do kasy suma: 0,00 zł

Darmowa dostawa od 299zł

 +48 22 113 14 28

info@europ.com.pl

Zamów do godziny 14 a wyślemy jeszcze dziś.

120 dni za zwrot

Ostatnie wpisy blogowe
Jak samodzielnie zrobić mrożoną kawę?

W ostatnim czasie kawa mrożona stała się bardzo popularnym napojem. Istnieje wiele legend na temat procesu jej wynalezienia. Do dziś nie wiadomo, która teoria może być prawdziwa. Kawa mrożona od tradycyjnej kawy różni się temperaturą wody, która została użyta do jej przygotowania. Nie jest to woda wrząca, tylko zimna. Bardzo często dodawane są również kostki lodu, żeby dodatkowo wzmocnić smak trunku. Kawę można przygotowywać z najróżniejszymi dodatkami takimi jak: bita śmietana, gałka lodów o różnym smaku czy czekolada.

Jaki kolor obrusu wybrać?

Urządzając rodzinne przyjęcie lub spotkanie dla znajomych, trzeba odpowiednio udekorować stół i zabezpieczyć jego powierzchnię przed ciężką zastawą czy plamami z jedzenia. W takim wypadku najlepiej będzie położyć na stole dobrej jakości obrus, który będzie pięknie wyglądał, a jednocześnie dobrze osłoni mebel. Obecnie w renomowanych sklepach można znaleźć obrusy w różnych kształtach i kolorach.

Jaka powinna być dobra kołdra na lato?

Lato to jedna z ulubionych pór roku większości ludzi. Jest to też dobry moment na to, aby zastanowić się nad możliwością zmiany swojej pościeli. Jej bardzo ważnym elementem jest kołdra. Problem stanowi fakt, iż mimo uciążliwych wysokich temperatur w dzień, w nocy można odczuć chłód i po prostu zmarznąć. Dlatego tak ważne jest, aby kołdra letnia była idealnie dobrana.

Jaki kieliszek do jakiego wina? - Poradnik dla początkujących 0
Jaki kieliszek do jakiego wina? - Poradnik dla początkujących

Jaki kieliszek do jakiego wina? - Poradnik dla początkujących

Świat wina nie może się równać pod względem różnorodności. Czerwone wino, białe wino i różowe, wino musujące, słodkie wino: trudno się dziwić, że asortyment pasujących kieliszków do wina jest tak szeroki. Choć każdy kieliszek należy do grupy kieliszków z nóżką, to poszczególne warianty znacznie się od siebie różnią. Koneserzy powinni wiedzieć, które wino najlepiej smakuje w jakim kieliszku.

Oczywiste jest, że nie każdy, kto pije kieliszek wina od czasu do czasu, chce zgromadzić w swojej kuchni lub szafce barowej całą kolekcję pasujących do siebie kieliszków do każdego rodzaju wina. Biorąc pod uwagę rzadkie używanie kieliszków do wina i przestrzeń, jakiej wymagają, niekoniecznie miałoby to sens. Jednak, aby być wyposażonym przynajmniej do stylowego podawania białych i czerwonych win, zaleca się posiadanie przynajmniej jednego rodzaju kieliszków do białego i czerwonego wina na początek. Jednak jakie kieliszki do wina wybrać?

Jakie kieliszki do białego wina?

Większość białych win i wiele różowych można pić schłodzone. Dlatego ważne jest, aby wybierać kieliszki z odpowiednio długim trzonkiem, który utrzymuje ciepłą dłoń konesera wystarczająco daleko od brzuszka kieliszka. W ten sposób wino dłużej utrzymuje swoją chłodną temperaturę, a pożądany aromat może się swobodnie rozwinąć.

Klasyczny kieliszek do białego wina ma raczej wąski i średniej wielkości puchar. Zapobiega to również zbyt szybkiemu nagrzewaniu się wina, a węższy otwór sprzyja wrażeniu słodyczy na czubku języka. Z kieliszka do białego wina, kropla przepływa więc przez czubek języka na podniebienie, gdzie rozwija swoją kwasowość. Dlatego owocowe i żywe białe wino lub różowe o raczej lekkim charakterze powinno być zawsze spożywane z kieliszka, który jest tylko lekko bulwiasty.

Kieliszki do białego wina mogą być nieco większe, jeśli są używane do bardzo mocnych win z bujnym aromatem. Do win tych należą zazwyczaj te, które przed butelkowaniem dojrzewały w drewnianych beczkach. Dzięki nieco bardziej bulwiastemu kielichowi, wino ma większy kontakt z tlenem i może dzięki temu lepiej rozwinąć ukryte aromaty.

Specjalną odmianą kieliszka do białego wina jest kieliszek do Rieslinga. W górnej części kielicha obręcz lekko odchyla się na zewnątrz, co jest szczególnie korzystne w przypadku win o dominującej i żywej strukturze. Wlewanie do ust jest tu nieco bardziej zróżnicowane, co ułatwia ujawnienie wielowymiarowych doznań już przy pierwszym łyku. Dzięki małemu pucharkowi bukiet jest prezentowany nosowi w bardziej przystępny sposób, a kwasowość i owoce mogą ujawnić się bezpośrednio na języku.

Wino musujące również potrzebuje dobrego kieliszka

Wina musujące takie jak szampan nie powinny być oczywiście podawane w zwykłym kieliszku do białego wina. Dla nich świat kieliszków ma przygotowane tulipany, których brzegi tworzą wydłużony owal. Wąski kształt w połączeniu z dość wąskim otworem zapewnia, że bąbelki utrzymują się przez długi czas. Wysokiej jakości kieliszek do wina musującego można rozpoznać również po tak zwanym "mousse point", chropowatej powierzchni na dnie kielicha. Ten punkt zapewnia koncentrację drobnych pęcherzyków i opóźnia ich ulatnianie się do góry.

Świat kieliszków do czerwonego wina

Kieliszki do win czerwonych stosuje się do win, których rozwój aromatyczny jest wspomagany przez tlen. Zwyczajem jest również, że większość ciemnych win można pić w wyższej temperaturze. Podtrzymują to dzwonkowate kieliszki z większymi kielichami i czasami krótszymi trzonkami. Ponieważ kieliszki do wina czerwonego nie zwężają się tak bardzo przy górnej krawędzi jak kieliszki do wina białego, wino płynie szeroko do podniebienia i może tam w pełni zaprezentować swoje aromaty.

Koneserzy rozróżniają także różne wersje kieliszków do czerwonego wina. Klasyczny kieliszek do czerwonego wina w kształcie gobleta nadaje się do win, które nie są zbyt pełne i mają wyczuwalną kwasowość. Można je jednak stosować również do ciężkich win bez utraty jakości.

Ci, którzy chcą cieszyć się pełnymi czerwonymi winami o potężnej strukturze, powinni jednak rozważyć zakup tzw. kieliszków burgundzkich. Są one bardziej bulwiaste, a tym samym wspierają zwiększony kontakt tlenu z winem. W takim kieliszku szczególnie dobrze rozwijają się wina intensywne.

Trzecią odmianą w grupie kieliszków do czerwonego wina jest kieliszek Bordeaux. Te kieliszki również mają potężną czaszę, ale różnią się od swoich krewnych raczej wydłużonym kielichem. Szczególnie polecane są do win czerwonych o dużej zawartości tanin i intensywnych owocach - np. Rioja czy dojrzały Merlot.

Odpowiedni kieliszek do słodkiego wina

Wina słodkie, a także te, które są wzmacniane w procesie produkcji, są szczególnie poszukiwane ze względu na ich delikatne aromaty. Jednak słodkimi niuansami można się w pełni delektować tylko wtedy, gdy wybrany kieliszek również wspiera tę przyjemność.

Z tego powodu wino porto lub Marsala powinno być podawane w tzw. południowym kielichu do wina. Te kieliszki mają wąskie kielichy, które sprzyjają kontaktowi z czubkiem języka konesera. Wąski otwór pomaga również utrzymać lotne i lekko ostre opary alkoholu z dala od wrażliwego nosa.

Wina deserowe o słodkich, a nawet szlachetnie słodkich cechach szczególnie dobrze czują się w kieliszkach z małym pucharkiem. Również w tym przypadku kieliszek powinien zwężać się ku górze, aby podkreślić wrażenie słodyczy na języku. Wąsko zwężająca się końcówka zapewnia koncentrację aromatów.

Krawędź kieliszka

Dobry kieliszek do wina potrzebuje również odpowiedniego brzegu. Zwróć uwagę na delikatną krawędź dla Twoich ust, która zapewni przyjemne uczucie przy wardze. Optymalna krawędź powinna być cienka i idealnie wypolerowana - pozwala to winu szybko i równomiernie zwilżyć język. Idealna krawędź pomaga również cieszyć się winem małymi łykami.

Czy wiesz, dlaczego kieliszki do wina nigdy nie są wypełnione po brzegi? Nie ma to nic wspólnego z umiarkowanym spożyciem alkoholu. Chodzi o to, aby dać winu jak najwięcej miejsca, tak, aby dostało wystarczająco dużo tlenu. Dlatego napełniaj kieliszki nie więcej niż do jednej trzeciej. W przypadku czerwonego wina dozwolone jest również trzymanie kieliszka za puchar, ponieważ bardzo niewiele czerwonych win można pić schłodzone. Wzrost temperatury spowodowany ciepłem własnego ciała nie jest więc tak drastyczny jak w przypadku białego wina. Jednak tłuste odciski palców nigdy nie wyglądają ładnie.

[product category_id="2214585" slider="true" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium