Sklep internetowy Europ24.pl | Garnki | Czajniki | Sztućce | Chlebaki
Jak układać sztućce? Praktyczne wskazówki 0
Jak układać sztućce? Praktyczne wskazówki

 Jak układać sztućce? Praktyczne wskazówki

Odpowiednie nakrycie stołu przed przyjęciem czy uroczystą kolacją to nie tylko kwestia estetyki, ale także wygody. Goście nie mają wątpliwości, których sztućców użyć do jedzenia konkretnej potrawy, a gospodarze mogą w spokoju zająć się ich zabawianiem i serwowaniem kolejnych dań. Przygotowujesz wyjątkowy wieczór i masz wątpliwości, czy na pewno dobrze ułożysz sztućce? Przeczytaj nasz poradnik, a wszystko stanie się jasne.

Od czego zacząć?

Przed samym rozłożeniem sztućców warto dopilnować jeszcze kilku innych istotnych kwestii. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie z nich pochodzą z jednego kompletu. Zanim rozpoczniesz ich wykładanie, powinieneś także dokładnie je wyczyścić i wypolerować. Pamiętaj, że lśniące sztućce pozytywnie wpłyną na estetykę stołu, a także na komfort Twoich gości.

Jak układać sztućce? Najważniejsze zasady

Wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka – wszystkie jej reguły wynikają z troski o wygodę osób spożywających posiłki. A oto zasady, których warto przestrzegać:

  1. Sztućce należy układać po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej będą używane. Najdalej od niego powinny znajdować się te, którymi goście posłużą się w pierwszej kolejności. Warto pamiętać, aby nie układać więcej niż trzech par sztućców. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy dokładać je w trakcie kolacji czy obiadu.
  2. W związku z powyższym – najbliżej talerza, po prawej stronie kładziemy nóż stołowy. Tuż za nim powinna znaleźć się łyżka do zupy (skierowana miseczką do dołu), a za nią – nóż przystawkowy – oczywiście tylko wtedy, jeśli w Twoim menu figuruje przystawka.
  3. Pora na lewą stronę. Najbliżej talerza powinien znaleźć się widelec stołowy, skierowany zębami w górę. Nieco dalej układamy widelec obiadowo-deserowy, za pomocą którego spożywa się przystawkę.
  4. Jeżeli w menu jest ryba, zamiast tradycyjnych sztućców użyj noży i widelców przeznaczonych do spożywania właśnie tej potrawy.
  5. A co z górą? Nad talerzem należy umieścić sztućce deserowe. Pamiętaj, że łyżeczka powinna znaleźć się powyżej widelczyka. Jej trzonek skieruj w prawą stronę, a widelca – w lewą.

Sztućce i savoir-vivre – co musisz wiedzieć? 

Prawidłowe rozłożenie sztućców to nie wszystko – warto jeszcze wiedzieć, jak posługiwać się nimi w zgodzie z zasadami savoir-vivre. Jakich reguł trzeba zatem przestrzegać?

  1. Jeżeli podniesiesz sztućce ze stołu, nie powinieneś ich już na niego odkładać. Zawsze umieszczaj je na swoim talerzu. Jeżeli masz zamiar kontynuować jedzenie danej potrawy, układaj je w sposób skrzyżowany – widelec powinien znajdować się pod nożem. A gdy skończysz danie i będziesz chciał to zasygnalizować, ułóż sztućce równolegle, trzonkami skierowanymi w prawą stronę – na godzinę piątą.
  2. Jak zachować się podczas jedzenia zupy? Jeżeli chcesz kontynuować jej spożywanie, zostawiaj łyżkę w głębokim talerzu. A jeśli chcesz zasygnalizować, że już skończyłeś, umieść ją na talerzu, będącym podstawą miski.
  3. Pijąc kawę czy herbatę musisz kierować się tylko jedną zasadą. Łyżeczka zawsze powinna pozostawać na spodku, bez względu na to, czy napój znajduje się jeszcze w filiżance, czy już go nie ma.
[product category_id="2184961" limit="10" slider="true" onlyAvailable="true"]

A co z serwetką?

Tam gdzie są sztućce, tam musi znaleźć się też serwetka. Zastanawiasz się, gdzie dokładnie ją umieścić i jak się nią posługiwać? Należy zawsze ją kłaść z lewej strony talerza, obok sztućców, a nie pod nimi. Goście z kolei powinni umieszczać ją w okolicy swoich kolan. Podczas wstawania od stołu, należy układać ją na siedzeniu. Po skończonym posiłku trzeba odłożyć ją po lewej stronie talerza – pamiętaj, aby nie wrzucać jej wprost do niego!

Podsumowanie

Wierzymy, że przygotowywanie stołu na przybycie gości nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic. Mamy też nadzieję, że wkrótce na Twoim stole zagoszczą piękne sztućce zakupione w naszym sklepie – i oczywiście poprawnie ułożone! W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – zachęcamy do kontaktu.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium