój roztoczy.
Komplikacje pojawiają się przy próbie pielęgnacji takiej ciepłej kołdry — wełniane wypełnienie wymaga specjalistycznego prania. Czasami dopuszczalne jest użycie pralki, ale przeważnie producenci zalecają pranie ręcznie w wodzie, której temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Do prania warto użyć środka z lanoliną, który będzie zabezpieczał wełnę przed zniszczeniami. Suszenie powinno odbywać w przewiewnym miejscu oraz zacienionym — słońce może spowodować kruszenie się włókien.
Ciepła kołdra z wypełnieniem syntetycznym
Syntetyczna kołdra zimowa to doskonały wybór dla alergików, osób, które cierpią na astmę i inne schorzenia układu oddechowego oraz dzieci. Dobrej jakości kołdra będzie charakteryzowała się bardzo mocnym, ciasnym splotem, co w efekcie uniemożliwi roztoczom oraz innym mikroorganizmom przedostanie się do jej środka. Dodatkową ochroną dla osób wrażliwych jest fakt, że wypełnienie takiej kołdry na zimę jest poddane procesowi odpylania, który ma za zadanie usunąć wszelkie bakterie i grzyby. Dodatkowo kołdra syntetyczna jest łatwiejsza w czyszczeniu niż np. puchowa oraz zazwyczaj tańsza.
Silikonowa kołdra to idealny wybór na zimę. Syntetyczne wypełnienie pozwala utrzymać prawidłową temperaturę ciała, która nie prowadzi do przegrzania organizmu. Ponadto, odpowiednie podszycie kołdry ułatwia cyrkulacje powietrza, dzięki czemu nie ma mowy o poceniu się w nocy.
Ciepłą kołdrę syntetyczną można prać samodzielnie w domu według zaleceń, które znajdują się na metce. Pomocne w zapobieganiu zbijaniu się wypełnienia okazują się piłeczki tenisowe — należy je wrzucić do bębna pralki. Po wypraniu kołdrę zimową można powiesić w domu lub wysuszyć w suszarce bębnowej (jeśli pozwala na to metka).
Niestandardowe ciepłe kołdry na zimę
W ofertach różnych sklepów można znaleźć jeszcze inne ciekawe rozwiązania. Przykładem jest kołdra termiczna posiadająca zdolność przystosowania się do warunków pomieszczenia, w którym jest używana. Można znaleźć także kołdry tzw. duo, czyli letnie i zimowe. Składa się z dwóch części łączonych na rzep — jedna jest odpowiednia na chłodniejsze, a druga na cieplejsze noce. W wyniku ich połączenia powstaje idealna kołdra na jesień, a nawet zimę. Kolejnym atutem jest fakt, że kołdry duo zazwyczaj są przystosowane do potrzeb alergików.
Kolejną interesującą propozycją jest ciepła kołdra na zimę, która według obietnic producenta, grzeje w trzykrotnie szybszym tempie niż standardowa. Dzieje się tak poprzez wykorzystanie nowoczesnej technologii włókien THERMO MD, które wykorzystują ciepło ciała i zamieniają je w energię podczerwieni. Co ciekawe, takie działanie potwierdził Niezależny Instytut Centexbel w Belgii, który przeprowadził test termograficzny ukazujący efekt termiczny podczas kontaktu z ciałem oraz ciepło wytworzone poprzez odbicie fal podczerwonych.