do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa od 299zł

 +48 22 113 14 28

info@europ.com.pl

Zamów do godziny 14 a wyślemy jeszcze dziś.

120 dni za zwrot

Jeśli czytasz ten tekst to oznacza, że szukasz do swojego mieszkania lub domu taniego, ładnego dywanu. Jak bumerang powraca pytanie, jak dobrać ten odpowiedni. I czy sugerować się ceną? Czy droższe jest rzeczywiście lepsze? A może, nie warto przepłacać? Hm… rozważmy kilka scenariuszy, ale najpierw zacznijmy od historii dywanów.

Te pierwsze były tkane ręcznie, a najczęściej wykorzystywanym materiałem była owcza wełna. Jeden z pierwszych, zachowanych, datowany jest na 400 r. p.n.e. i można go obejrzeć w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu. Tkanie, barwienie wymaga czasu, ale dzięki temu, każdy wzór jest unikalny. Nie ma dwóch takich samych produktów, choć mogą być podobne.

Dywany pełniły szczególną rolę dla ludów koczowniczych. Stanowiły doskonałą izolację od podłoża. Dom koczownika to ściany namiotu, podszyte wiatrem i ziemia na której rozwijano dywan. Plemiona, które wiecznie się przemieszczały miały jedną zasadę: dobytek zredukowany do minimum. Dlatego miało znaczenie, czy dywan był łatwy w transporcie. Współcześnie, upodobanie do dywanów wynika z innych potrzeb. Jednak na stałe wpisały się w estetykę wnętrz i nadal królują w naszej przestrzeni.

Dywan 140x200, czyli pomysł na wnętrze

Zanim opowiemy o rozmiarach i kształtach, skupmy się na zaletach dywanu w salonie. Po pierwsze to nie zawsze musi być salon. Ale taki rozmiar dywanu jest najpopularniejszy na rynku i najczęściej gości w naszych domach i mieszkaniach! Zwolennicy „miękkości” na podłodze wymienią jednym tchem, powody dla których, warto nabyć dywan. Obok ocieplenia podłogi, pojawia się argument wyciszenia wnętrza. Tak, to jest prawda. Cienkie ściany mieszkań i podłogi blokowisk to problemy z którymi borykają się mieszkańcy osiedli. Terakota, czy skrzypiąca, drewniana podłoga… zmory wielkomiejskiego życia.

Ponadto, co jest szczególnie ważne dla wielbicieli drewnianych podłóg, dywan ochroni podłogę przed zniszczeniem. Prawda. I to nie tylko drewnianą. Tę z terakoty także. Tymi miejscami, najbardziej wrażliwymi, na zniszczenie, na wszelkie typu przytarcia, zarysowania jest korytarz prowadzący od drzwi wyjściowych oraz salon w którym biesiaduje rodzina. Tym miejscem będzie również podłoga w jadalni, gdzie często przesuwane są krzesła. Dywan do salonu to pomysł nie tylko związany z estetyką, na drugim miejscu, nie mniej ważnym jest funkcjonalność. A jeśli jesteśmy przy temacie walorów estetycznych, to z pewnością dywan 140x200 ociepli wnętrze, sprawi także, że salon nabierze elegancji i klasy. I naprawdę miło jest dotknąć, bosą stopą, puszystego dywanu.

 Kształt i wymiar

Ten najbardziej pożądany i oczekiwany to prostokąt, dywan 140x200. Chociaż bywają dostępne również i okrągłe, i owalne, ba nawet kwadratowe. Jednak takie realizacje, które wykraczają poza standard, dywany, powyżej rozmiaru 300x400 wiążą się z kosztami. Jest to możliwe na indywidualne życzenie klienta, ale dużo droższe niż standardowe rozwiązania. Dywan 140x200 to klasyczna propozycja producentów. W parametrach 140x200 wybór wzorów, kolorów jest nieograniczony. Mamy tu do dyspozycji produkty o różnym splocie włosa, o różnej wysokości runa i gęstości.

Rodzaje włókna

Na to czy dany dywan jest odporny na wilgoć, na zaplamienia, ścieranie ma wpływ, nie tylko samo tkanie, ale i materiał z którego wykonano włókna. Polipropylen to jeden z częściej stosowanych składników włókna. Jednym z atutów zastosowania polipropylenu jest to, że nadaje się na powierzchnie z ogrzewaniem podłogowym. Są też odporne na wilgoć i chemikalia. Nie smakują też molom. Przyjęło się rekomendować to włókno dla alergików.

Ulepszoną wersją polipropylenu są dywany heatsetowe, te mają wysokie runo, mogą swoim wyglądem przypominać wełnę i są zdecydowanie bardziej sprężyste. Warto tu wspomnieć także o dywanach poliamidowych, które są łatwe w utrzymaniu czystości. A te poliestrowe zachwycą miękkością. Z kolei akrylowe oprócz miękkości, mają bardzo dobre właściwości izolacji cieplej. Wiskozowe są piękne, miękkie, z delikatnym połyskiem, lecz w dotyku chłodne, dla zwolenników rozwiązań naturalnych jest bawełna oraz wełna. Rynek nasycony jest różnorodnością, więc jak wybrać produkt, który utrafi w nasze oczekiwania a zarazem nie ogołoci kieszeni?

Mądry wybór

Gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta warto zastanowić się, czy dywan będzie odporny na częste czyszczenie. Należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Niektóre dywany nie powinny być czyszczone na mokro, bp może się zdarzyć że utracą swoją urodę i to bezpowrotnie. To należy mieć na uwadze. W miejscach narażonych na wilgoć, na rozlewanie kawy, herbaty lub napojów, warto rozważyć zastosowanie dywanu, który nie będzie chłonął wilgoci. W miejscach nasłonecznionych, wybierajmy takie, które są odporne na promieniowanie UV.

Gdy stoimy przed dylematem tani dywan, czy ładny dywan, należy skupić się nie tylko na wyglądzie w chwili zakupu. Aby wybrać tę najlepszą opcję, obok wielkości dywanu, koloru, wzoru, czy wysokości runa, należy zwrócić uwagę na jakość włókien i ich właściwości, ale w równym stopniu na konserwację i zasady użytkowania. Wtedy zakup spełni nasze oczekiwania.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium