do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa od 299zł

 +48 22 113 14 28

info@europ.com.pl

Zamów do godziny 14 a wyślemy jeszcze dziś.

120 dni za zwrot

Dopóki każdy z nas używał kuchenki gazowej, nie istniały problemy z dobieraniem naczyń do gotowania. Wszystkie patelnie 20 cm, czy też w innym rozmiarze, świetnie do niej pasowały i mieliśmy pewność, iż za każdym razem będziemy mogli z nich skorzystać bez najmniejszych kłopotów. Jednakże warto mieć na uwadze, iż obecnie bardzo często ludzie rezygnują z kuchenek gazowych, na poczet zakupu kuchenki indukcyjnej. Ona funkcjonuje już na innej zasadzie, nie ma ognia, nie ma gazu, a to znaczy, iż nie każdy garnek czy patelnie 20cm, będą działać na niej tak jak trzeba. Patelnie na gaz, mogą już niestety nie zadziałać. Czy znaczy to, iż nabywając tego rodzaju płytę, będziemy musieli być przygotowani na koszty dodatkowe? 

Indukcja - czym właściwie jest? 

Indukcja jest rodzajem kuchenki, której płyta wykorzystuje tak zwane zjawisko siły elektromagnetycznej. Co to oznacza? Pod wykonaną z ceramiki taflą, umiejscowione są cewki odpowiedzialne za generowanie szybkozmiennego pola magnetycznego, które zmienią się w cieplną energię. Do przygotowywania potraw na indukcyjnej płycie, potrzebne będą specjalistyczne narzędzia, jak chociażby patelnie indukcyjne, których dno indukuje wirowe prądy, które mają go rozgrzewać. Dzięki temu, płyta może zastępować ogień, zaś dania są bezpiecznie przygotowywane. 

Gotowanie na płycie indukcyjnej - jakie ma zalety? 

Żeby możliwie było obiektywne rozważenie plusów posiadania indukcyjnej płyty, trzeba brać pod uwagę parę istotnych kwestii, między innymi czas gotowania, estetykę oraz ergonomię. 

Zalety kuchenek indukcyjnych

 • bezpieczeństwo - po wyłączeniu płyty, zachodzi szybki proces stygnięcia, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka ewentualnego poparzenia,
 • energooszczędność - płyty indukcyjne bardzo szybko rozgrzewają naczynia, co znacząco skróci czas przygotowania dań oraz ilość zużywanej energii,
 • zdrowsze potrawy - dzięki temu, iż dania są krócej gotowane, mogą zachowywać większe ilości odżywczych składników,
 • oszczędność czasu - na kuchence indukcyjnej, dania przygotujemy znacznie szybciej, aniżeli na tradycyjnych kuchenkach, gdyż garnki na nich położone bardzo szybko się rozgrzewają.

Dlaczego garnki na gaz nie będą działać na indukcji?

Zwykle garnki dostosowane do kuchenek gazowych, nie posiadają ferromagnetycznego dna, które wchodzi w interakcje z płytą. Indukcja nie wykrywa zwykłych naczyń, gdyż pomiędzy nim a płytą, nie wytwarza się magnetyczne pole. To wszystko brzmi skomplikowanie, jednakże dla użytkowników kuchenek nie jest ważne jak funkcjonuje indukcja. Istotne jest tylko to, aby wiedzieć, które garnki wybrać. 

Jakie naczynia będą w tym przypadku potrzebne? 

Należy zdawać sobie zawsze sprawę z tego, iż kuchenki indukcyjne działają oraz podgrzewają dania na zasadzie elektrycznych impulsów. Oznacza to, iż niezbędne będą specjalistyczne kuchenne narzędzia, które będą mieć grubsze dno i zostaną dobrane do przewodzenia tychże impulsów. Dlatego zatem tak istotne będzie to, żeby sprawdzić jakie patelnie na indukcję, należy koniecznie zakupić. Niewątpliwie, będą one sprzedawane w różnorodnych rozmiarach, zatem dobrać możemy je według własnych preferencji, ale trzeba mieć także na uwadze, iż tego typu patelnie muszą posiadać grubsze dno, które będzie przewodziło ciepło. Jeżeli chcemy zyskać pewność, iż rzeczywiście nabywamy patelnie do kuchenki indukcyjnej, to musimy wiedzieć, iż na spodzie, winna posiadać ona oznaczenie indukcji, a zatem skręconą spiralę. Jeśli będzie posiadała taki symbol, to zyskujemy pewność, iż rzeczywiście będzie bez najmniejszych problemów działać na indukcyjnej kuchence. 

Posiadają także właściwą powłokę 

Warto mieć na uwadze, iż w większości sytuacji, na patelniach do płyt indukcyjnych, znajduje się specjalistyczna powłoka, która ma za zadanie zapobiec przypalaniu oraz przywieraniu dań. Sprawia to, iż opiekacz możemy mięso na małej ilości oleju, a i tak nic się nie wydarzy i wszystko wyjdzie idealnie. Trzeba jednakże zdawać sobie sprawę z faktu, iż patelnie do płyt indukcyjnych są dosyć ciężkie, a zatem dobierając odpowiednie dla nas, winniśmy pomyśleć, czy zakup bardzo dużych narzędzi, będzie dobrym posunięciem. Czy nie uczynimy lepiej, jeżeli dokonamy wyboru mniejszej patelni, która będzie nieco lżejsza. 

Z uwagi na to, iż bardzo często korzysta się z kuchenek indukcyjnych, to zyskujemy pewność, iż w wieku różnych sklepach, bez najmniejszych kłopotów, znajdziemy tego rodzaju patelnie, które przeznaczone będą właśnie do takich płyt. Tylko za ich sprawą, będziemy mogli przygotować na niej niezbędne dania. 

Zmiana kuchenki może być połączona z wymianą naczyń

Podsumowując, jeżeli przechodzimy ze starej kuchenki na zupełnie nową, indukcyjną, musimy liczyć się z sytuacją, iż stare naczynia nie będą do niej pasowały. A jeżeli ktoś dopiero poszukuje swojej płyty indukcyjnej, a planuje przy okazji wymianę patelni i garnków, winien spędzić trochę czasu na dokładnym sprawdzeniu, czy naczynia, które przypadły mi do gustu, na pewno będą działały na nowym sprzęcie.

Zestaw 3 patelni MG Home Rubella na indukcję 20/24/28 cm
Zestaw 3 patelni MG Home Rubella na indukcję 20/24/28 cm
Producent: MG Home
Cena: 134,50 zł 174,50 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
 • promocja
 • promocja
 • promocja
 • promocja
Patelnia z czujnikiem temperatury MGHOME 24 cm Thermo Sensor
Patelnia z czujnikiem temperatury MGHOME 24 cm Thermo Sensor
Producent: MG Home
Cena: 74,25 zł 109,99 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
Patelnia z czujnikiem temperatury MGHOME 28 cm Thermo Sensor
Patelnia z czujnikiem temperatury MGHOME 28 cm Thermo Sensor
Producent: MG Home
Cena: 86,75 zł 123,45 zł
szt.
zobacz więcej
 • promocja
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium