Jak prasować firanki i zasłony?

Jak prasować firanki?

Prasowanie firanek to jedna z najtrudniejszych czynności, z jakimi musi zmierzyć się każda Pani domu. Związane jest to z ich dużą powierzchnią, a także delikatnym materiałem, z jakiego są stworzone. W naszym artykule poruszymy kwestie prasowania firanek i wskażemy świetne sposoby, dzięki którym będzie można cieszyć się ich gładką powierzchnią i nieskazitelnym wyglądem.

Materiał firanek - jak wpływa na sposób ich prasowania?

Podczas prania firanek, na większości z nich tworzą się nieestetyczne zagniecenia. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć większości zagnieceń. Warto przed włożeniem ich do pralki złożyć je w kostkę, a także zmniejszyć wirowanie na najniższy możliwy poziom. Kiedy firanki do kuchni czy innego pomieszczenia się upiorą, można przystąpić do ich prasowania. Na początek, koniecznie należy sprawdzić, z jakiego materiału są wykonane. W końcu każda tkanina wymaga innego traktowania. 

  • Firanki z poliestru najczęściej nie wymagają prasowania, o ile zostaną złożone w kostkę i wirowane na najniższych obrotach pralki. Oczywiście należy pamiętać, aby zaraz po skończonym praniu zawiesić je, tak, aby znajdowały się w pionie i mogły swobodnie wyschnąć. Kiedy jednak widzimy potrzebę ich uprasowania, należy ustawić żelazko na możliwie najniższą temperaturę.
  • Firanki lniane powinno się prasować, kiedy będą wilgotne, na najwyższej temperaturze żelazka.  
  • Firanki bawełniane prasuje się przez ściereczkę i na lewej stronie. Najlepsza temperatura to około 110 stopni Celsjusza. 

Jak widać prasowanie tych materiałów, jest wyjątkowo proste. Istnieją jednak tkaniny, które są delikatne i wymagają uważnego prasowania w niskich temperaturach. To woal , satyna i tiul. Firanki do salonu czy sypialni stworzone z takich materiałów wymagają delikatnego prasowania, gdyż łatwo uszkodzić ich delikatne włókna. Skutkuje to nabłyszczeniem powierzchni i nieestetycznym wyglądem. Podczas ich prasowania najlepiej sprawdzają się żelazka parowe tzw. parownice. Kiedy jednak chcemy uprasować je przy pomocy zwykłego żelazka, warto zastosować ściereczkę lub bawełnianą chusteczkę, które pomogą uniknąć wyświecenia materiału. Tiul najlepiej prasować, kiedy firanka jest wilgotna. Najlepiej do tego celu użyć spryskiwacza w żelazku lub przygotować pojemnik ze spryskiwaczem wypełniony wodą. 

Jako że firany do salonu są często długie i białe, warto podczas ich prasowania układać je na krześle, tak, aby uniknąć powstawania ponownych zagnieceń i zabrudzeń. 

Co ważne, osoby, które nie lubią prasować firanek, powinny wybrać tkaniny, które prostują się samoistnie, pod własnym ciężarem zaraz po powieszeniu na karniszu, to markizeta i żakard.

Zasłony - jak je prasować?

Zasłony to jedne z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. To idealne dopełnienie firanek, dzięki któremu pomieszczenie zyskuje estetyczny wygląd. Tkaniny, z których tworzy się zasłony to najczęściej ciężkie materiały, kłopotliwe w prasowaniu. Aby ułatwić sobie przebieg prac, warto pomyśleć o odpowiednim praniu. Najlepiej robić to ręcznie, płucząc ją wielokrotnie i wygniatając. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w późniejszym prasowaniu. Kiedy jednak, chcemy uprać zasłony w pralce, należy ustawić ją na najniższą temperaturę i minimalną liczbę obrotów podczas wirowania. Oczywiście, tak jak w przypadku firanek dobrze jest złożyć je w kostkę. Do prasowania warto użyć żelazka parowego, które może być użytkowane w pionie. Kiedy jednak nie mamy takiej możliwości najlepiej do prasowania wykorzystać wilgotną ściereczkę i przekręcić tkaninę na lewą stronę . 

Pamiętajmy, że odpowiednie pranie jest w stanie ułatwić proces prasowania i zagwarantować nieskazitelny wygląd naszym firankom i zasłonom. Do prasowania najlepiej wykorzystywać żelazka parowe czy generatory pary, które umożliwiają prasowanie w pionie. Dzięki temu proces ten może przebiegać szybko i bez zakłóceń. Koniecznie należy również zwracać uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane, gdyż każdy z nich wymaga innej temperatury i sposobu prasowania.

ładuję....