do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa od 299zł

 +48 22 113 14 28

info@europ.com.pl

Zamów do godziny 14 a wyślemy jeszcze dziś.

120 dni za zwrot

W jaki sposób dokonać wyboru dywanu?

Nie trzeba być specjalistą z zakresu projektowania wnętrz, aby móc stwierdzić, że dywan to niemalże nieodłączny element wystroju większości pomieszczeń. Umieszczenie go sprawia, że wnętrze staje się przytulniejsze, jednocześnie przyczyniamy się do poprawy wystroju. Na jaki materiał warto się zdecydować? Jak dobrać odpowiedni rozmiar dywanu? Jaki kształt dywanu warto wybrać? Czy wysokość włosia ma znaczenie podczas wyboru? Jaki kolor i wzór będzie najbardziej optymalny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Na jaki materiał warto się zdecydować?

Wybierając dywan kwadratowy w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. Takie dekoracje możemy podzielić na te wytworzone z materiałów naturalnych i sztucznych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że oba rodzaje posiadają swoje zalety i wady o których warto wspomnieć. Z pewnością godna uwagi jest wełna- chroni przed chłodem, jednocześnie wyróżnia się ponadprzeciętną przyjemnością dotyku. Alternatywnym rozwiązaniem jest bawełna, która posiada właściwości antystatyczne, natomiast czyszczenie nie sprawia większych problemów. Jeśli chodzi o sztuczne tworzywa- zdecydowanie największą popularnością cieszy się polipropylen, poliester i akryl. Z reguły uważa się, że dbanie o sztuczny dywan kwadratowy jest łatwiejsze. Dodatkowo jest on odporny na ścieranie i sprawdzi się nawet dla alergików.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar dywanu?

Podczas wyboru optymalnego rozmiaru dywanu należy zwrócić uwagę na funkcjonalność. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Nie może on uniemożliwiać otwierania drzwi lub utrudniać nam podstawowych czynności. Nie bez znaczenia jest także położenie dekoracji. Jeśli znajduje się przykładowo pod stołem lub kanapą, wówczas jego rozmiar nie może być zbyt mały, w przeciwnym wypadku całość nie będzie prezentować się ciekawie pod względem wizualnym. Specjaliści zalecają, aby był dłuższy o około 30 cm. Rozmiar dywanu powinien każdorazowo być powiązany z metrażem, jaki mamy do dyspozycji.

Jaki kształt dywanu warto wybrać?

Kształt dywanu powinien różnić się w zależności od tego, w jakim miejscu się znajduje. Przykładowo dywan, na którym umieszczony jest stół, powinien mieć identyczny kształt jak blat. W praktyce oznacza to, że do stołów kwadratowych zaleca się dywany kwadratowe. Jeśli chodzi o stolik kawowy- najbardziej optymalny będzie dywan, którego rozmiar jest większy o około 30 cm z każdej strony. W łazience warto zwrócić uwagę na kwestię kontrastu z kształtem pomieszczenia. Przykładowo, gdy wszystkie elementy mają obły kształt, wówczas rozwiązaniem może okazać się okrągła dekoracja. Dywany do salonów mogą być w kształcie prostokąta, kwadratu, owalu. Znaleźć można także nieregularne modele, takie jak chociażby wielokąt. Ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.

Czy wysokość włosia ma znaczenie podczas wyboru?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podczas wyboru znaczenie może mieć także wysokość włosia. Aby podjąć najbardziej optymalną decyzję, warto wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym dekoracja będzie się znajdować. Przykładowo do sypialni sprawdzić może się puszysty dywan, który posiada charakterystyczne, długie i miękkie włosie. Niestety jest to znacznie gorsze rozwiązanie, kiedy w pomieszczeniach znajdują się dzieci lub zwierzęta. Wówczas nieco rozsądniejsze jest krótkie runo, które także ciekawie prezentuje się pod względem wizualnym. Wysokość to jednak nie jedyny parametr, który ma znaczenie. Warto wspomnieć o gęstości- wyrażana jest w liczbie pęczków na metr kwadratowy. Ma to bezpośredni wpływ nie tylko na aspekty wizualne, ale również na wagę dywanu. Z reguły mamy do czynienia z wartościami od 100 000 do 500 000 pęczków, a ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Pamiętajmy jednak, że gęste włosie wiąże się z większą trudnością odkurzania i odwrotnie. Rzadkie włosie natomiast nie będzie prezentować się tak ciekawie pod względem wizualnym.

Jaki kolor i wzór będzie najbardziej optymalny?

Dość problematyczne jest także podjęcie decyzji co do koloru i wzoru dywanu. Przede wszystkim kolor dywanu musi spajać wszystkie barwy, które zostały użyte przy aranżacji wnętrza. Dodatkowo całość musi odpowiednio komponować się z kolorem naszej podłogi. Warto zapamiętać podstawową zasadę, która głosi, że jasny dywan spowoduje optyczne zwiększenie przestrzeni. Kupując ładne, ciemne dywany efekt będzie zupełnie odwrotny. Należy także wziąć pod uwagę przeznaczenie dekoracji. Przykładowo jasne egzemplarze nie sprawdzą się w pokojach, gdzie przebywają zwierzęta lub dzieci- zbyt często będzie dochodzić do zabrudzeń, które niezbyt ciekawie prezentują się pod względem wizualnym. Kolejnym aspektem jest wzór dywanu. Projektanci wnętrz respektują zasadę, że jeśli w pomieszczeniu znajduje się wiele wzorów, wówczas dekoracja powinna być jednolita.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium