Sklep internetowy Europ24.pl | Garnki | Czajniki | Sztućce | Chlebaki
Suszarka do naczyń - czy jest potrzebna? 0
Suszarka do naczyń - czy jest potrzebna?

Suszarka do naczyń - czy jest potrzebna?

Suszarka do naczyń to konieczny element wyposażenia każdego domu. Trudno wyobrazić sobie zachowanie czystości w kuchni bez tego gadżetu. Choć sama w sobie nie stanowi ozdoby, jej wybór ma wpływ nie tylko na wygodę użytkowania, ale także na wrażenia estetyczne wszystkich domowników. Nowoczesne modele oferują dziś o wiele więcej niż suszarki znane naszym babciom. Czym zatem kierować się przy wyborze idealnej suszarki do naczyń i jak utrzymać ją w czystości?

Zalety korzystania z suszarek do naczyń

Suszarki do naczyń jak sama nazwa wskazuje, służą do suszenia umytych szklanek, talerzy, sztućców i innych akcesoriów kuchennych. Ich obecność niezbędna jest w każdej kuchni, nawet jeżeli na co dzień korzystamy ze zmywarki, ponieważ niektóre naczynia i przyrządy kuchenne, takie jak noże i deski do krojenia wymagają ręcznego mycia. Wiele osób przekonało się, jak komfortowe jest życie ze zmywarką, nie każdy jednak może pozwolić sobie na jej montaż w domu ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wtedy wygodna suszarka staje się naszym sprzymierzeńcem w codziennym dbaniu o czystość w kuchni. Niezaprzeczalną zaletą tego typu rozwiązania jest niezwykła prostota oraz funkcjonalność. Suszarki do naczyń nie zajmują dużo miejsca, a ich zakup nie wiąże się ze zbyt dużym wydatkiem, dzięki czemu bardzo dobrze nadają do domków letniskowych, campingów, kawalerek oraz wszędzie tam, gdzie dostępne miejsce wymaga kompaktowych rozwiązań. Dodatkowo szeroki wybór dostępnych na rynku suszarek pozwoli na wybranie idealnego gadżetu dopasowanego do każdej kuchni.

Jak wybrać odpowiednią suszarkę?

Podstawowym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze odpowiedniej suszarki do naczyń, jest jej rozmiar oraz sposób montażu. Panie domu, które nie muszą ograniczać się co do gabarytów tego sprzętu, mają najłatwiejsze zadanie, ponieważ wybierać mogą spośród modeli, które przypadną im do gustu głównie przez wzgląd na aspekt wizualny. Dobrym wyborem będzie tutaj dwupoziomowa suszarka stojąca, którą z powodzeniem ulokować można na blacie, bądź w przypadku jednokomorowego zlewu na specjalnym fabrycznym ociekaczu, który jak wiadomo, kiepsko sprawuje się w tej roli. Nie należy zapominać tutaj o tak ważnym elemencie, jak dodatkowy koszyk na sztućce, który zadba o organizację i porządek na suszarce.

W przypadku kiedy mamy ograniczone miejsce na blatach, dobrze jest wybrać jedną z wiszących suszarek, której montaż polega na przymocowaniu jej do ściany za pomocą specjalnych haczyków i gwintów. Kiedy jesteśmy na etapie projektowania kuchni, warto zaaranżować jedną z szafek nad zlewem jako miejsce na suszarkę, dzięki temu otrzymamy wygodną suszarkę w zabudowie z wolną przestrzenią w jej dolnej części, pozwalającą na swobodne ociekanie naczyń z wody.

Jeśli zależy nam na efekcie wizualnym, zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest dana suszarka do naczyń. Wszelkie błyszczące, chromowane wykończenia oraz czarne elementy pasować będą do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Drewniane suszarki z bambusa bardzo dobrze komponują się z ciepłymi, słonecznymi wnętrzami, do tego są w pełni ekologiczne. Natomiast białe, klasyczne suszarki z pewnością pasować będą do wnętrz aranżowanych na tradycyjny styl.

[product category_id="2184942" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak użytkować suszarkę do naczyń?

Główne właściwości suszarek do naczyń są nam już znane. Jednak odpowiedź na powyższe pytanie powinna wpłynąć na radość z jej użytkowania przez dłuższy czas. Aby dana suszarka cieszyła nas nienagannym funkcjonowaniem, należy pamiętać, by użytkować ją zgodnie z przeznaczeniem. Nie należy jej zbytnio obciążać oraz nakładać na nią więcej naczyń niż jest w stanie pomieścić. Większe naczynia, takie jak talerze do serwowania potraw oraz salaterki należy wycierać suchą ściereczką, ponieważ niewymiarowa porcelana wciśnięta pomiędzy wąskie szczeliny suszarki może je znacznie uszkodzić. Pojemnik na ociekającą wodę należy regularnie opróżniać z wody, by zapobiec osadzaniu się tam kamienia oraz szkodliwego grzyba. Jeśli zdarzy się jednak, że pomimo tego na naszej suszarce osadzi się kamień, warto pamiętać o kilku zasadach jej konserwacji.

Jak czyścić suszarkę do naczyń?

Suszarki do naczyń pomimo tego, że służą do osuszania czystych naczyń, same wymagają regularnego czyszczenia. Modele wykonane ze stali nierdzewnej nie rdzewieją, jednak narażone są na osadzanie się kamienia oraz innych rodzajów zabrudzeń. Ich powierzchnię najlepiej oczyszczać miękką gąbką, bądź ściereczką z wykorzystaniem łagodnego detergentu, by uniknąć nieestetycznych zarysowań. Plastikowe suszarki do naczyń można w łatwy sposób oczyścić z kamienia za pomocą ciepłej wody z dodatkiem odrobiny odkamieniacza bądź octu. Plastikowe elementy należy namoczyć w gotowym roztworze, po czym dokładnie wypłukać czystą wodą i wysuszyć. Niektóre suszarki wykonano ze stali węglowej, która może po jakimś czasie nosić oznaki rdzy, na szczęście bardzo łatwo ją usunąć w poniższy sposób. Kwasek cytrynowy należy wymieszać z wodą oraz z solą kuchenną. Powstałą masę następnie nakłada się na zaatakowane przez rdzę miejsca na około godzinę. Na koniec wystarczy przetrzeć suszarkę gąbką, opłukać całość wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium