do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa od 299zł

 +48 22 113 14 28

info@europ.com.pl

Zamów do godziny 14 a wyślemy jeszcze dziś.

120 dni za zwrot

Jaki czajnik elektryczny wybrać? Poradnik

Elektryczne czajniki 3,5l, stanowią dzisiaj wyposażenie podstawowe w każdej spośród domowych kuchni. Czajniki elektryczne 3,5l, przydają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zrobienia ciepłego napoju, a nie ma możliwości, aby zastosować tradycyjne czajniki z gwizdkiem, czy też czajniki na indukcję 3,5l. Jeśli zastanawiamy się, jak możemy dokonać wyboru dobrego czajnika, warto abyśmy zapoznali się z poniższym poradnikiem. 

Ceny czajników elektrycznych - jaki może być koszt dobrego urządzenia? 

Koszty zakupu nowych elektrycznych czajników, wahają się w granicach 30-350 złotych. Z pewnością czajniki na gaz 3,5l, będą tańsze, ale na pewno nie tak funkcjonalne. Ceny, jakie osiągają elektryczne czajniki kuchenne, zależne są od różnych czynników, takich jak: 

  • pojemność,
  • moc,
  • typ grzałki,
  • surowiec, z którego zostanie wykonane urządzenie,
  • dodatkowe funkcje (przykładowo utrzymywanie temperatury albo możliwość jej regulacji). 

Ważny będzie także design wybranego urządzenia. Czajniki elektryczne ciągle pozostają na widoku, muszą zatem współgrać z wystrojem danej kuchni. Dzisiaj wybór, jest na rynku całkiem spory, dlatego wybranie idealnego dla nas czajnika, nie powinno stanowić większego problemu. 

Jaka moc czajnika elektrycznego będzie odpowiednia? 

Wysoka moc, przekłada się bezpośrednio na szybkość zagotowania wody. Wartość mocy, waha się zwykle w przedziale 1000-3000 W, przy czym najniższe wartości najniższe, występują na ogół w przypadku małych turystycznych czajników mających pojemność 0,5-1 litra. 

Jeżeli będzie nam zależało na zakupie urządzenia, które działa szybko i sprawnie, dokonajmy wyboru czajnika o jak największej mocy. Dzięki temu, nie będziemy zbyt długo oczekiwać na ugotowanie się nawet większych ilości wody. 

Jak dużą pojemność winien posiadać czajnik? 

W sklepach znaleźć możemy czajniki mające różną pojemność. Jeśli zastanawiamy się, którą spośród nich najlepiej wybrać, żeby użytkowanie było komfortowe i wygodne, wystarczy, iż weźmiemy pod uwagę ilość osób mieszkających w naszym domostwie. Jeżeli mamy dosyć sporą rodzinę (albo miewamy często gości), powinniśmy wybrać właściwie pojemne urządzenie. Dzięki czemu jednorazowo przygotujemy ciepłe napoje dla większej liczby osób. Jeżeli zaś nie planujemy spotkań przy kawie albo herbacie w szerszym gronie, możemy kupić mniejsze urządzenie. 

Zwykle przyjmuje się, iż w jednej szklance, mieści się około 250 ml. Oznacza to, iż jeżeli zechcemy przygotować napoje od razu dla sześciu osób, niezbędne nam będzie minimum 1,5 litra wrzącej wody. Dostępne na rynku pojemności czajników wahają się w granicach 0,5-2 litrów. Najbardziej popularne i standardowe urządzenie, to takie, które ma pojemność 1,7 litra. 

Grzałki w czajnikach - rodzaje 

Obecnie, w czajnikach napotkać możemy na dwa typy grzałek: płytową oraz spiralną. Różnić się będą one głównie komfortem używania. Grzałki spiralne pozostają przez cały czas odsłonięte - ciągle mają kontakt z wodą, z uwagi na co szybko odkłada się na nich kamień. Czajniki należy często poddawać czyszczeniu, aby nie doprowadzić do uszkodzenia grzałki. Tego typu rozwiązanie, nie jest zbyt estetyczne - dużo lepiej prezentować się będzie płytowa grzałka, nazwana także ukrytą. 

Ten rodzaj grzałki, występować może w przypadku większości spośród nowoczesnych modeli czajników. Grzejny element, pozostaje ukryty pod płytką na samym dnie czajnika, dzięki temu kamień osadza się znacznie wolniej, aniżeli na spirali. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd oraz higienę, ale również oszczędność czasu. 

Tworzywo sztuczne, stal nierdzewna czy też szkło - co będzie najlepszym wyborem?  

Surowiec, z którego zostanie wykonany czajnik, ma znaczący wpływ na parę innych cech danego urządzenia. Głównie na jego trwałość, cenę, wagę oraz wygląd. 

Najczęściej napotkać możemy na czajniki, które wykonane są z: 

  • sztucznego tworzywa - to najbardziej popularny surowiec na czajniki. Urządzenia wykonane ze sztucznego tworzywa, są bardzo poręczne i lekkie, zwykle także bardzo tanie. Wśród wad, wymienić możemy niezbyt atrakcyjny wygląd, jak i ryzyko przeniesienia się smaku/zapachu plastiku do wody, 
  • szkła - czajniki szklane również są bardzo lekkie, a do tego łatwe w procesie czyszczenia. Sporo osób zachwala ich oryginalny wygląd. Powszechnie uważa się, iż woda zagotowana w szklanym czajniku, ma najlepsze walory smakowe. Niestety podczas gotowania, urządzenia tego typu, mogą się mocno nagrzewać, są również narażone na uszkodzenie, 
  • nierdzewnej stali - tego rodzaju urządzenia są nierzadko wybierane, z uwagi na estetykę wyglądu oraz trwałość. Wśród wad, wymienić możemy spory ciężar, w porównaniu do innych rodzajów, wśród zalet zaś poziom rozgrzania obudowy czajnika,
  • ceramiki - czajniki wykonane z tego materiału, nie należą do najtańszych, z uwagi na co ich popularność nie jest zbyt duża. 

Każdy z powyżej wymienionych surowców, ma swoje zalety oraz wady. Właściwy dla nas czajnik, musimy zatem wybrać w zgodzie z naszymi preferencjami związanymi z wyglądem i wagą urządzenia.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium