do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa od 299zł

 +48 22 113 14 28

info@europ.com.pl

Zamów do godziny 14 a wyślemy jeszcze dziś.

120 dni za zwrot

W przeszłości nakrycie stołu obrusem było codziennością, obecnie nie zawsze jest on stosowany, ale na uroczyste okazje jest niezbędny. Wybór odpowiedniego obrusu jest tak samo ważny, jak wybór eleganckiej zastawy, powinien być nie tylko estetyczny, ale również dobrej jakości. Jest kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przed ostatecznym wyborem obrusa.

Obrusy na stół - co warto wiedzieć?

Obrus w postaci specjalnej tkaniny do przykrywania stołu jest stosowany przynajmniej od kilku stuleci. Jest ważnym elementem jadalni i nigdy nie wyszedł z mody, zmienia się tylko rodzaj materiału i stosowane wzory na tkaninie. Obrus może być stałym elementem wyposażenia mieszkania, w odróżnieniu od serwety, która pełni funkcję głównie dekoracyjną, jego najważniejszym zadaniem jest ochranianie stołu. Niezależnie od tego, jaki jest kształt stołu, obrus powinien by dopasowany w taki sposób, aby swobodnie zwisał z każdej strony, ale nie powinien dotykać i opierać się na krzesłach. Istnieje wtedy niebezpieczeństwo ściągnięcia go razem z zastawą, gdyby ktoś przypadkiem zahaczył i usiadł na fragmencie tkaniny. Optymalna długość materiału po obu stronach stołu to od 20 do 25 cm. Granatowe obrusy na stół, które mają odpowiednie wymiary, są bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ mogą być stosowane zarówno codziennie, jak i od święta. Granat jest uniwersalnym kolorem, więc granatowe obrusy nie są elementem zbyt dekoracyjnym podczas spożywania zwykłych posiłków, natomiast w przypadku jakiejś uroczystości może być wyjątkowo elegancki. Bardzo dobrze komponuje się z takimi materiałami jak szkło, drewno i metal. Eleganckie granatowe obrusy umożliwiają dobre zharmonizowanie przestrzeni niezależnie od tego, w jakim kolorze będzie reszta elementów.

Rodzaje obrusów

Granatowe obrusy są ponadczasowym i klasycznym dodatkiem zapewniającym domową atmosferę. Jest wiele rodzajów obrusów, można je podzielić nie tylko ze względu na kolor, ale także ze względu na formę:

 - okrągłe są stosowane do okrągłych blatów,

 - owalne, w przypadku, kiedy stół jest owalny,

 - kwadratowe i prostokątne przeznaczone do stołów w takim kształcie.

Granatowe obrusy kuchenne, których zadaniem jest głównie ochrona stołu, mają zazwyczaj właściwości plamoodporne. Pierwsze obrusy tego typu zostały wynalezione kilkanaście lat temu i cały czas są bardzo popularne. Są bardzo przydatne i praktyczne, a różnorodność ich wzorów sprawia, że mogą także pełnić funkcję estetyczną. Nowoczesne granatowe obrusy mogą swoim wyglądem do złudzenia przypominać szydełkowe albo ręcznie haftowane prace, które były najwyższą formą dekoracji stołu i jednocześnie zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że nie są podatne na żadne plamy i można je łatwo wyczyścić.

Nowoczesne obrusy są wykonywane często z materiałów, które do złudzenia mogą przypominać jedwab, ich powierzchnia jest śliska, ale nie gniotą się podczas prania. Nowoczesne tkaniny nie chłoną zabrudzeń w splot materiału, dlatego są doskonałym rozwiązaniem w przypadku rodzinnych uroczystości, kiedy każdemu zdarzy się coś rozlać.

Jak dbać o eleganckie obrusy?

Właściwe dbanie o obrusy z pewnością jest czynnością opłacalną, ponieważ mogą wtedy być użytkowane przez wiele lat. Plamy na obrusach powinny być od razu zapierane, zwłaszcza jeśli są to obrusy z naturalnego materiału. Jeżeli plama zaschnie, może dojść do odbarwienia materiału. Po ręcznym zapraniu najlepiej tkaninę od razu włożyć do pralki i uprać w 40 stopniach C. Trzeba pamiętać, aby do prania nie stosować wybielaczy. Granatowe obrusy na stół wykonane z koronki lub haftowane ręcznie można dodatkowo wykrochmalić. Krochmal można wykonać indywidualnie w domu albo kupić gotowy w sklepie. Tkanina po wykrochmaleniu powinna być odpowiednio rozwieszona, nie może mieć żadnych zagnieceń. Najlepiej rozłożyć na podłodze stare prześcieradło i rozsunąć na nim wykrochmalony i wilgotny obrus. Po wyschnięciu wystarczy delikatnie przeprasować i rozłożyć na stole.

Granatowe obrusy do doskonała ozdoba każdego stołu, która dodaje elegancji i zapewnia przytulną atmosferę w każdym wnętrzu.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium