Sklep internetowy Europ24.pl | Garnki | Czajniki | Sztućce | Chlebaki
Blog kategorie
Nasze Hity sprzedażowe
Garnki marmurowe BerlingerHaus 1885 Zestaw garnków Indukcyjnych
Garnki marmurowe BerlingerHaus 1885 Zestaw garnków Indukcyjnych
799,00 zł 587,00 zł
szt.
Garnki marmurowe Klausberg KB 7322 Zestaw garnków Indukcyjnych
Garnki marmurowe Klausberg KB 7322 Zestaw garnków Indukcyjnych
699,00 zł 547,00 zł
szt.
Wentylator biurkowy SP 1760 DC9 Wiatrak stojący
Wentylator biurkowy SP 1760 DC9 Wiatrak stojący
127,50 zł 68,50 zł
szt.
Wentylator WIATRAK SUFITOWY żyrandol MX 413 4x lampa
Wentylator WIATRAK SUFITOWY żyrandol MX 413 4x lampa
415,00 zł 315,00 zł
szt.
Zestaw garnków marmurowych na indukcję BerlingerHaus BH 1885
Zestaw garnków marmurowych na indukcję BerlingerHaus BH 1885
805,00 zł 587,00 zł
szt.
Złote sztućce zestaw 24 el dla 6 osób stal 18/10 połysk
Złote sztućce zestaw 24 el dla 6 osób stal 18/10 połysk
249,00 zł 159,00 zł
szt.
Slow food - czym jest i na czym polega? 0
Slow food - czym jest i na czym polega?

Slow food - czym jest i na czym polega?

Wiele osób docenia potęgę filozofii Slow Food. Wpływ na to ma przede wszystkim chęć promowania naturalnej produkcji żywności, a także sposobu jej przetwarzania i spożywania. Wartość kupowania żywności z lokalnych źródeł oraz promowanie tradycyjnych receptur, oraz metod jej przetwarzania dla osób żyjących w zgodzie z ruchem Slow Food jest nieocenione. Dlatego ideologia zyskuje na popularności i coraz więcej osób pragnie żyć zgodnie z jej założeniami. Co to jest Slow Food, jak wygląda w Polsce oraz co można zrobić, by wcielić jej zasady w życie? Przeczytaj! Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule. 

Slow Food - czyli założenia i cel filozofii 

Zgodnie z założeniami ruchu Slow Food, który swój początek miał we Włoszech za sprawą krytyka kulinarnego Carlo Petriniego ważne jest skąd pochodzi żywność, czy jest przetworzona oraz bardzo istotny punkt, czyli ile czasu poświęcamy na celebrowanie posiłku. Wskazuje to, że program docenia nie tylko potęgę nieprzetworzonej żywności, pochodzącej z lokalnych źródeł, ale dotyczy zarówno promowania świadomości, jak i wdrażania prawidłowych nawyków żywieniowych wśród ludzi. Edukacja konsumentów w sferze żywienia, a także lobbing są warunkiem do świadomego wdrożenia znanej filozofii w życie oraz przedstawienia, jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą spożywanie w pełni modyfikowanej żywności, a także nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz zbyt szybkie tempo życia.

[product category_id="2183129" limit="20" slider="true" onlyAvailable="true"]

Idea organizacji Slow Food 

Dla organizacji ważne jest zachowanie "slow" nie tylko w odniesieniu do pożywienia, ale także do tempa życia. Szybkie tempo życia nie sprzyja życiu w harmonii z zachowaniem spokoju ducha. Wszystkie wybory, których dokonuje człowiek w życiu, powinny uwzględniać ogólne dobro i odbywać się w zgodzie z samym sobą. Pośpiech nie sprzyja relacjom międzyludzkim, a także powoduje nadmierny stres, który ma negatywny wpływ na utrzymanie zdrowia. Osoby, które wcieliły w życie tę ideologię, w znacznym stopniu skupiają się na powolnym spożywaniu posiłków, które daje możliwość celebracji i skupieniu się na istotnych sprawach. Zwolennicy wdrażają również zmianę trybu życia na bardziej sprzyjający. Ruch wprowadzony przez Włocha ma za zadanie w dalszym ciągu wspierać małych i lokalnych producentów żywności na całym świecie z zachowaniem tradycyjnych metod, receptur oraz przepisów wykorzystywanych do wyrobu żywności. 

Ruch Slow Food w Polsce

Slow Food w Polsce miał swój początek 4 grudnia 2002 roku. Ze względu na mentalność polskiego narodu przybył ze świata do Polski dość późno. Zgodnie z ogólnym celem organizacji, jakim jest zapewnienie wszystkim ludziom możliwości czerpania i korzystania z odkryć kulinarnych ludzkości, polskie convivium powstało w Krakowie. Jednym z najbardziej kojarzonych symboli polskiej kultury jest góralski oscypek. Dlatego organizacja Slow Food objęła go swoją ochroną, tak by zostały zachowane tradycyjne metody jego produkcji. Obecnie spotkania zwolenników idei organizowane są również w innych miastach Polski m.in. w Łodzi, Warszawie, Szczecinie i nie tylko. 

Produkty Slow Food w Polsce i na świecie 

Dzięki projektowi, który nosi nazwę Arka Smaku, możliwe jest wspieranie tradycyjnych receptur, a także produktów zagrożonych. Oto kilka przykładów produktów:

 • olej Arganowy z Maroka, 
 • kapary z wyspy Panteleria, 
 • cheddar z Somerset w Anglii,
 • ziemniaki Andyjskie z Peru.

Na liście Polskiej Arki Smaku swoje miejsce znalazły 52 produkty, do których m.in należą:

 • góralski oscypek,
 • polska fasola z orzełkiem, 
 • chleb białoprądnicki z Krakowa,
 • dolnośląski piernik Figuralny.

Ważny jest również fakt, że liczba producentów znajdujących się w Polskiej bazie firm, będących zwolennikami idei systematycznie rośnie.  

Zachowanie cennych składników odżywczych to klucz do sukcesu

Warto zwrócić szczególną uwagę na tradycyjne i oryginalne produkty. Bowiem spożywanie żywności Slow Food czyli takiej, która jest nisko przetworzona, wytworzona naturalnymi metodami bez użycia znacznych nakładów produkcyjnych daje możliwość doznania niepowtarzalnego smaku i aromatu. Taka żywność posiada znacznie więcej cennych składników odżywczych oraz jest dobrze przyswajalna przez organizm. Wskazuje to również na mniejszą skłonność do powstania alergii, a także zmniejsza ryzyko powstania zatruć pokarmowych. Propagatorzy Slow Food żywność zbliżona do żywności naturalnej poprawia działanie organizmu, wzmacniając odporność i chroniąc przed groźnymi chorobami. Żywność, która nie posiada wzmacniaczy smaków, sztucznych barwników, aromatów oraz konserwantów jest najbardziej pożądana przez miłośników poglądu. Akceptowalne metody są tylko pochodzenia naturalnego, do których należy duszenie, wędzenie, marynowanie, dojrzewanie, a także wyciskanie produktów. 

Gotowanie w stylu Slow Food - czy jest trudne?

Gotowanie potraw z zachowaniem wszystkich cennych witamin i minerałów jest możliwe nawet w domowych warunkach. Warto przygotowywać potrawy zwracając szczególną uwagę na kilka ważnych zasad:

 • gotowanie na parze stanowi idealną formę obróbki produktów, zachowując ich wszystkie cenne składniki odżywcze. Wystarczy wykorzystać do tego celu specjalne garnki do gotowania na parze, a gotowanie stanie się szybkie i proste, 
 • używanie tradycyjnych naczyń jest bezpieczne dla zdrowia. Na rynku istnieją patelnie, za których pomocą w zdrowy sposób można dusić potrawy, 
 • pieczenie zamiast smażenia, to idealna alternatywa nadająca miękkość i smak potrawą, 
 • wyrób własnych przetworów zarówno z warzyw, jak i owoców, a także mięs w postaci domowej szynki, Dobrym pomysłem, jest również pieczenie domowego chleba pozbawionego wszelkich konserwantów.

Zwracając uwagę na sposób przyrządzania codziennych posiłków mamy wpływ na zdrowie. Zgodnie z postulatami lekarzy dotyczącymi zdrowego i racjonalnego odżywiania, ale także wyeliminowaniem codziennych obciążeń psychicznych w postaci permanentnego stresu, pozwala cieszyć się zdrowiem, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób. 

Zalety życia w stylu Slow Food?

Wiele osób ceni sobie poprawę komfortu w wielu sferach życia, jakie daje koncepcja Slow. Idea pozwala na dobrowolne angażowanie się w działalność organizacji. Możliwe jest również uczestnictwo w spotkaniach, ale również działanie na własną rękę. Indywidualne czerpanie wiadomości na tematy związany ze sposobami wyszukiwania oraz przygotowywania potraw, ale także skupienie swojej uwagi na ważnych elementach życia i znaczna praca nad nimi, daje widoczne rezultaty w postaci poprawy komfortu życia. Częstsze obcowanie z naturą, a także odnalezienie swojej idealnej formy spędzania czasu zarówno samemu, jak i z bliskimi pomaga odzyskać spokój oraz wewnętrzną równowagę. Odzyskanie harmonii, a także radości z życia z jednoczesnym świadomym odżywianiem jest możliwe za sprawą wdrażania codziennie zdrowych nawyków. Osobom, które pragną wcielić w życie postulaty organizacji, a także zagłębić się w temat związany z działaniem organizacji na całym świecie pomoże branżowa strona internetowa. Skorzystanie z witryny pozwoli przybliżyć się do pożądanego efektu. 

[product category_id="2214245" limit="20" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium