Sklep internetowy Europ24.pl | Garnki | Czajniki | Sztućce | Chlebaki
Jak zaimpregnować drewnianą deskę do krojenia? Konserwacja i użytkowanie 0
Jak zaimpregnować drewnianą deskę do krojenia? Konserwacja i użytkowanie

 Jak zaimpregnować drewnianą deskę do krojenia? Konserwacja i użytkowanie

Deska do krojenia jest jednym z najczęściej używanych przyborów kuchennych. Służy nie tylko do krojenia, ale czasem zdarza się jej być również podkładką pod gorący garnek. Zapewnia bardzo duży komfort pracy. Jej funkcjonalność zależy również od tego, z jakiego drewna została wykonana. Im twardsza jest deska, tym lepsza jakość produktu. Niestety, nawet najlepsza z nich nie wytrzyma zbyt długo, gdy nie będziesz o nią prawidłowo dbał. Przeczytaj i sprawdź między innymi jak przeprowadzić impregnację deski do krojeni

Impregnacja deski do krojenia. 3 sposoby, jak zrobić to dobrze

Zanim zaczniesz cokolwiek robić, pamiętaj o tym, że do impregnacji deski do krojenia możesz używać jedynie takich produktów, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Nie używaj impregnatów znajdujących się na półkach w sklepie budowlanym, czy meblowym.

Ponadto, powinieneś przed impregnacją deski do krojenia bardzo dobrze ją oczyścić z kurzu. Inaczej przyklei się wraz z substancją zabezpieczającą produkt. Warto również wiedzieć, że impregnacja działa najskuteczniej wtedy, gdy zostaje przeprowadzona jeszcze przed użyciem deski.

Jeśli jesteś już uzbrojony w podstawową wiedzę na ten temat, warto poznać trzy skuteczne sposoby na impregnację deski do krojenia. Produkty, których będziesz potrzebował do sprawnego przeprowadzenia tej czynności, znajdziesz w swojej kuchni lub na półkach najpopularniejszych hipermarketów. I to za niewielkie pieniądze!

 

#1 Oliwa z oliwek lub olej rzepakowy

Aby poprawnie wykonać impregnację deski do krojenia, na sam początek dokładnie ją umyj. Następnie nałóż niedużą warstwę oleju lub oliwy na całość deski i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Później powtórz jeszcze raz cały proces.

Dzięki tym czynnościom, produkt nie będzie wchłaniał aż takiej ilości wody, która mogłaby spowodować jego zjełczenie.

 

#2 Olej kokosowy

Posiada bardzo wiele różnych właściwości, ale stosowany jest przede wszystkim do zabezpieczania drewnianych sztućców kuchennych. Jak wygląda impregnacja deski do krojenia? Aby olej kokosowy lepiej przywarł do drewnianej struktury, rozpuść go najpierw w kąpieli wodnej. Następnie delikatnie nasmaruj całą powierzchnię deski i odczekaj odpowiednią ilość czasu.

 

#3 Olej mineralny, czyli ciekła parafina

Parafinę możesz kupić w aptece, w plastikowym opakowaniu. Okazuje się, że bardzo dobrze sprawdza się jako impregnat do drewnianych desek do krojenia. Nie miej więc wątpliwości co do jej użycia, nawet jeśli znalazłeś ją schowaną gdzieś w spiżarce. Musisz wiedzieć, że parafina nie jełczeje, a co za tym idzie, na długo zachowuje swoje właściwości.

 

Jak dbać o drewnianą deskę do krojenia? Jej codzienne użytkowanie

Jeśli już przeprowadziłeś impregnację deski do krojenia, warto zastosować kilka cennych rad dotyczących jej codziennego użytkowania. Jak o nią dbać, aby posłużyła ci na długie lata?

 

Kilka podstawowych rad

  • Pamiętaj, że jeśli chcesz korzystać z drewnianej deski do krojenia, nie powinieneś narażać jej na długie zamoczenie. Jej materiał może absorbować wodę, a przez to w końcu pęknąć.
  • Nie zapominaj również o bardzo dokładnym suszeniu drewnianych desek oraz przyborów do gotowania. Nie chowaj do szafek tych, które są jeszcze lekko wilgotne. Najlepiej zostaw je na suszarce do naczyń.
  • Jeśli przyjdzie ci do głowy, aby umyć drewnianą deskę do krojenia w zmywarce, nie realizuj tego pomysłu! Przyborów kuchennych zrobionych tego materiału nie można myć w taki sposób.
[product category_id="2214238" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Gdy deska jest już brudna, a w dodatku brzydko pachnie…

Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o przybory kuchenne, w tym deskę do krojenia, zawsze mogą pojawić się na nich drobne zabrudzenia. To dość oczywiste, zwłaszcza podczas pracy z jedzeniem. Jak jednak usunąć plamy, aby nie naruszyć struktury drewna?

Zrobisz to bardzo łatwo przy użyciu roztworu zrobionego na bazie sody oczyszczonej. Jeśli zabrudzenia są duże, przygotuj w jednej komorze zlewu dany płyn i zanurz w nim deskę. Po jakimś czasie możesz sprawdzić, czy jesteś w stanie usunąć plamy. Jeżeli nie, zostaw drewniane akcesoria na całą noc w zlewie.

Pamiętaj również o tym, że drewno jest naturalnym materiałem, a więc dość łatwo wchłania zapachy z jedzenia. Jak łatwo ich się pozbyć, aby nie przenikały do kolejnych produktów, które kroisz?

Natrzyj deskę do krojenia sokiem z cytryny. I gotowe!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium